Macintosh OS (Mac OS)
Kategoria: Popularne i wspierane dystrybucje Linux
MacOS to seria systemów operacyjnych opracowanych przez Apple dla swojej platformy Mac, dostępny oficjalnie jedynie dla komputerów Macintosh, instalowany fabrycznie w nich od 2002 roku. MacOS to drugi po Microsoft Windows najczęściej używany system operacyjny. Pierwsza wersja systemu weszła do użytku publicznego w 1984 wraz z modelem Macintosh – reklamowana przy pomocy klipu nawiązującego do powieści George’a Orwella. Upowszechnione przez nią takie standardy graficznego interfejsu jak okna, rozwijalne menu, kursor myszy, kosz na niepotrzebne pliki stały się od tej pory podstawą współczesnych systemów operacyjnych. Mimo że interfejs Mac OS był bardzo intuicyjny i wygodny, sam system cierpiał na wiele poważnych bolączek, jak np. brak wielozadaniowości z wywłaszczeniem czy w pełni bezpiecznej pamięci. Apple przez wiele lat starało się rozwiązać te kłopoty na bazie kodu Mac OS. Próbowano nawet stworzyć system uniksowy oparty o interfejs MacOS, niestety bezskutecznie. Nie mniej jednak Apple odniosło nie mały sukces, który próbował również osiągnąć sam Microsoft (wydając Windows 2.0). Doprowadziło to do długotrwałego procesu o własność intelektualną.

Mac OS został pierwotnie napisany dla architektury Motorola 68k. Architektura 68k była używana w latach 1984-1991, po czym Apple przeszło na nowocześniejszą architekturę - PowerPC (opracowanej wspólnie przez Apple, Motorolę i IBM). Klasyczny Mac OS był oparty na prostej konstrukcji jądra, która ostatecznie stała się zbyt ograniczona i podatna na awarie dla aplikacji, dlatego też zdecydowano na rozwój nowszej architektury. PowerPC w założeniu, miało być używane aż do zaprzestania stosowania klasycznego systemu Mac OS w 2002 roku. Próbne testy wykazały, że działał on szybciej niż na ówczesnych układach wykorzystywanych w komputerach Apple. Kierownictwo firmy nigdy nie zdecydowało się jednak na kontynuowanie tych doświadczeń w obawie o utratę zapotrzebowania na własną platformę sprzętową.

Po powrocie do Apple jednego z założycieli firmy Steve’a Jobsa i wchłonięciu jego firmy NeXT rozpoczęto prace nad nowym systemem. Prowadzono je w oparciu o doświadczenia z Rhapsody oraz rewolucyjny system tej firmy- NextStep. W międzyczasie doskonalono Mac OS, aby nie utracić pozycji rynkowej. Jego ostatnia wersja była oznaczona numerem 9.2.2. Wkrótce potem wydano system MacOS X.

Pod koniec XX wieku, Apple stało nad finansową przepaścią. Pomocną dłoń wyciągnął sam Microsoft w 1997 roku, co dla wielu osób było sporym zaskoczeniem.  Pięcioletni sojusz Apple i Microsoftu polegał na kontynuowaniu przez firmę Billa Gatesa prac nad pakietem Office dla komputerów Mac, w zamian za umieszczenie w nich w roli domyślnej przeglądarki Microsoft Internet Explorera. Apple zgodziło się także na zakończenie wszystkich dotychczasowych sporów prawnych dotyczących naruszenia praw patentowych przeciwko Microsoft, który zgodził się na przekazanie w zamian nieokreślonej kwoty gotówki firmie Apple. Obie firmy miały także kontynuować wspólne prace nad kompatybilnością oprogramowania typu Java. 

W 2006 r. firma Apple zaczęła przechodzić na procesory x86 (Intel), wkrótce potem zaczęła używać procesorów x64 w komputerach Mac. Obsługa PowerPC w systemie Mac OS X została zarzucona w 2009 roku. W 2016 roku na WWDC została ogłoszona zmiana nazwy na macOS w związku z potrzebą unifikacji nazw używanych przez Apple dla swoich systemów operacyjnych (iOS, watchOS, tvOS). W 2020 roku firma Apple zadeklarowała, że zamierza przejść na korzystanie z układów Silicon SoC w komputerach Mac, które są wydajniejsze i bardziej energooszczędne w porównaniu do konkurencyjnych układów konsumenckich.
Dodatkowe informacje:
Typ produktu:

OS (system operacyjny)

Firma:

Apple Inc.

Typ interfejsu:

GUI (graficzny)

Licencja:

Zamknięta (komercyjna),
częściowo otwarta- APSL

Architektura systemu:

PowerPC, x86, x64, ARM


DZIAŁ POBIERANIA
⦁ Informacje o obrazach:

By szybko znalezć obraz, naciśnij klawisze [Ctrl+F] na klawiaturze i wpisz w polu wyszukiwania słowo kluczowe. W ten sposób, zostaną podkreślone obrazy, które zawierają wpisane słowo kluczowe. Jeżeli masz problem z wybraniem odpowiedniej wersji systemu do pobrania, zapoznaj się z poniższymi oznaczeniami:

 • OEM- Wersja zgodna z zakupionymi wcześniej urządzeniami/ preinstalowany system na nowym komputerze, przypisany do płyty głównej PC. Po uszkodzeniu lub wymianie części komputera, licencja jest tracona

 • SP/Service Pack- Obraz systemu lub odzielny pakiet zawierający zestaw poprawek i aktualizacji zabezpieczeń i ulepszeń systemu. Zestaw takich poprawek zwane są "Service Pack-ami" W celu identyfikacji, przypisano im także numery tych pakietów. Im większa cyfra, tym nowszy pakiet i więcej zintegrowanych aktualizacji.

 • RTM- Wersja systemu wydana w dniu premiery, prosto z linii produkcyjnej i prekazana producentom sprzętu komputerowego. Nie wnosi nic do działania licencji.

 • Retail- Wersja programu/systemu, która została już wydana (Retail) i została udostępniona w sprzedaży detalicznej. Nie wnosi nic do działania licencji.

 • [Polski]- polska wersja językowa; [English]- angielska wersja językowa

 • x86- System zgodny z 32-bitową architekturą procesora. Nie obsługują 64-bitowej architektury. Potrafią użyć maksymalnie 4 GB pamięci RAM.

 • x64- System zgodny z 64-bitową architekturą procesora. Niektóre systemy (starsze niż Vista/7) nie obsługują 32-bitowych procesorów.

 • x86-64- Wieloarchitekturowa edycja programu. Możesz ją wybrać gdy nie wiesz jaką architekturę procesora posiada twój komputer.

 • ARM/ARM64- Specjalny obraz systemu przeznaczony na urządzenie z wbudowanym procesorem scalonym ARM.

 • (Intel-x64)- Specjalny obraz systemu specjalnie przygotowany pod procesory Intel z architekturą 64-bit. Nie zadziała na procesorach AMD z architekturą 64-bitową i nie obsługują 32-bitowej wersji.

 • VL/VolumeLicense- System preinstalowany na komputerach firmowych, licencja ta pozwala na instalowaniu tego samego systemu na wielu komputerach i używaniu go jednocześnie.

 • E- Wersja systemu pozbawiona przeglądarki internetowej Internet Explorer.

 • N- Wersja systemu pozbawiona programów do obsługi multimediów (Windows Media Center, Media Player)

 • Obrazy nazywane jako: "Home/Ultimate" to tak naprawdę obrazy, które zawierają wszystkie edycje: Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, Ultimate

 • Multi-SKU- Obraz systemu zawierający wiele edycji do wyboru podczas instalacji. System multiplatformowy

 • (chk)- Obraz systemu sprawdzony pod kątem występujących błędów podczas kompilacji (debug)

 • (alt)- Alternatywny obraz systemu do pobrania, nie różni się niczym od oryginału, jest to kopia/reupload

 • DMF- Obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla dyskietek

 • CD/DVD- Obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla płyt kompaktowych i DVD.

 • ESD- Plik pochodzący z dystrybucji cyfrowej lub komercyjnej. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO, np: za pomocą programu DISM++.

 • WIM- Skompresowany plik instalacyjny systemu Windows. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO, np: za pomocą programu PowerISO.

 • Multilangual/Wielojęzykowy- Wielojęzyczny obraz instalacyjny systemu lub programu. Zawiera polską i angielską wersję językową.


⦁ Piktogramy:

rodzaj pliku
Obraz dysku/dyskietki (IMG). Możesz go użyć w maszynie wirtualnej, lub skorzystać z specjalnego programu, by wypakować pliki.
Obraz dysku (ISO/MDF)- gotowy do wypalenia na płycie, utworzenia nośnika bootowalnego lub użycia w maszynie wirtualnej. Można go także użyć w programie do emulowania wirtualnych napędów i płyt, tj: DAEMON Tools Lite lub PowerISO.
Archiwa (7Z, ZIP, RAR)- skompresowane archiwa, zawierające inne pliki, takie jak pliki ISO, MDF, IMG czy inne. By uzyskać dostęp do plików, wykorzystaj program do dekompresji plików, tj: WinRAR, 7-ZIP lub WinZIP.
Pliki wykonywalne (EXE), aplikacja, która może zostać uruchomiona na dowolnym 32 lub 64-bitowym systemie operacyjnym Microsoft Windows.
Inny, nieokreślony rodzaj pliku, np: WIM, ESD lub DMG. Ikona symbolizuje także rodzaj architektury obrazu instalacyjnego, który nie został wymieniony na liście.
architekutra
Architektura 16-bit- ikona symbolizująca 16-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 32-bit- ikona symbolizująca 32-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 64-bit- ikona symbolizująca 64-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 32/64-bit- ikona symbolizująca mulit-architekturowe obrazy instalacyjne systemu
Architektura ARM64- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora ARM64
Architektura ARM- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora ARM
Architektura IA-64- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora IA-64
wersja językowa
Polska wersja językowa- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej polską wersję językową.
Angielska wersja językowa- Stany Zjednoczone (US)- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej angielską wersję językową z regionem Stanów Zjednoczonych.
Angielska wersja językowa- Wielka Brytania (UK)- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej angielską wersję językową z regionem Wielkiej Brytanii lub przystosowany do krajów europejskich.

System Mac OS wykorzystuje inną architekturę procesora i nie będzie działał na innym sprzęcie niż komputer wyprodukowany przez firmę Apple lub stworzonego przez społeczność, emulatora (programu emulującego działanie takiego komputera). Jeśli chcesz użyć systemu, skorzystaj z odpowiedniego emulatora, jeśli chciałbyś uruchomić system Mac OS na platformie Windows. W tym celu:

 

 • Dla najstarszych wersji systemu Mac OS, do wersji 7.5.5 (m68k) włącznie, użyj emulatora Mini vMac.

 • Dla systemu Mac OS 7.0 oraz wersji wyższych do Mac OS 8.1 (m68k) włącznie, użyj Basilisk II.

 • Dla systemu Mac OS 7.5.2 oraz wersji wyższych do Mac OS 9.0.4 (ppc) włącznie,  użyj Sheepshaver.

 • Dla systemu Mac OS 9.0.4 i wyższych wersji do Mac OSX 10.5 (ppc) włącznie, użyj QEMU.

 

Poradnik dotyczący instalacji i konfiguracji emulatorów do działania, znajdziesz na tej stronie lub w odnośnikach poniżej.

 

Sekcja komentarzy