Microsoft Windows Vista
Kategoria: Niewspierane systemy klienckie- Windows

Windows Vista to dostępny w 32- i 64-bitowej wersji system operacyjny Microsoftu, następca Windows XP. Głównymi nowościami systemu były: wbudowany program antywirusowy Windows Defender oparty na licencji GIANT AntiSpyware Software, trójstopniowy system limitowania konta (User Account Control), nowy wygląd systemu bazujący na silniku Aero, programy multimedialne, tj: DVD Maker czy Photo Galerry, a także wbudowany tzw. BitLocker służący do szyfrowania partycji. System Windows Vista pomimo wprowadzenia licznych funkcji, znacznych ulepszeń i usprawień w porównaniu do XP nie zyskał dużej popularności. Jako autorski system oparty o jądro XP, miał być czymś rewelacyjnym i ambitnym, jednak z powodu problemów zarządzania firmy, długim czasem prac oraz wielu problemów związanych z ówczesnym systemem Windows XP, Microsoft wielokrotnie przekładał datę premiery tego systemu do momentu, aż zdecydował się porzucić projekt całkowicie. Skutkiem resetu prac nad Longhornem, rozpoczęto budowę systemu na nowo, tym razem bazując na jądrze systemu Windows Server 2003. Nowy Longhorn został tworzony pod wpływem presji czasu, przez co deweloperzy stworzyli system nie do końca po ich myśli i początkowych koncepcji. Odbiło się to także na samej jakości systemu. System stał się  słabym w odbiorze z powodu ogromnej krytyki (dużej ilości błędów, niezgodnych sterowników, kiepskiej stabilności systemu oraz zbyt dużych wymagań systemowych- jak na tamte czasy). Niektórzy krytycy uważali też, że system był przesadnie bezpieczny i według nich główną przyczyną używania tego systemu przez wąskie grono użytkowników był przede wszystkim słaby marketing i zarządzanie Microsoftu. Po wydaniu systemu Windows 7, Vista stała się cieniem swojego "młodszego brata", i dziś przez wszystkich mało znana.

 

Windows Vista została wydana w sześciu edycjach:

 

 • Starter- okrojona wersja systemu przeznaczona dla początkujących osób oraz wolniejszych komputerów

 • Home Basic- podstawowa wersja przeznaczona dla użytkowników domowych.

 • Home Premium- rozszerzona wersja przeznaczona dla użytkowników domowych (zawierająca dodatki wizualne i programy do obsługi mediów)

 • Business- wersja kierowana pod użytkowników zaawansowanych i firmowych.

 • Ultimate- łączy wszystkie edycje w jedną i jest dostępna dla użytkowników oraz klientów firmowych. Najwyższa wersja, jaką można było nabyć w sklepie.

 • Enterprise- specjalna edycja systemu skierowana do przedsiębiorstw (zawiera funkcje wirtualizacji i szyfrowania danych)

 

Dodatkowe informacje:
Typ produktu:

OS (System operacyjny)

Firma:

Microsoft

Data wydania:

30.01.2007r.

Data zakończenia wsparcia:

11.04.2017r.

Minimalne wymagania systemowe:

Wolne miejsce na dysku: od 16 GB do 20 GB

CPU: 1 GHz

RAM: od 512 MB do 2 GB

Typ interfejsu:

GUI (graficzny)


DZIAŁ POBIERANIA
⦁ Informacje o obrazach:

By szybko znalezć obraz, naciśnij klawisze [Ctrl+F] na klawiaturze i wpisz w polu wyszukiwania słowo kluczowe. W ten sposób, zostaną podkreślone obrazy, które zawierają wpisane słowo kluczowe. Jeżeli masz problem z wybraniem odpowiedniej wersji systemu do pobrania, zapoznaj się z poniższymi oznaczeniami:

 • OEM- Wersja zgodna z zakupionymi wcześniej urządzeniami/ preinstalowany system na nowym komputerze, przypisany do płyty głównej PC. Po uszkodzeniu lub wymianie części komputera, licencja jest tracona

 • SP/Service Pack- Obraz systemu lub odzielny pakiet zawierający zestaw poprawek i aktualizacji zabezpieczeń i ulepszeń systemu. Zestaw takich poprawek zwane są "Service Pack-ami" W celu identyfikacji, przypisano im także numery tych pakietów. Im większa cyfra, tym nowszy pakiet i więcej zintegrowanych aktualizacji.

 • RTM- Wersja systemu wydana w dniu premiery, prosto z linii produkcyjnej i prekazana producentom sprzętu komputerowego. Nie wnosi nic do działania licencji.

 • Retail- Wersja programu/systemu, która została już wydana (Retail) i została udostępniona w sprzedaży detalicznej. Nie wnosi nic do działania licencji.

 • [Polski]- polska wersja językowa; [English]- angielska wersja językowa

 • x86- System zgodny z 32-bitową architekturą procesora. Nie obsługują 64-bitowej architektury. Potrafią użyć maksymalnie 4 GB pamięci RAM.

 • x64- System zgodny z 64-bitową architekturą procesora. Niektóre systemy (starsze niż Vista/7) nie obsługują 32-bitowych procesorów.

 • x86-64- Wieloarchitekturowa edycja programu. Możesz ją wybrać gdy nie wiesz jaką architekturę procesora posiada twój komputer.

 • ARM/ARM64- Specjalny obraz systemu przeznaczony na urządzenie z wbudowanym procesorem scalonym ARM.

 • (Intel-x64)- Specjalny obraz systemu specjalnie przygotowany pod procesory Intel z architekturą 64-bit. Nie zadziała na procesorach AMD z architekturą 64-bitową i nie obsługują 32-bitowej wersji.

 • VL/VolumeLicense- System preinstalowany na komputerach firmowych, licencja ta pozwala na instalowaniu tego samego systemu na wielu komputerach i używaniu go jednocześnie.

 • E- Wersja systemu pozbawiona przeglądarki internetowej Internet Explorer.

 • N- Wersja systemu pozbawiona programów do obsługi multimediów (Windows Media Center, Media Player)

 • Obrazy nazywane jako: "Home/Ultimate" to tak naprawdę obrazy, które zawierają wszystkie edycje: Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, Ultimate

 • Multi-SKU- Obraz systemu zawierający wiele edycji do wyboru podczas instalacji. System multiplatformowy

 • (chk)- Obraz systemu sprawdzony pod kątem występujących błędów podczas kompilacji (debug)

 • (alt)- Alternatywny obraz systemu do pobrania, nie różni się niczym od oryginału, jest to kopia/reupload

 • DMF- Obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla dyskietek

 • CD/DVD- Obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla płyt kompaktowych i DVD.

 • ESD- Plik pochodzący z dystrybucji cyfrowej lub komercyjnej. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO, np: za pomocą programu DISM++.

 • WIM- Skompresowany plik instalacyjny systemu Windows. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO, np: za pomocą programu PowerISO.

 • Multilangual/Wielojęzykowy- Wielojęzyczny obraz instalacyjny systemu lub programu. Zawiera polską i angielską wersję językową.


⦁ Piktogramy:

rodzaj pliku
Obraz dysku/dyskietki (IMG). Możesz go użyć w maszynie wirtualnej, lub skorzystać z specjalnego programu, by wypakować pliki.
Obraz dysku (ISO/MDF)- gotowy do wypalenia na płycie, utworzenia nośnika bootowalnego lub użycia w maszynie wirtualnej. Można go także użyć w programie do emulowania wirtualnych napędów i płyt, tj: DAEMON Tools Lite lub PowerISO.
Archiwa (7Z, ZIP, RAR)- skompresowane archiwa, zawierające inne pliki, takie jak pliki ISO, MDF, IMG czy inne. By uzyskać dostęp do plików, wykorzystaj program do dekompresji plików, tj: WinRAR, 7-ZIP lub WinZIP.
Pliki wykonywalne (EXE), aplikacja, która może zostać uruchomiona na dowolnym 32 lub 64-bitowym systemie operacyjnym Microsoft Windows.
Inny, nieokreślony rodzaj pliku, np: WIM, ESD lub DMG. Ikona symbolizuje także rodzaj architektury obrazu instalacyjnego, który nie został wymieniony na liście.
architekutra
Architektura 16-bit- ikona symbolizująca 16-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 32-bit- ikona symbolizująca 32-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 64-bit- ikona symbolizująca 64-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 32/64-bit- ikona symbolizująca mulit-architekturowe obrazy instalacyjne systemu
Architektura ARM64- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora ARM64
Architektura ARM- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora ARM
Architektura IA-64- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora IA-64
wersja językowa
Polska wersja językowa- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej polską wersję językową.
Angielska wersja językowa- Stany Zjednoczone (US)- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej angielską wersję językową z regionem Stanów Zjednoczonych.
Angielska wersja językowa- Wielka Brytania (UK)- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej angielską wersję językową z regionem Wielkiej Brytanii lub przystosowany do krajów europejskich.
Informacja
Jeśli chcesz szybko przełączyć się pomiędzy kategoriami w bazie, skorzystaj z poniższych linków. W ten sposób szybko przejdziesz do innego systemu w bazie bez konieczności powracania do listy wyboru.

Sekcja komentarzy