Microsoft Windows ME
Kategoria: Niewspierane systemy klienckie- Windows

We wrześniu 2000 Microsoft wprowadził na rynek system operacyjny Windows Me (Millenium Edition), który rozszerzał swojego bezpośredniego poprzednika, system Windows 98, o funkcje multimedialne i internetowe. W Windows Me swoją premierę miała też funkcja Przywracanie systemu, pozwalająca użytkownikowi w przypadku błędnego działania systemu na cofanie zmian wprowadzonych w konfiguracji komputera aż do osiągnięcia znanego "dobrego punktu". Ta cecha została również wprowadzona w Windows XP. Innym większym dodatkiem do Windows Me był program Windows Movie Maker. W Windows Me po raz pierwszy wprowadzono aktualizacje automatyczne pozwalające aktualizować komputer.

 

System Windows ME cechował się także innymi nowościami, głowne z nich to:

 • odświeżony odtwarzacz multimediów: Windows Media Player 7,

 • nowy odtwarzacz płyt DVD: Windows DVD Player,

 • prosty, okrojony edytor wideo: Windows Movie Maker,

 • liczne kompozycje pulpitu oraz pakiet gier przeniesione z pakietu Plus!

 • podgląd zdjęć w eksploratorze, zintegrowany z folderem "Moje zdjęcia",

 • Klawiatura ekranowa, lupa oraz ulepszone narzędzia ułatwienia dostępu,

 • ulepszona architektura sieciowa TCP/IP, kreator połączenia z siecią (przeniesiony z Windows 2000), udostępnianie połączenia internetowego oraz plików w sieci LAN,

 • obsługa plików skompresowanych (.zip),

 • narzędzia do ochrony plików systemowych: Scandisk, System file protection, System file checker, System restore (przywracanie systemu),

 • ulepszony model instalacji sterowników (UPnP), dodano obsługę nowych urządzeń (drukarek, skanerów, USB, Firewire), dodano interfejs API służący do skanowania dokumentów czy zdjęć ze skanera.

 • usunięto możliwość powrotu do systemu DOS z poziomu Windowsa,

 • przyśpieszono uruchamianie systemu, poprzez drobne modyfikacje plików startowych i rejestru, ulepszono zarządzanie energią i dodano obsługę hibernacji w trybie ACPI (częściowo przeniesione z Windows 2000)

 

Windows Me powstał jako szybki, jednoroczny projekt wypełniający przestrzeń między Windows 98 a Windows XP. Konsekwencją tych działań były częste słowa krytyki za kwestie stabilności pracy oraz za brak obsługi programów DOS-owych działających w trybie rzeczywistym. Krytyka przybrała nawet formę nadania przez społeczność systemowi tabliczki "Mistake Edition" (błędne wydanie). Millenium Edition to ostatni system operacyjny Microsoftu oparty na jednolitym jądrze serii 9x oraz technologii MS-DOS. Millennium Edition to także ostatni system operacyjny Microsoftu nie wymagający aktywacji. Był też najkrócej wspieranym systemem w historii.

 

Dodatkowe informacje:
Typ produktu:

OS (System operacyjny)

Firma:

Microsoft

Data wydania:

14.09.2000r.

Data zakończenia wsparcia:

11.07.2006r.

Minimalne wymagania systemowe:

Wolne miejsce na dysku: 600 MB- 2 GB

CPU: 150-300 MHz

RAM: od 32 do 64 MB

Typ interfejsu:

GUI (graficzny)


DZIAŁ POBIERANIA
⦁ Informacje o obrazach:

By szybko znalezć obraz, naciśnij klawisze [Ctrl+F] na klawiaturze i wpisz w polu wyszukiwania słowo kluczowe. W ten sposób, zostaną podkreślone obrazy, które zawierają wpisane słowo kluczowe. Jeżeli masz problem z wybraniem odpowiedniej wersji systemu do pobrania, zapoznaj się z poniższymi oznaczeniami:

 • OEM- Wersja zgodna z zakupionymi wcześniej urządzeniami/ preinstalowany system na nowym komputerze, przypisany do płyty głównej PC. Po uszkodzeniu lub wymianie części komputera, licencja jest tracona

 • SP/Service Pack- Obraz systemu lub odzielny pakiet zawierający zestaw poprawek i aktualizacji zabezpieczeń i ulepszeń systemu. Zestaw takich poprawek zwane są "Service Pack-ami" W celu identyfikacji, przypisano im także numery tych pakietów. Im większa cyfra, tym nowszy pakiet i więcej zintegrowanych aktualizacji.

 • RTM- Wersja systemu wydana w dniu premiery, prosto z linii produkcyjnej i prekazana producentom sprzętu komputerowego. Nie wnosi nic do działania licencji.

 • Retail- Wersja programu/systemu, która została już wydana (Retail) i została udostępniona w sprzedaży detalicznej. Nie wnosi nic do działania licencji.

 • [Polski]- polska wersja językowa; [English]- angielska wersja językowa

 • x86- System zgodny z 32-bitową architekturą procesora. Nie obsługują 64-bitowej architektury. Potrafią użyć maksymalnie 4 GB pamięci RAM.

 • x64- System zgodny z 64-bitową architekturą procesora. Niektóre systemy (starsze niż Vista/7) nie obsługują 32-bitowych procesorów.

 • x86-64- Wieloarchitekturowa edycja programu. Możesz ją wybrać gdy nie wiesz jaką architekturę procesora posiada twój komputer.

 • ARM/ARM64- Specjalny obraz systemu przeznaczony na urządzenie z wbudowanym procesorem scalonym ARM.

 • (Intel-x64)- Specjalny obraz systemu specjalnie przygotowany pod procesory Intel z architekturą 64-bit. Nie zadziała na procesorach AMD z architekturą 64-bitową i nie obsługują 32-bitowej wersji.

 • VL/VolumeLicense- System preinstalowany na komputerach firmowych, licencja ta pozwala na instalowaniu tego samego systemu na wielu komputerach i używaniu go jednocześnie.

 • E- Wersja systemu pozbawiona przeglądarki internetowej Internet Explorer.

 • N- Wersja systemu pozbawiona programów do obsługi multimediów (Windows Media Center, Media Player)

 • Obrazy nazywane jako: "Home/Ultimate" to tak naprawdę obrazy, które zawierają wszystkie edycje: Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, Ultimate

 • Multi-SKU- Obraz systemu zawierający wiele edycji do wyboru podczas instalacji. System multiplatformowy

 • (chk)- Obraz systemu sprawdzony pod kątem występujących błędów podczas kompilacji (debug)

 • (alt)- Alternatywny obraz systemu do pobrania, nie różni się niczym od oryginału, jest to kopia/reupload

 • DMF- Obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla dyskietek

 • CD/DVD- Obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla płyt kompaktowych i DVD.

 • ESD- Plik pochodzący z dystrybucji cyfrowej lub komercyjnej. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO, np: za pomocą programu DISM++.

 • WIM- Skompresowany plik instalacyjny systemu Windows. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO, np: za pomocą programu PowerISO.

 • Multilangual/Wielojęzykowy- Wielojęzyczny obraz instalacyjny systemu lub programu. Zawiera polską i angielską wersję językową.


⦁ Piktogramy:

rodzaj pliku
Obraz dysku/dyskietki (IMG). Możesz go użyć w maszynie wirtualnej, lub skorzystać z specjalnego programu, by wypakować pliki.
Obraz dysku (ISO/MDF)- gotowy do wypalenia na płycie, utworzenia nośnika bootowalnego lub użycia w maszynie wirtualnej. Można go także użyć w programie do emulowania wirtualnych napędów i płyt, tj: DAEMON Tools Lite lub PowerISO.
Archiwa (7Z, ZIP, RAR)- skompresowane archiwa, zawierające inne pliki, takie jak pliki ISO, MDF, IMG czy inne. By uzyskać dostęp do plików, wykorzystaj program do dekompresji plików, tj: WinRAR, 7-ZIP lub WinZIP.
Pliki wykonywalne (EXE), aplikacja, która może zostać uruchomiona na dowolnym 32 lub 64-bitowym systemie operacyjnym Microsoft Windows.
Inny, nieokreślony rodzaj pliku, np: WIM, ESD lub DMG. Ikona symbolizuje także rodzaj architektury obrazu instalacyjnego, który nie został wymieniony na liście.
architekutra
Architektura 16-bit- ikona symbolizująca 16-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 32-bit- ikona symbolizująca 32-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 64-bit- ikona symbolizująca 64-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 32/64-bit- ikona symbolizująca mulit-architekturowe obrazy instalacyjne systemu
Architektura ARM64- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora ARM64
Architektura ARM- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora ARM
Architektura IA-64- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora IA-64
wersja językowa
Polska wersja językowa- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej polską wersję językową.
Angielska wersja językowa- Stany Zjednoczone (US)- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej angielską wersję językową z regionem Stanów Zjednoczonych.
Angielska wersja językowa- Wielka Brytania (UK)- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej angielską wersję językową z regionem Wielkiej Brytanii lub przystosowany do krajów europejskich.
Uwaga!
Niektóre obrazy instalacyjne mogą nie wystartować bez odpowiedniego dysku startowego MS-DOS. By rozpocząć instalację, użyj odpowiedniego dysku, przygotuj dysk do instalacji, po czym uruchom instalator z płyty.

Informacja
Jeśli chcesz szybko przełączyć się pomiędzy kategoriami w bazie, skorzystaj z poniższych linków. W ten sposób szybko przejdziesz do innego systemu w bazie bez konieczności powracania do listy wyboru.

Sekcja komentarzy