Oczyszczanie systemu z plików tymczasowych
Z czasem, używanie systemu powoduje iż miejsce na dysku kurczy się. Szczególnie odczują to osoby, korzystające z urządzeń z małymi dyskami. Mogą być to tablety, laptopy lub zminiaturyzowane komputery. Ich dyski nie mają zbyt dużej pojemności na dane, a jak wiadomo wolne miejsce jest na wagę złota. Jeśli chcesz zwolnić zajmowane przez system miejsce, koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem.

W tym poradniku zostanie wykorzystany darmowy program CCleaner, który pobierzesz z bazy oprogramowania. Pobierz program, uruchom instalator i zainstaluj program zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

 

Po zainstalowaniu programu, uruchom go. Powinno wyskoczyć ci takie okienko.

 

 

 

 

 

By usunąć jak najwięcej plików zaznacz wszystkie prostokąty w opcjach wyboru, tak jak na poniższych zrzutach ekranu:

 

 

 

 

 

 

Przejdź do ustawień. Wybierz zakładkę "Pliki cookie" i przenieś wszystkie strony internetowe na lewą stronę (tak jak poniżej):

 

 

 

 

 

 

Ostatecznie zmień ustawienia usuwania plików tak jak poniżej. Pozwoli ci to usunąć więcej plików.

 

 

 

 

 

 

Teraz naciśnij przycisk "Analizuj". Zaczekaj chwilę na pojawienie się szczegółów dotyczących znalezionych plików tymczasowych:

 

 

 

 

 

 

Kliknij przycisk "Uruchom CCleaner" i zaczekaj na zakończenie usuwania plików. Jeżeli podczas usuwania plików pojawi się komunikat o uruchomionej aplikacji (np: przeglądarka Chrome), zapisz wyniki swoich prac w aplikacjach, po czym kliknij przycisk "Tak". Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz teraz zamknąć aplikacji, które mają zostać oczysczone, kliknij "Nie"

 

 

 

 

 

 

Pamiętaj że po zakończeniu operacji, z przeglądarek zostaną usunięte dane logowania do stron internetowych! Jeżeli zalogowałeś się do stron, po zakończeniu operacji, będziesz musiał zalogować się ponownie. To samo tyczy się dodatków wymagających logowania (np: dodatki VPN, menedżery hasła). Miej to na uwadze!

 

 

 

Gotowe! Pliki zostały usunięte a my w tym przykładzie zyskaliśmy prawie 1 GB wolnego miejsca na dysku.

 

 

 

Przejdźmy do usuwania zbędnych plików w rejestrze. Zgubione lub nieprawidłowe klucze rejestru powodują, iż system potrzebuje więcej czasu na ich przetworzenie podczas uruchamiania. Usunięcie okresowo tych kluczy rejestru spowoduje minimalne przyśpieszenie pracy z systemem i spowoduje uniknięcie wielu błędów wynikających z błędnych kluczy.

By móc usunąć wadliwe kluczy, wykorzystaj opcję "Rejestr", dzięki której usuniesz właśnie owe klucze. Na początku, warto przeskanować rejestr, by móc znaleźć te które są uszkodzone. Zrobisz to za pomocą przycisku "Skanuj".

Zaczekaj chwilę. Program wyświetli klucze w rejestrze, które są uszkodzone. Kliknij opcję "Napraw zaznaczone problemy..." Program może zapytać o wykonanie kopii zapasowej rejestru. Jeśli chcesz, możesz to zrobić wskazując na miejsce docelowe kopii. Ja jednak to pomijam i przechodzę od razu do usuwania zbędnych kluczy. Gotowe! Rejestr oczyszczony.

Przejdźmy teraz do usuwania plików tymczasowych z poziomu systemu Windows. By to zrobić uruchom aplikację  "cleanmgr.exe" za pomocą kombinacji klawiszy [Windows]+[R] na klawiaturze.

Teraz z listy dysków wybierz dysk systemowy (najczęściej będzie to dysk C:- z ikonką flagi Windows) - patrz poniżej. Kliknij przycisk "OK" i zaczekaj do końca operacji.Po zakończeniu skanowania kliknij opcję "Oczyść pliki systemowe".

Znów po zakończeniu skanowania, zaznacz wszystkie pliki (zaznaczająć wszystkie prostokąty). Na samym końcu kliknij przycisk "OK" i zatwierdź chęć usuwania plików w kolejnym oknie dialogowym.


Gotowe! Pliki usunięte. Według powyższego przykładu mamy już oczyszczone 5 GB miejsca na dysku.
Uzyskiwanie większej ilości wolnego miejsca:
Gdy powyższe operacje spowodowały, iż dalej mamy mało miejsca na dysku, możemy przystąpić do innych kroków, by to miejsce odzyskać. Zaczniemy więc od wyłączenia pliku wymiany. Przejdź do ustawień komputera za pomocą komendy: "sysdm.cpl". Przypominam, o klawiszach [Windows]+[R].

Przejdź do zakładki "Zaawansowane" i wybierz pierwszą opcję dotyczącą ustawień wydajności. Kliknij pierwszy przycisk "Ustawienia..."
Kliknij opcję "Zaawansowane" i wybierz opcję "Pamięć wirtualna" Tutaj możesz zmienić wielkość pliku "pagefile.sys" który zajmuje tyle miejsca na dysku ile wskazana poniżej wartość.


 

 

 

Całkowite wyłączenie nie jest zalecane. Spowodowane jest to tym, iż system nie jest w stanie zapisać wszystkich uruchomionych plików w pamięci RAM, przez co niektóre elementy znajdujące się w pamięci, przenosi do pliku na dysku twardym. Wyłączenie może odnieść wzrost wydajności na dysku HDD, oraz systemach posiadających co najmniej pełne 8 GB RAM, jednak i tak warto nie wyłączać tej opcji. Lepiej jest zmniejszyć wagę tego pliku. System rekomenduje wartość całej pamięci RAM, więc jeśli mamy 8 GB ramu, system stworzy plik wymiany o takiej samej ilości pamięci. Pamiętaj, że po całkowitym wyłączeniu tego pliku, niektóre programy mogą przestać działać, a działanie systemu może być niestabilne (jeżeli używasz małej ilośći RAMu oraz aplikacji używających dużej ilośći RAMu). Zalecane jest zostawienie ustawień domyślnych.

 

Jeżeli chcesz zastosować optymalne ustawienia, i możliwie jak najbardziej skompresować użycie miejsca dyskowego na plik wymiany, użyj ustawień z poniższej listy:

 

W przypadku systemów:

 

  • 2 GB RAM- system przydziela automatycznie 100-150% wartości twojej pamięci (2048/3072 MB)

  • 4 GB RAM- system przydziela automatycznie 50-100% wartości twojej pamięci (2048/4096 MB)

  • 8 GB RAM- system przydziela automatycznie 25-50% wartości twojej pamięci (2048/4096 MB)

  • 16 GB RAM- system przydziela automatycznie 12-25% wartości twojej pamięci.(2048/4096 MB)

  • 32 GB RAM- system przydziela automatycznie 12-18% wartości twojej pamięci.(4096/6144 MB)

 

Są to wartości optymalne. Wpisz je w rybrykach rozmiaru niestandardowego. Kolor czerwony to rozmiar minimalny, zaś zielony- maksymalny.

 

Jeśli chcesz maksymalnie zaoszczędzić miejsce pliku wymiany, wpisz 50% z optymalnej wartości pliku wymiany, czyli:

 

  • 8 GB RAM- (4096 MB) zamiast 8192 MB

  • 16 GB RAM- (8192 MB) zamiast 16384 MB

 

Bezpieczną więc wartością jest ustawienie 100% do 150% twojej aktualnie zainstalowanej pamięci, jeśli jednak chcesz ją odchudzić, skorzystaj z powyższych ustawień. Możesz ją także zwiększyć do maksymalnie 400%:

 

System automatycznie po instalacji przydziela mniejszą ilość pamięci pliku wymiany opisanej wyżej, lecz w trakcie użycia, zwiększą ją do wartości domyślnej. Dla przykładu system przydziela 20% wartości twojej pamięci, czyli np.: 8 GB=> 2048 MB pliku wymiany (domyślnie), do 100% wartości w trakcie używania go, czyli: 8 GB=>8192 MB. System będzie kontynuował rozszerzanie pamięci wirtualnej, gdy okaże się to konieczne do maks: 150%. Możesz ręcznie przydzielić, maksymalnie 400% wartości pamięci, czyli 4x8GB=32 GB. Zwiększenie rozmiaru pliku strony może pomóc w zapobieganiu niestabilności i awarii w systemie Windows, jednak czas odczytu/zapisu na dysku twardym zostanie zmniejszony niż gdyby dane znajdowały się w pamięci komputera. Posiadanie większego pliku strony doda dodatkowej pracy dla dysku twardego, powodując, że wszystko inne będzie działać wolniej, dlatego też przy dyskach HDD, oraz komputerach z dużą ilością pamięci nie polecam ustawiać ponad 50% całkowitej pamięci (z doświadczenia)

 

Chodzą opinie, że im więcej pamięci posiada komputer to  należy wyłączyć całkowicie pamięć wirtualną. Z osobistego punktu widzenia, jest to dobry pomysł ale na krótką metę, gdyż system nie jest w stanie zużyć całkowicie całej wolnej pamięci fizycznej, dlatego też warto przydzielić chociaż drobny procent wartości zainstalowanej pamięci, nawet gdy komputer posiada 32 lub 64 GB RAM, to dobrym pomysłem byłoby nadanie chociaż 1 GB. Przydzielanie większej ilości ma sens przy komputerach z małą ilością pamięci RAM lub wysokim zapotrzebowaniem na pamięć RAM.

 

 

 System tworzy regularnie kopie zapasowe systemu i rejestru (tzw: punkty przywracania). Patrz poradnik dot. kopii zapasowych.

Po określonym czasie, miejsce na dysku zapełnia się, więc jeżeli uważamy, iż nie będziemy przywracać systemu z punktów przywracania a jedynie z własnych kopii, lub chcielibyśmy zaoszczędzić trochę miejsca na dysku, możemy wyłączyć opcję tworzenia punktów przywracania.

Przejdź do zakładki "Ochrona systemu" i wybierz opcję "Konfiguruj"

Przejdź do zakładki "Zaawansowane" i wybierz pierwszą opcję dotyczącą ustawień wydajności. Kliknij pierwszy przycisk "Ustawienia..."
Teraz wybierz pozycję "Usuń" i jeśli chcemy wyłączamy opcję tworzenia punktów kontrolnych systemu. Gotowe! Dzięki tym poradom zaoszczędzić kilka cennych gigabajtów na dysku =)