Szybkie tworzenie listy plików

Jeśli chciałbyś sporządzić kartotekę twoich plików lub folderów na komputerze, tak by je potem podejrzeć i szybko znaleźć, skorzystaj z tego poradnika.

 

 

Otwórz wiersz poleceń (cmd.exe) w katalogu z którego chciałbyś utworzyć listę znajdujących się  w nim plików. By to zrobić skorzystaj z  szybkiego skrótu w menu kontekstowym (tak jak poniżej). Jeśli nie masz takiego skrótu a chciałbyś go dodać, skorzystaj z tego poradnika.

 

 

 

 

 

Jeśli jednak nie masz utworzonego skrótu nie martw się. Po prostu przejdź do folderu w którym chciałbyś utworzyć listę plików, następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na "pasek stanu" i z menu kontekstowego wybierz opcję: "Kopiuj adres jako tekst"

 

 

 

 

 

 

Uruchom teraz wiersz poleceń [klawisze: Windows+R] i wpisz: "cmd.exe". Teraz wpisz komendę: cd [i wklej tutaj swój adres, który wcześniej skopiowałeś], tak jak na poniższym zdjęciu, np: cd C:/NowyFolder. Zatwierdź klawiszem "Enter"

 

 

 

 

 

 

Następnie wpisz komendę: "dir /s >[tu wpisz dowolną nazwę].txt", tak jak poniżej:

 

 

 

 

 

 

Efekt powinien być następujący. System utworzy prosty dokument tekstowy w którym znajdziesz prostą listę, która zawiera rekordy tylko plików znajdujących się w wybranym folderze.

 

 

 

 

 

 

Jeśli z jakiegoś powodu potrzebujesz listy wszystkich plików folderów i podfolderów, skorzystaj z komendy: "dir /s /b >[nazwa pliku].txt". Efekt powinien być następujący: