Microsoft Windows NT 4.0
Kategoria: Niewspierane systemy klienckie- Windows

Windows NT 4.0, podobnie jak poprzednie wersje Windows NT, jest kolejnym systemem operacyjnym w pełni 32-bitowym. Chociaż głównym usprawnieniem było dodanie powłoki Windows 95, wprowadzono kilka istotnych ulepszeń w zakresie wydajności, skalowalności i funkcji w architekturze rdzenia, jądrze systemu oraz innych interfejsów programistycznych. Windows NT 4.0 wprowadził również koncepcję zasad systemowych oraz edytor zasad systemowych. Pomimo tego samego wyglądu jak w Windows 95, znacząco się różnił względem swojego poprzednika.  Windows NT 4.0, choć zapewniał znacznie większą stabilność niż Windows 95, był mniej elastyczny z punktu widzenia komputerów stacjonarnych. Duża część stabilności została osiągnięta dzięki zastosowaniu pamięci chronionej i warstwy abstrakcji sprzętowej. Bezpośredni dostęp do sprzętu był zabroniony, a "źle zachowujące się" programy były zamykane bez konieczności ponownego uruchamiania komputera. Kompromisem było to, że NT wymagał znacznie więcej pamięci. W tym systemie przeprojektowano podsystem graficzny, który zwiększał ogólną wydajność systemu, kosztem samoistnej awarii, gdy napotkał krytyczny błąd. Podczas gdy prawie wszystkie programy napisane dla Windows 95 działały w Windows NT, wiele gier 3D nie działało, częściowo z powodu ograniczonej obsługi DirectX w Windows NT 4.0. Sterowniki urządzeń innych firm były alternatywą dla bezpośredniego dostępu do sprzętu, zaś te niekompatybilne stały się częstym źródłem niebieskiego ekranu śmierci (BSoD). Mimo że Windows NT 4.0 został wydany rok później niż Windows 95, domyślnie nie miał włączonej obsługi Plug and Play ani Menedżera Urządzeń, co znacznie uprościło instalację urządzeń sprzętowych. Chociaż Windows NT 4.0 wprowadził obsgługę dla defragmentacji, nie było wbudowanego narzędzia do defragmentacji, można było natomiast wykorzystać aplikacje firm trzecich, by uzyskać namiastkę tychże funkcji. System nie obsługiwał także wprowadzonego przez Windows 95 OSR2.1 systemu plików FAT32. Maksymalna ilość obsługiwanej fizycznej pamięci RAM w Windows NT 4.0 wynosi 4 GB, co jest maksymalną ilością możliwą dla czysto 32-bitowego systemu operacyjnego x86. Dla porównania, Windows 95 nie uruchamia się na komputerach wyposażonych w więcej niż około 480 MB pamięci. Podobnie jak poprzednie wersje NT, wersja 4.0 może pracować na wielu architekturach procesorów. System otrzymał aż 6 pakietów serwisowych  był wspierany aż do końca 2004 roku.

 

 

Windows NT 4.0 został wydany w pięciu edycjach.

 

 • Server  wydana w 1996, przeznaczona dla małych firm;

 • Server, Enterprise Edition wydana w 1997, obsługująca ośmiodrożne przetwarzanie symetryczne oraz klastry komputerów;

 • Terminal Server wydana w 1998, pozwalająca użytkownikom na zdalne logowanie.

 • Workstation  przeznaczona do użytku w firmowych stacjach roboczych.

 • Embedded  miała zastosowanie głównie w bankomatach.

 

 

Dodatkowe informacje:
Typ produktu:

OS (System operacyjny)

Firma:

Microsoft

Data wydania:

24.08.1996r.

Data zakończenia wsparcia:

30.06.2004r. (Workstation)
31.12.2004r. (Server)

Minimalne wymagania systemowe:

Wolne miejsce na dysku: 150 MB

CPU: 60-100 MHz

RAM: od 8 do 16 MB

Typ interfejsu:

GUI (graficzny)


DZIAŁ POBIERANIA
⦁ Informacje o obrazach:

By szybko znalezć obraz, naciśnij klawisze [Ctrl+F] na klawiaturze i wpisz w polu wyszukiwania słowo kluczowe. W ten sposób, zostaną podkreślone obrazy, które zawierają wpisane słowo kluczowe. Jeżeli masz problem z wybraniem odpowiedniej wersji systemu do pobrania, zapoznaj się z poniższymi oznaczeniami:

 • OEM- Wersja zgodna z zakupionymi wcześniej urządzeniami/ preinstalowany system na nowym komputerze, przypisany do płyty głównej PC. Po uszkodzeniu lub wymianie części komputera, licencja jest tracona

 • SP/Service Pack- Obraz systemu lub odzielny pakiet zawierający zestaw poprawek i aktualizacji zabezpieczeń i ulepszeń systemu. Zestaw takich poprawek zwane są "Service Pack-ami" W celu identyfikacji, przypisano im także numery tych pakietów. Im większa cyfra, tym nowszy pakiet i więcej zintegrowanych aktualizacji.

 • RTM- Wersja systemu wydana w dniu premiery, prosto z linii produkcyjnej i prekazana producentom sprzętu komputerowego. Nie wnosi nic do działania licencji.

 • Retail- Wersja programu/systemu, która została już wydana (Retail) i została udostępniona w sprzedaży detalicznej. Nie wnosi nic do działania licencji.

 • [Polski]- polska wersja językowa; [English]- angielska wersja językowa

 • x86- System zgodny z 32-bitową architekturą procesora. Nie obsługują 64-bitowej architektury. Potrafią użyć maksymalnie 4 GB pamięci RAM.

 • x64- System zgodny z 64-bitową architekturą procesora. Niektóre systemy (starsze niż Vista/7) nie obsługują 32-bitowych procesorów.

 • x86-64- Wieloarchitekturowa edycja programu. Możesz ją wybrać gdy nie wiesz jaką architekturę procesora posiada twój komputer.

 • ARM/ARM64- Specjalny obraz systemu przeznaczony na urządzenie z wbudowanym procesorem scalonym ARM.

 • (Intel-x64)- Specjalny obraz systemu specjalnie przygotowany pod procesory Intel z architekturą 64-bit. Nie zadziała na procesorach AMD z architekturą 64-bitową i nie obsługują 32-bitowej wersji.

 • VL/VolumeLicense- System preinstalowany na komputerach firmowych, licencja ta pozwala na instalowaniu tego samego systemu na wielu komputerach i używaniu go jednocześnie.

 • E- Wersja systemu pozbawiona przeglądarki internetowej Internet Explorer.

 • N- Wersja systemu pozbawiona programów do obsługi multimediów (Windows Media Center, Media Player)

 • Obrazy nazywane jako: "Home/Ultimate" to tak naprawdę obrazy, które zawierają wszystkie edycje: Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, Ultimate

 • Multi-SKU- Obraz systemu zawierający wiele edycji do wyboru podczas instalacji. System multiplatformowy

 • (chk)- Obraz systemu sprawdzony pod kątem występujących błędów podczas kompilacji (debug)

 • (alt)- Alternatywny obraz systemu do pobrania, nie różni się niczym od oryginału, jest to kopia/reupload

 • DMF- Obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla dyskietek

 • CD/DVD- Obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla płyt kompaktowych i DVD.

 • ESD- Plik pochodzący z dystrybucji cyfrowej lub komercyjnej. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO, np: za pomocą programu DISM++.

 • WIM- Skompresowany plik instalacyjny systemu Windows. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO, np: za pomocą programu PowerISO.

 • Multilangual/Wielojęzykowy- Wielojęzyczny obraz instalacyjny systemu lub programu. Zawiera polską i angielską wersję językową.


⦁ Piktogramy:

rodzaj pliku
Obraz dysku/dyskietki (IMG). Możesz go użyć w maszynie wirtualnej, lub skorzystać z specjalnego programu, by wypakować pliki.
Obraz dysku (ISO/MDF)- gotowy do wypalenia na płycie, utworzenia nośnika bootowalnego lub użycia w maszynie wirtualnej. Można go także użyć w programie do emulowania wirtualnych napędów i płyt, tj: DAEMON Tools Lite lub PowerISO.
Archiwa (7Z, ZIP, RAR)- skompresowane archiwa, zawierające inne pliki, takie jak pliki ISO, MDF, IMG czy inne. By uzyskać dostęp do plików, wykorzystaj program do dekompresji plików, tj: WinRAR, 7-ZIP lub WinZIP.
Pliki wykonywalne (EXE), aplikacja, która może zostać uruchomiona na dowolnym 32 lub 64-bitowym systemie operacyjnym Microsoft Windows.
Inny, nieokreślony rodzaj pliku, np: WIM, ESD lub DMG. Ikona symbolizuje także rodzaj architektury obrazu instalacyjnego, który nie został wymieniony na liście.
architekutra
Architektura 16-bit- ikona symbolizująca 16-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 32-bit- ikona symbolizująca 32-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 64-bit- ikona symbolizująca 64-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 32/64-bit- ikona symbolizująca mulit-architekturowe obrazy instalacyjne systemu
Architektura ARM64- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora ARM64
Architektura ARM- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora ARM
Architektura IA-64- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora IA-64
wersja językowa
Polska wersja językowa- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej polską wersję językową.
Angielska wersja językowa- Stany Zjednoczone (US)- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej angielską wersję językową z regionem Stanów Zjednoczonych.
Angielska wersja językowa- Wielka Brytania (UK)- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej angielską wersję językową z regionem Wielkiej Brytanii lub przystosowany do krajów europejskich.
Informacja
Jeśli chcesz szybko przełączyć się pomiędzy kategoriami w bazie, skorzystaj z poniższych linków. W ten sposób szybko przejdziesz do innego systemu w bazie bez konieczności powracania do listy wyboru.

Sekcja komentarzy