Dostępny jest nowy post w centrum wiadomości.

Panel użytkownikaUstawienia   Ukryj okna dialogowe
   Ukryj opis kategorii
   Ukryj galerię zdjęć
   Tryb dużej czcionki
   Wyłącz ikony listy

Language
   Ustawienia działają na wybrane elementy strony

Nie można wyświetlić tej strony na tym ekranie! Ma on zbyt małą rozdzielczość.

Strona nie została zaprojektowana z myślą o urządzeniach mobilnych. By zobaczyć zawartość tej strony, prosimy zmienić urządzenie na te z większym ekranem, lub włączyć tryb przeglądarki na komputery w twoim urządzeniu mobilnym.

Microsoft Windows NT 4.0

Kategoria: Microsoft Windows (Edycje klienckie)- Porzucone (niewspierane) wersje

 Galeria zdjęć

Krótki opis systemu


Windows NT 4.0 podobnie jak poprzednie wersje Windows NT, jest kolejnym systemem operacyjnym w pełni 32-bitowym. Chociaż głównym usprawnieniem było dodanie powłoki Windows 95, wprowadzono kilka istotnych ulepszeń w zakresie wydajności, skalowalności i funkcji w architekturze rdzenia, jądrze systemu oraz innych interfejsów programistycznych. Windows NT 4.0 wprowadził również koncepcję zasad systemowych oraz edytor zasad systemowych. Pomimo tego samego wyglądu jak w Windows 95, znacząco się różnił względem swojego poprzednika. Windows NT 4.0, choć zapewniał znacznie większą stabilność niż Windows 95, był mniej elastyczny z punktu widzenia komputerów stacjonarnych. Duża część stabilności została osiągnięta dzięki zastosowaniu pamięci chronionej i warstwy abstrakcji sprzętowej. Bezpośredni dostęp do sprzętu był zabroniony, a "źle zachowujące się" programy były zamykane bez konieczności ponownego uruchamiania komputera. Kompromisem było to, że NT wymagał znacznie więcej pamięci. W tym systemie przeprojektowano podsystem graficzny, który zwiększał ogólną wydajność systemu, kosztem samoistnej awarii, gdy napotkał krytyczny błąd. Podczas gdy prawie wszystkie programy napisane dla Windows 95 działały w Windows NT, wiele gier 3D nie działało, częściowo z powodu ograniczonej obsługi DirectX w Windows NT 4.0. Sterowniki urządzeń innych firm były alternatywą dla bezpośredniego dostępu do sprzętu, zaś te niekompatybilne stały się częstym źródłem niebieskiego ekranu śmierci (BSoD).


Mimo że Windows NT 4.0 został wydany rok później niż Windows 95, domyślnie nie miał włączonej obsługi Plug and Play ani Menedżera Urządzeń, co znacznie uprościło instalację urządzeń sprzętowych. Chociaż Windows NT 4.0 wprowadził obsgługę dla defragmentacji, nie było wbudowanego narzędzia do defragmentacji, można było natomiast wykorzystać aplikacje firm trzecich, by uzyskać namiastkę tychże funkcji. System nie obsługiwał także wprowadzonego przez Windows 95 OSR2.1 systemu plików FAT32. Maksymalna ilość obsługiwanej fizycznej pamięci RAM w Windows NT 4.0 wynosi 4 GB, co jest maksymalną ilością możliwą dla czysto 32-bitowego systemu operacyjnego x86. Dla porównania, Windows 95 nie uruchamia się na komputerach wyposażonych w więcej niż około 480 MB pamięci. Podobnie jak poprzednie wersje NT, wersja 4.0 może pracować na wielu architekturach procesorów. System otrzymał aż 6 pakietów serwisowych i był wspierany aż do końca 2004 roku.

Windows NT 4.0 podobnie jak poprzednie wersje Windows NT, jest kolejnym systemem operacyjnym w pełni 32-bitowym. Chociaż głównym usprawnieniem było dodanie powłoki Windows 95, wprowadzono kilka istotnych ulepszeń w zakresie wydajności, skalowalności i funkcji w architekturze rdzenia, jądrze systemu oraz innych interfejsów programistycznych. Windows NT 4.0 wprowadził również koncepcję zasad systemowych oraz edytor zasad systemowych. Pomimo tego samego wyglądu jak w Windows 95, znacząco się różnił względem swojego poprzednika. Windows NT 4.0, choć zapewniał znacznie większą stabilność niż Windows 95, był mniej elastyczny z punktu widzenia komputerów stacjonarnych. Duża część stabilności została osiągnięta dzięki zastosowaniu pamięci chronionej i warstwy abstrakcji sprzętowej. Bezpośredni dostęp do sprzętu był zabroniony, a "źle zachowujące się" programy były zamykane bez konieczności ponownego uruchamiania komputera. Kompromisem było to, że NT wymagał znacznie więcej pamięci. W tym systemie przeprojektowano podsystem graficzny, który zwiększał ogólną wydajność systemu, kosztem samoistnej awarii, gdy napotkał krytyczny błąd. Podczas gdy prawie wszystkie programy napisane dla Windows 95 działały w Windows NT, wiele gier 3D nie działało, częściowo z powodu ograniczonej obsługi DirectX w Windows NT 4.0. Sterowniki urządzeń innych firm były alternatywą dla bezpośredniego dostępu do sprzętu, zaś te niekompatybilne stały się częstym źródłem niebieskiego ekranu śmierci (BSoD). Mimo że Windows NT 4.0 został wydany rok później niż Windows 95, domyślnie nie miał włączonej obsługi Plug and Play ani Menedżera Urządzeń, co znacznie uprościło instalację urządzeń sprzętowych. Chociaż Windows NT 4.0 wprowadził obsgługę dla defragmentacji, nie było wbudowanego narzędzia do defragmentacji, można było natomiast wykorzystać aplikacje firm trzecich, by uzyskać namiastkę tychże funkcji. System nie obsługiwał także wprowadzonego przez Windows 95 OSR2.1 systemu plików FAT32. Maksymalna ilość obsługiwanej fizycznej pamięci RAM w Windows NT 4.0 wynosi 4 GB, co jest maksymalną ilością możliwą dla czysto 32-bitowego systemu operacyjnego x86. Dla porównania, Windows 95 nie uruchamia się na komputerach wyposażonych w więcej niż około 480 MB pamięci. Podobnie jak poprzednie wersje NT, wersja 4.0 może pracować na wielu architekturach procesorów. System otrzymał aż 6 pakietów serwisowych i był wspierany aż do końca 2004 roku.

Źródło: WikipediaKatalog dostępnych obrazów

X

Dziękujemy za pobranie pliku z naszego serwisu.


Cieszymy się, że znalazłeś to czego szukałeś. Nasza baza wciąż się rozwija i jest ciągle uzupełniana o nowe pozycje do pobrania. Mamy nadzieję, że liczba obrazów dostępnych w naszej bazie Ciebie zadowala, i bezproblemowo udaje Ci się pobrać poszukiwane przez Ciebie pozycje. Jeśli jednak szukasz innego pliku do pobrania, możesz wykorzystać naszą wyszukiwarkę linków, dzięki której łatwiej odnajdziesz szukany przez Ciebie plik i upewnisz się, czy jest on dostępny w naszej bazie.

Potrzebujesz pomocy? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w bazie wiedzy, lub w dziale FAQ. Pobieranie nie działa, link jest uszkodzony? Zgłoś ten problem administratorom strony w wiadomości prywatnej.

Jeśli nasz serwis okazał się pomocny, możesz pomóc w jego dalszym rozwoju. Wsparcie możesz okazać w dowolny sposób, na przykład poprzez udostępnienie linku do naszej strony, wysłanie drobnej kwoty pieniężnej, bądź udostępnienie unikalnego obrazu do pobrania, którego nie ma tutaj w bazie. Z góry gorąco dziękujemy za każdą okazaną nam pomoc.

  Wesprzyj

Dostępne edycje systemu:

Service Pack 4

Service Pack 3

Service Pack 1

RTM


Pokaż wszystko

Filtruj wyniki


(2) pasujących linków w bazie użytkowników

 X  

 Filtrowanie listy

 Edycje konsumenckie
 Edycje biznesowe
 Wersje 32-bitowe
 Wersje 64-bitowe
 Język Polski
 Język Angielski (US/UK)
Microsoft Windows NT 4.0 [Service Pack 4]
 Link do pobrania
 Nazwa pliku
 Rozmiar pliku
Microsoft Windows NT 4.0 [Service Pack 3]
 Link do pobrania
 Nazwa pliku
 Rozmiar pliku
Microsoft Windows NT 4.0 [Service Pack 1]
 Link do pobrania
 Nazwa pliku
 Rozmiar pliku
Microsoft Windows NT 4.0 [RTM]
 Link do pobrania
 Nazwa pliku
 Rozmiar pliku
Microsoft Windows NT 4.0 [Wszystkie dostępne]
 Link do pobrania
 Nazwa pliku
 Rozmiar pliku
 • Minimalne wymagania systemowe
 •    Procesor: taktowany zegarem 25 MHz lub szybszym
 •    Pamięć RAM: 12 MB
 •    Miejsce na dysku: około 125 MB
 •    Karta graficzna: obsługująca 256-bitową paletę kolorów oraz rozdzielczość VGA.
 •    Wyświetlacz: o rozdzielczości 640x480 pikseli
 • Zalecane wymagania systemowe:
 • Windows NT 4.0 będzie działał responsywnie przy 32 MB pamięci RAM, 1 GB wolnej pamięci dyskowej, procesorze o mocy 133 MHz. Monitor jaki jest zalecany powinien wyświetlać obraz w rodzielczości VGA (800x600)

 • Informacje o systemie:
 • Typ produktu:
  OS (System Operacyjny)
 • Firma:
  Microsoft Corporation
 • Licencja:
  Zamknięte oprogramowanie. Wymaga klucza licencyjnego do korzystnia z produktu.
 • Data pierszego wydania:
  24 sierpnia 1996r.
 • Data zakończenia wsparcia:
  30 czerwca 2004r. (Workstation), 31 grudnia 2004r. (Server)
 • Data zakończenia wsparcia:
  11 lipca 2006r.
 • Typ interfejsu:
  GUI (graficzny)

Więcej informacji (strona w jęz. ang.)

Potrzebujesz pomocy z pobraniem pliku?

Powiązane kategorie: