Instalacja niezbędnych aplikacji dla Windows
Niedawno wykonałem "czystą" instalację systemu Windows (format dysku). Instalacja oprogramowania jest dosyć długa, żmudna a ja chcę zaoszczędzić czas na instalację. Czy istnieje zatem możliwość instalacji programów bez pobierania ich ponownie z internetu, oraz czy istnieje możliwość zautomatyzowania tego zadania?

Tak, jak najbardziej. Na tej stronie w zakładce "Niezbędnik" znajdziesz link do pobrania instalatora niezbędnika offline. Zapisz go na jakimś dysku wymiennym wraz z instalatorem Windows tak aby po instalacji w łatwy sposób zainstalować potrzebne programy. PAMIĘTAJ, że programy które skolekcjonowałem w niezbędniku, nie uwzględniają twoich upodobań i używanych przez Ciebie aplikacji, niezbędnik ten był tworzony przeze mnie do ogólnego zastosowania. Minimalna wersja systemu obsługująca ten niezbędnik to: Windows 7. Jeżeli chcesz mieć wgląd na programy, które są instalowane przez ten instalator, zobacz poniżej ich wykaz. Pamiętaj też, że programy, których nie chcesz zawsze możesz usunąć lub zatrzymać, bo kto wie, być może kiedyś ci się mogą przydać

 

WYKAZ PROGRAMÓW:

 

  • Przeglądarki Internetowe: Opera, Chrome

  • Antywirusy: Avast, Kaspersky, COMODO

  • Narzędzia: 7ZIP, Total Commander, FDM, BurnAware, WYSIWYG Web Builder, BurnAware, CCleaner, IOBIT Advanced SystemCARE, Revo Uninstaller

  • Multimedia: GIMP, 4K Video Downloader, VLC, Photoscape, Sony Vegas

  • Gry: STEAM, Battle.net

  • Biuro: PDF Xchange Viewer, LibreOffice, Abby Screenshot Reader, MS Office

  • Dodatki: Biblioteki Java i Visual C++

 

 

 

Automatyczna instalacja programów- sposób 1:

Uruchom aplikację pobraną z linków powyżej- niezbędnik offline. Zaczekaj moment i zezwól na uprawienia administratora. Zaczekaj potem do momentu wypakowania plików do folderu tymczasowego. W tym przypadku domyślnie jest to folder na dysku C:\

 

 Po wypakowaniu plików, uruchomi się instalator. Postępuj zgodnie z wskazówkami instalatora. Na początku instalator zapyta ciebie o zainstalowanie programu antywirusowego wybierając pozycję z listy. Wpisz jej numer lub pomiń, jeżeli nie chcesz instalować żadnych programów zabezpieczających.

 

 

 

 

 

 

Po poprawnym zainstalowaniu programu antywirusowego lub jego pominięciu, potwierdź instalację programów dowolnym klawiszem, jeżeli chcesz przerwać naciśnij klawisz 9. Wszystko dokładnie zostało wyjaśnione na screenie oraz w programie.

 

 

 

 

 

 

Teraz program zainstaluje automatycznie wszystkie programy z listy niezbędnika. Zaczekaj cierpliwie. Odłącz dostęp od internetu by móc uniknąć wszelkich komunikatów i reklam.

 

 

 

 

 

 

Po zakończeniu instalacji, możesz doinstalować programy, które wymagają ingerencji użytkownika. Możesz pominąć ten etap klawiszem 6 lub kontynuować klawiszem 5.

 

 

 

 

 

 

Po zakończeniu instalacji, instalator automatycznie usunie wszystkie pliki tymczasowe, utworzone podczas instalacji. Pamiętaj aby aktualizować programy do nowszych wersji aby uniknąć luk w bezpieczeństwie. Programy w niezbędniku szybko się starzeją, dlatego po instalacji warto sprawdzić ich aktualizacje po instalacji.

 

 

 

Automatyczna instalacja programów- sposób 2:

Kolejnym sposobem na łatwą i automatyczną instalację programów jest strona internetowa Ninite. Jej działanie polega na wybraniu przez nas aplikacji, które chcemy zainstalować, po czym tworzony jest instalator, który pobiera na programy i je automatycznie instaluje.

 

Link do strony znajdziesz tutaj: https://ninite.com/

 

 Po wczytaniu strony, zaznacz interesujące ciebie programy z listy, które chcesz pobrać i automatycznie zainstalować.

 

 

 

 

 

 

Zjedź na dół strony i zaznacz przycisk "Get Your Ninite". Rozpocznie się pobieranie pliku. Zapisz go i uruchom jako administrator.

 

 

 

 

 

 

Teraz program zainstaluje automatycznie wszystkie programy z listy niezbędnika. Zaczekaj cierpliwie. Odłącz dostęp od internetu by móc uniknąć wszelkich komunikatów i reklam.

 

 

 

 

 

 

Wystarczy tylko teraz uzbroić się w cierpliwość i zaczekać do zakończenia instalacji programów.

 

 

Automatyczna instalacja programów- sposób 3:

Odmienną koncepcję w podejściu do zarządzania oprogramowaniem proponuje nam serwis Chocolatey. Pomysł ten dla użytkowników systemu Linux nie będzie niczym nowym gdyż od wielu lat jest on właśnie w tym systemie wykorzystywany. Cała koncepcja rozwiązania opiera się na instalacji narzędzi z centralnego repozytorium plików a nie jak to ma miejsce zazwyczaj pobierając kolejne aplikacje z różnych źródeł czy stron producentów. Mamy więc jeden centralny magazyn aplikacji i za pomocą wydania odpowiednich komend następuje pobranie i instalacja programu na docelowym komputerze.

 

Upewnij się, że masz wyłączony program antywirusowy, który może zablokować plik. Nie martw się, plik jest bezpieczny i najczęściej są to fałszywe alarmy. Pobierz program i uruchom go jako administrator. Link do programu znajdziesz w bazie.

 

Po uruchomieniu program zainstaluje składnik i rozpocznie pobieranie i instalowanie programów. Skrypt jest automatyczny i nic nie trzeba robić. Zaczekaj chwilę:

 Po chwili skrypt zainstaluje takie programy jakie zostały pokazane na screenshocie:

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz skonfigurować własny skrypt (dostować jakie programy chcesz zainstalować) zachęcam do zapoznania się z poniższymi stronami:

 

 

 

 

Ręczna instalacja programów

Jeśli jednak nie chcesz instalować automatycznie programów ze skryptów, możesz je zainstalować ręcznie za pomocą listy oprogramowania w bazie. Kliknij w dowolny odnośnik, by przejść do strony pobierania programu. Zapisz instalator i uruchom go. Zainstaluj program według instrukcji wyświetlanych na ekranie. Gotowe!