Microsoft Windows Vista
Kategoria: Niewspierane systemy klienckie- Windows

 

Windows Vista to dostępny w 32- i 64-bitowej wersji system operacyjny Microsoftu, następca Windows XP. Głównymi nowościami systemu były: Windows Defender, trójstopniowy system limitowania konta, nowy wygląd systemu bazujący na silniku Aero, programy multimedialne, tj: DVD Maker czy Photo Galerry, a także wbudowany tzw. BitLocker służący do szyfrowania partycji. System Windows Vista pomimo wprowadzenia licznych funkcji, znacznych ulepszeń i usprawień w porównaniu do XP. Windows Vista jako autorski system, miał być czymś rewelacyjnym i ambitnym, jednak z powodu problemów zarządzania w firmie Microsoft, projekt wielokrotnie przekładany, był po prostu ,,spleciony" na czas, co niestety spowodowało, że stał się systemem słabym w odbiorze z powodu ogromnej krytyki (dużej ilości błędów, niezgodnych sterowników, kiepskiej stabilności systemu oraz zbyt dużych wymagań systemowych- jak na tamte czasy). Niektórzy krytycy uważali też, że system jest przesadnie bezpieczny i według nich główną przyczyną używania tego systemu przez wąskie grono użytkowników był przede wszystkim słaby marketing i zarządzanie Microsoftu. Po wydaniu systemu Windows 7, vista stała się cieniem swojego "młodszego brata", i dziś przez wszystkich mało znana.

 

Windows Longhorn – projekt systemu operacyjnego firmy Microsoft który pierwotnie miał być następcą Windows XP oraz Server 2003. System ten miał mieć premierę w 2004 roku, była ona wielokrotnie przekładana. W 2005 roku projekt został wstrzymany, a następnie Microsoft na nowo rozpoczął pracę nad Longhornem, który nosił nazwę Windows Vista. Nazwa kodowa Longhorn przetrwała potem jako nazwa kodowa Visty, oraz w projekcie Windows Server Codename "Longhorn", który po ukończeniu stał się systemem Server 2008. Wiele osób myli te dwa projekty, lecz poza nazwą, nie mają one ze sobą nic więcej wspólnego. Sam Windows Longhorn miał zintegrowane takie funkcje jak na przykład nowy system plików WinFS (który przyczynił się do wielu błędów np. wysokie wymagania a w skrajnych przypadkach utrata danych), nowy styl interfejsu będący mieszanką Visty i XP, Internet Explorer 7, sidebar (zintegrowany z paskiem zadań), Outlook zamieniony na Windows Mail, nowy model sterowników LDDM (których było niestety dość mało), rozpoznawanie mowy, czy też menadżer urządzeń zintegrowany z eksploratorem.

 

Windows Vista została wydana w sześciu edycjach:

 

  • Starter- okrojona wersja systemu przeznaczona dla początkujących osób oraz wolniejszych komputerów

  • Home Basic- podstawowa wersja przeznaczona dla użytkowników domowych.

  • Home Premium- rozszerzona wersja przeznaczona dla użytkowników domowych (zawierająca dodatki wizualne i programy do obsługi mediów)

  • Business- wersja kierowana pod użytkowników zaawansowanych i firmowych.

  • Ultimate- łączy wszystkie edycje w jedną i jest dostępna dla użytkowników oraz klientów firmowych. Najwyższa wersja, jaką można było nabyć w sklepie.

  • Enterprise- specjalna edycja systemu skierowana do przedsiębiorstw (zawiera funkcje wirtualizacji i szyfrowania danych)

 

 

Dodatkowe informacje:
Typ produktu:

OS (System operacyjny)

Firma:

Microsoft

Data wydania:

30.01.2007r.

Data zakończenia wsparcia:

11.04.2017r.

Minimalne wymagania systemowe:

Wolne miejsce na dysku: od 16 GB do 20 GB

CPU: 1 GHz

RAM: od 512 MB do 2 GB

Typ interfejsu:

GUI (graficzny)


DZIAŁ POBIERANIA
⦁ Informacje o obrazach:
Kolorem szarym oznaczono wersje BETA (rozwojowe, niestabilne),
Kolorem niebieskim- oficjalne edycje systemu,
Kolorem zielonym zaś- modyfikacje i dodatki (o ile istnieją)

Jeżeli masz problem z wybraniem odpowiedniej wersji systemu do pobrania, zapoznaj się z poniższymi oznaczeniami:

⦁ OEM- wersja zgodna z zakupionymi wcześniej urządzeniami/ preinstalowany system na nowym komputerze, przypisany do płyty głównej PC. Po uszkodzeniu lub wymianie części komputera, licencja jest tracona

⦁ SP- Obraz systemu zawiera pakiet poprawek i aktualizacji. Im większa liczba, tym więcej poprawek i aktualizacji zawartych w systemie. Poprawki nazwane są "Service Pack-ami".

⦁ RTM- wersja systemu wydana w dniu premiery, prosto z linii produkcyjnej. Nie wnosi nic do działania licencji.

⦁ Retail- sprzedażowa wersja programu.

⦁ [Polski]- polska wersja językowa; [English]- angielska wersja językowa

⦁ x86 lub 32-bit - system zgodny z 32-bitową architekturą procesora. Nie obsługują 64-bitowej architektury. Potrafią użyć maksymalnie 4 GB pamięci RAM.

⦁ x64 lub 64-bit -system zgodny z 64-bitową architekturą procesora. Niektóre systemy (starsze niż Vista/7) nie obsługują 32-bitowych systemów

⦁ x86-64- Wieloarchitekturowa edycja programu. Możesz ją wybrać gdy nie wiesz jaką architekturę procesora posiada twój komputer.

⦁ VL/VolumeLicense- System preinstalowany na komputerach firmowych, licencja ta pozwala na instalowaniu tego samego systemu na wielu komputerach i używaniu go jednocześnie.

⦁ E- Wersja systemu pozbawiona przeglądarki internetowej Internet Explorer.

⦁ N- Wersja systemu pozbawiona programów do obsługi multimediów (Windows Media Center, Media Player)

⦁ Obrazy nazwane: "Home/Ultimate" to tak naprawdę obrazy, które zawierają wszystkie edycje: Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, Ultimate

⦁ Multi-SKU: obraz systemu zawierający wiele edycji do wyboru podczas instalacji. System multiplatformowy

⦁ (chk): obraz systemu sprawdzony pod kątem występujących błędów podczas kompilacji (debug)

⦁ (alt): alternatywny obraz systemu do pobrania, nie różni się niczym od oryginału, jest to kopia/reupload

⦁ DMF: obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla dyskietek

⦁ CD/DVD: obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla płyt kompaktowych i DVD.

⦁ ESD- plik pochodzący z dystrybucji cyfrowej lub komercyjnej. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO.

⦁ Piktogramy:
                    Obraz dyskietki IMG- obraz dyskietki. Możesz go użyć w maszynie wirtualnej, lub skorzystać z specjalnego programu, by wypakować pliki.

             Obraz dysku ISO/MDF- gotowy do wypalenia na płycie, utworzenia nośnika bootowalnego lub użycia w maszynie wirtualnej. Można go także użyć w programie do emulowania wirtualnych napędów i płyt.

      Archiwa 7Z, ZIP, RAR- skompresowane archiwum. By uzyskać dostęp do pliku wykorzystaj program do kompresji plików, np: WinRAR, 7-ZIP.

By szybko znalezć obraz, naciśnij klawisze [Ctrl+F] na klawiaturze i wpisz w polu wyszukiwania słowo kluczowe. W ten sposób, zostaną podkreślone obrazy, które zawierają wpisane słowo kluczowe.

Uwaga!
Instalacja tych obrazów jest przeznaczona dla użytkowników zaawansowanych. Poniższe systemy zostały opublikowane w wersji BETA (testowej). Instalacja może być problematyczna, system może działać nieprawidłowo. Ponadto wersje BETA mogą być niestabilne z sterownikami, programami i działaniem. Mogą mieć niedokończone funkcje systemu. Zalecane jest testowanie wersji BETA na maszynie VM. Jeżeli masz problemy z instalacją zalecam zasięgnięcie rad na forum Beta Archive

Jeśli szukasz kluczy aktywacyjnych dla obrazów instalacyjnych Windows [Beta], kliknij tutaj, lub skorzystaj z tego poradnika

Uwaga!
Obrazy zmodyfikowane przez społeczność pochdozą z serwisu WinClub.pl, w której zrzeszają się zaawansowani użytkownicy i moderzy (twórcy modyfikacji systemów). Stworzone przez nich modyfikacje mogą być lżejsze, wycięte z niektórych elementów systemu, oczyszczone z zbędnych usług i zoptymalizowane pod kątem działania na wolniejszych komputerach. Niektóre obrazy zmodyfikowane przez społeczność mogą być chronione hasłem: winclub.pl w celu ochrony przed niewłaściwym użyciem. Należy go użyć by rozpakować niektóre archiwa.

Informacja
Jeśli chcesz szybko przełączyć się pomiędzy kategoriami w bazie, skorzystaj z poniższych linków. W ten sposób szybko przejdziesz do innego systemu w bazie bez konieczności powracania do listy wyboru.