MS-DOS system operacyjny stworzony przez przedsiębiorstwo Microsoft na podstawie nabytego przez nią kodu źródłowego systemu QDOS (ang. Quick and Dirty Operating System) stworzonego przez Seattle Computers. Jest to wersja systemu operacyjnego DOS przeznaczona dla komputerów IBM PC. Choć MS-DOS sam w sobie jest środowiskiem tekstowym, rolę graficznej nakładki działającej na tym systemie spełniać miał DOS Shell oraz wczesne wersje systemu Microsoft Windows. Od rozwiązań Microsoftu bardziej popularny okazał się jednak Norton Commander – napisany poza firmą Microsoft DOS-owy menedżer plików, korzystający z tzw. semigrafiki środowiska tekstowego DOS. Prócz tego istniały także inne programy będące graficznymi nakładkami na system, takie jak np. 1dir i XTree. Późniejsze wersje Windows (od 3.0 wzwyż w linii systemów 9x, kończącej się systemem Millennium Edition) stawały się coraz bardziej samodzielnymi systemami operacyjnymi, tworząc odrębną, własną platformę programistyczną. Jednak wszystkie systemy tej linii startowały z poziomu DOS-a i były z nim zgodne wstecz. Wraz z pojawieniem się systemu Windows 95 firma Microsoft oficjalnie zaprzestała rozwoju MS-DOS jako autonomicznego systemu operacyjnego; ostatnia samodzielna jego wersja nosi numer 6.22. MS-DOS oznaczony jako 7, 7.1 i 8.0 jest bazą, na której zbudowane zostały systemy Windows 9x/Millenium, stanowiąc ich integralną część i z tego właśnie powodu nie były one sprzedawany jako oddzielny produkt.
W 1993 roku wprowadzony został system Microsoft Windows NT, gdzie Microsoft po raz pierwszy zrezygnował z używania MS-DOS-a jako podstawy systemu operacyjnego. Natomiast usunięcie systemu MS-DOS z linii Microsoft Windows przeznaczonych dla użytkowników domowych było trudnym krokiem, gdyż duża część istniejących wtedy programów, wśród nich wiele gier, było zaprojektowanych wyłącznie dla systemu DOS. Dlatego też Microsoft utrzymywał dwie linie systemów: Windows 9x/Windows Millennium Edition (Me) oraz linię Windows NT. W Windows Me system MS-DOS został ukryty przed użytkownikiem – bez odpowiednich modyfikacji nie istniała możliwość uruchomienia samego środowiska tekstowego przy starcie systemu – natomiast od wersji Microsoft Windows XP nie są już wydawane systemy operacyjne bazujące na MS-DOS. Mimo jego braku w nowszych systemach operacyjnych, nadal można korzystać z niektórych poleceń MS-DOS-a po uruchomieniu interpretera poleceń instrukcją cmd. Większość aplikacji napisanych dla systemu operacyjnego MS-DOS w tym przypadku jednak nie będzie się uruchamiać albo będzie działać nieprawidłowo, lecz wtedy można skorzystać z pomocy emulatorów takich jak np. DOSBox.
MS-DOS system operacyjny stworzony przez przedsiębiorstwo Microsoft na podstawie nabytego przez nią kodu źródłowego systemu QDOS (ang. Quick and Dirty Operating System) stworzonego przez Seattle Computers. Jest to wersja systemu operacyjnego DOS przeznaczona dla komputerów IBM PC. Choć MS-DOS sam w sobie jest środowiskiem tekstowym, rolę graficznej nakładki działającej na tym systemie spełniać miał DOS Shell oraz wczesne wersje systemu Microsoft Windows. Od rozwiązań Microsoftu bardziej popularny okazał się jednak Norton Commander – napisany poza firmą Microsoft DOS-owy menedżer plików, korzystający z tzw. semigrafiki środowiska tekstowego DOS. Prócz tego istniały także inne programy będące graficznymi nakładkami na system, takie jak np. 1dir i XTree. Późniejsze wersje Windows (od 3.0 wzwyż w linii systemów 9x, kończącej się systemem Millennium Edition) stawały się coraz bardziej samodzielnymi systemami operacyjnymi, tworząc odrębną, własną platformę programistyczną. Jednak wszystkie systemy tej linii startowały z poziomu DOS-a i były z nim zgodne wstecz. Wraz z pojawieniem się systemu Windows 95 firma Microsoft oficjalnie zaprzestała rozwoju MS-DOS jako autonomicznego systemu operacyjnego; ostatnia samodzielna jego wersja nosi numer 6.22. MS-DOS oznaczony jako 7, 7.1 i 8.0 jest bazą, na której zbudowane zostały systemy Windows 9x/Millenium, stanowiąc ich integralną część i z tego właśnie powodu nie były one sprzedawany jako oddzielny produkt. W 1993 roku wprowadzony został system Microsoft Windows NT, gdzie Microsoft po raz pierwszy zrezygnował z używania MS-DOS-a jako podstawy systemu operacyjnego. Natomiast usunięcie systemu MS-DOS z linii Microsoft Windows przeznaczonych dla użytkowników domowych było trudnym krokiem, gdyż duża część istniejących wtedy programów, wśród nich wiele gier, było zaprojektowanych wyłącznie dla systemu DOS. Dlatego też Microsoft utrzymywał dwie linie systemów: Windows 9x/Windows Millennium Edition (Me) oraz linię Windows NT. W Windows Me system MS-DOS został ukryty przed użytkownikiem – bez odpowiednich modyfikacji nie istniała możliwość uruchomienia samego środowiska tekstowego przy starcie systemu – natomiast od wersji Microsoft Windows XP nie są już wydawane systemy operacyjne bazujące na MS-DOS. Mimo jego braku w nowszych systemach operacyjnych, nadal można korzystać z niektórych poleceń MS-DOS-a po uruchomieniu interpretera poleceń instrukcją cmd. Większość aplikacji napisanych dla systemu operacyjnego MS-DOS w tym przypadku jednak nie będzie się uruchamiać albo będzie działać nieprawidłowo, lecz wtedy można skorzystać z pomocy emulatorów takich jak np. DOSBox.
Źródło: Wikipedia
Przedstawione powyżej zrzuty ekranu przedstawiają produkty firmy Microsoft. Obrazy te są chronione prawem autorskim oprogramowania komputerowego firmy Microsoft Corporation udostępnianego w celach komercyjnych. Firma Microsoft Corporation zezwoliła na wykorzystywanie zrzutów ekranowych swoich programów komputerowych udostępnianych komercyjnie w reklamach, dokumentacjach, materiałach edukacyjnych, filmach i witrynach internetowych, o ile nie są one obsceniczne lub pornograficzne, nie są dyskredytujące, zniesławiające lub oszczercze wobec firmy Microsoft i nie są cyfrowo zmieniane (z wyjątkiem zmiany rozmiaru).
Dziękujemy za pobranie pliku z naszego serwisu.
Cieszymy się, że znalazłeś to czego szukałeś. Nasza baza wciąż się rozwija i jest ciągle uzupełniana o nowe pozycje do pobrania. Mamy nadzieję, że liczba obrazów dostępnych w naszej bazie Ciebie zadowala, i bezproblemowo udaje Ci się pobrać poszukiwane przez Ciebie pozycje. Jeśli jednak szukasz innego pliku do pobrania, możesz wykorzystać naszą wyszukiwarkę linków, dzięki której łatwiej odnajdziesz szukany przez Ciebie plik i upewnisz się, czy jest on dostępny w naszej bazie.
Potrzebujesz pomocy? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w bazie wiedzy, lub w dziale FAQ. Pobieranie nie działa, link jest uszkodzony? Zgłoś ten problem administratorom strony w wiadomości prywatnej.
Jeśli nasz serwis okazał się pomocny, możesz pomóc w jego dalszym rozwoju. Wsparcie możesz okazać w dowolny sposób, na przykład poprzez udostępnienie linku do naszej strony, wysłanie drobnej kwoty pieniężnej, bądź udostępnienie unikalnego obrazu do pobrania, którego nie ma tutaj w bazie. Z góry gorąco dziękujemy za każdą okazaną nam pomoc.
Wesprzyj
Link do pobrania
Nazwa pliku
Rozmiar pliku
Trochę tu pusto...
Wygląda na to że nie mamy zbyt wiele obrazów pasujących do tej kategorii. Jeśli posiadasz takowy, który chciałbyś dodać do naszj bazy, proszę wyślij link w wiadomości prywatnej lub dodaj go do bazy użytkowników. Z góry dziękujemy za okazane wsparcie :)
Link do pobrania
Nazwa pliku
Rozmiar pliku
Link do pobrania
Nazwa pliku
Rozmiar pliku
Link do pobrania
Nazwa pliku
Rozmiar pliku
Link do pobrania
Nazwa pliku
Rozmiar pliku
Link do pobrania
Nazwa pliku
Rozmiar pliku
Link do pobrania
Nazwa pliku
Rozmiar pliku
Link do pobrania
Nazwa pliku
Rozmiar pliku
Pobierz wszystko...
Nie chcesz pobierać pojedyńczo? Pobierz program "wget" (dla systemu Windows 64-bit/dla systemu Windows 32-bit), skopiuj pobrany plik do folderu: "C:/Windows/System32/", uruchom wiersz poleceń i wpisz następujące komendy po kolei. Znak średnika oznacza koniec komendy i należy wpisać je oddzielnie, by wszystko zadziałało prawidłowo.
cd %userprofile%/desktop; md Folder_pobieranie; cd Folder_pobieranie
wget -m -np -c "https://archive.org/download/microsoft-ms-dos-5.00-microsoft-windows-3.1-1992-06-22-english-5.25-1.2-mb"
- Minimalne wymagania systemowe
- Procesor: Intel 8088 lub szybszy (4-25 Mhz)
- Pamięć RAM: od 160 KB do 1 MB (w zależności od wersji)
- Miejsce na dysku: 4-5 MB
- Karta graficzna: kompatybilna z EGA, VGA, IBM 8514, CGA lub Hercules Graphics Card
- Wyświetlacz: o rozdzielczości 640x480 pikseli
- Zalecane wymagania systemowe:
By korzystać z systemu DOS wyposaż się w stację dyskietek, mysz i klawiaturę. System działa responynie przy 2 MB wolnej pamięci RAM, oraz procesorze Intel 80386 lub Intel 80486.
- Informacje o systemie:
- Typ produktu:
OS (System Operacyjny)
- Firma:
Microsoft Corporation
- Licencja:
Zamknięte oprogramowanie. Wymaga klucza licencyjnego do korzystnia z produktu.
- Data pierszego wydania:
~ 1981r.
- Data zakończenia wsparcia:
31 grudnia 2001r.
- Typ interfejsu:
GUI (graficzny)