Instalacja niezbędnych aplikacji dla Windows

Po świeżej instalacji systemu, instalowanie oprogramowania jest dosyć długie, gdyż trzeba zarezerwować czas na pobranie i ręcznie zainstalowanie programów. Istnieje jednak kilka sposobów na to by zainstalować programy jednym kliknięciem, oszczędzając przy tym sporo czasu. Na tej stronie w zakładce "Niezbędnik" znajdziesz link do pobrania instalatora niezbędnika offline. Zapisz go na jakimś dysku wymiennym wraz z instalatorem Windows tak aby po instalacji w łatwy sposób zainstalować potrzebne programy. PAMIĘTAJ, że programy które są w nim zawarte, nie uwzględniają twoich upodobań i używanych przez Ciebie aplikacji, niezbędnik ten był tworzony do ogólnego zastosowania. Jeżeli chcesz mieć wgląd na programy, które są instalowane przez ten instalator, zobacz jego wykaz na stronie "naszych aplikacji".

Automatyczna instalacja programów- sposób 1

Uruchom aplikację pobraną z linków powyżej- niezbędnik offline. Zaczekaj moment i zezwól na uprawienia administratora. Zaczekaj potem do momentu wypakowania plików do folderu tymczasowego. W tym przypadku domyślnie jest to folder na dysku C:\. Po wypakowaniu plików, uruchomi się instalator. Postępuj zgodnie z wskazówkami instalatora. Po jego uruchomieniu zapyta on ciebie o wybór oprogramowania, które chciałbyś zainstalować. Wybierz je z listy zaznaczająć swój wybór. Gdy już zdecydujesz jakie programy chcesz zainstalować, kliknij przycisk "Dalej" by rozpocząć ich automatyczną instalację.

Automatyczna instalacja programów- sposób 2

Kolejnym sposobem na łatwą i automatyczną instalację programów jest strona internetowa Ninite. Jej działanie polega na wybraniu przez nas aplikacji, które chcemy zainstalować, po czym tworzony jest instalator, który pobiera na programy i je automatycznie instaluje. Link do strony znajdziesz tutaj: https://ninite.com/ Po wczytaniu strony, zaznacz interesujące ciebie programy z listy, które chcesz pobrać i automatycznie zainstalować. Zjedź na dół strony i zaznacz przycisk "Get Your Ninite". Rozpocznie się pobieranie pliku. Zapisz go i uruchom jako administrator. Teraz program zainstaluje automatycznie wszystkie programy z listy niezbędnika. Zaczekaj cierpliwie. Odłącz dostęp od internetu by móc uniknąć wszelkich komunikatów i reklam. Wystarczy tylko teraz uzbroić się w cierpliwość i zaczekać do zakończenia instalacji programów.

Automatyczna instalacja programów- sposób 3 (zaawansowane):

Odmienną koncepcję w podejściu do zarządzania oprogramowaniem proponuje nam serwis Chocolatey. Pomysł ten dla użytkowników systemu Linux nie będzie niczym nowym gdyż od wielu lat jest on właśnie w tym systemie wykorzystywany. Cała koncepcja rozwiązania opiera się na instalacji narzędzi z centralnego repozytorium plików a nie jak to ma miejsce zazwyczaj pobierając kolejne aplikacje z różnych źródeł czy stron producentów. Mamy więc jeden centralny magazyn aplikacji i za pomocą wydania odpowiednich komend następuje pobranie i instalacja programu na docelowym komputerze. By móc zainstalować automatycznie wybrane programy, należy zainstalować program "Chocolatey" oraz skonfigurować własny skrypt instalacji. Szczegóły związane z tworzeniem takiego skryptu znajdziesz tutaj, natomiast szczegóły dotyczące programu "Chocolatey" znajdziesz pod tym adresem internetowym: https://chocolatey.org/ Jeśli jednak nie chcesz instalować automatycznie programów ze skryptów, możesz je zainstalować ręcznie za pomocą listy oprogramowania w bazie. Kliknij w dowolny odnośnik, by przejść do strony pobierania programu. Zapisz instalator i uruchom go. Zainstaluj program według instrukcji wyświetlanych na ekranie. Gotowe!