Dostępny jest nowy post w centrum wiadomości.

Panel użytkownikaUstawienia   Ukryj okna dialogowe
   Ukryj opis kategorii
   Ukryj galerię zdjęć
   Tryb dużej czcionki
   Wyłącz ikony listy

Language
   Ustawienia działają na wybrane elementy strony

Nie można wyświetlić tej strony na tym ekranie! Ma on zbyt małą rozdzielczość.

Strona nie została zaprojektowana z myślą o urządzeniach mobilnych. By zobaczyć zawartość tej strony, prosimy zmienić urządzenie na te z większym ekranem, lub włączyć tryb przeglądarki na komputery w twoim urządzeniu mobilnym.

Microsoft Windows 3.x

Kategoria: Microsoft Windows (Edycje klienckie)- Porzucone (niewspierane) wersje

 Galeria zdjęć

Krótki opis systemu


Systemy z linii Windows 3.x to trzecie duże wydania systemów Microsoft Windows, wprowadzone na rynek po 1990 roku. Podobnie jak jego poprzednicy, nie są to systemy operacyjne, ale raczej graficzne środowiska operacyjne, które działają pod środowiskiem DOS. Charakteryzują się nowym graficznym interfejsem użytkownika (GUI), w którym aplikacje są reprezentowane jako klikalne ikony, w przeciwieństwie do listy nazw plików widocznej u poprzedników. Późniejsze aktualizacje rozszerzały możliwości oprogramowania, a jedna z nich dodawała obsługę multimediów do nagrywania i odtwarzania dźwięku, a także obsługę płyt CD-ROM.

Windows 3.0 to pierwsza wersja systemu Windows, która osiągnęła dobre wyniki zarówno pod względem krytycznym, jak i komercyjnym. Krytycy i użytkownicy uznali jego graficzny interfejs użytkownika za konkurencję dla systemów Apple Macintosh i Unix. Inne chwalone cechy to ulepszona wielozadaniowość, możliwość dostosowania do potrzeb użytkownika, a zwłaszcza utylitarne zarządzanie pamięcią komputera, które sprawiało kłopoty użytkownikom poprzedników Windows 3.0. Microsoft był krytykowany przez zewnętrznych deweloperów za dołączanie do środowiska operacyjnego swojego odrębnego oprogramowania, co było przez nich postrzegane jako praktyka antykonkurencyjna. Windows 3.0 sprzedał się w liczbie 10 milionów egzemplarzy, zanim w 1992 roku został zastąpiony przez Windows 3.1. Jako odpowiedź na nadchodzące wydanie przez IBM systemu operacyjnego OS/2 2.0, Microsoft udostępnił środowisko Windows 3.1, które cechowało się kilkoma usprawnieniami w stosunku do wersji 3.0, takimi, jak możliwość wyświetlania skalowalnych czcionek TrueType (opracowanych wspólnie z Apple). Zmiany w nowej wersji głównie obejmowały poprawki wcześniejszych błędów i dodanie obsługi multimediów.


Jedną z usuniętych cech nakładki była praca w trybie rzeczywistym, co oznaczało, że najsłabszym procesorem zdolnym uruchomić nowe Okna był układ 80286. Dla polskiego użytkownika znaczący był fakt, że wersja 3.1 jako pierwsza została oficjalnie wydana w polskiej wersji językowej z obsługą specyficznych dla języka polskiego znaków. W roku 1992 Microsoft wydał również wersję Windows 3.11, która zawierała wszystkie poprawki i uaktualnienia wprowadzone od pojawienia się wersji 3.1. Mniej więcej w tym samym czasie zadebiutowało środowisko Windows for Workgroups, które dostępne było zarówno jako dodatek do zainstalowanego już środowiska w wersji 3.1, jak też samodzielny produkt, zawierający nakładkę Windows wraz z rozszerzeniami do pracy sieciowej. W Windows for Workgroups zastosowano usprawnione sterowniki sieciowe i stosy protokołów oraz umożliwiono pracę w ówczesnych sieciach lokalnych peer-to-peer. Jednym z opcjonalnych składników WfW był stos protokołu TCP/IP "Wolverine", pozwalający na prosty dostęp do sieci Internet poprzez sieć firmową. Istniały dwie wersje Windows for Workgroups – 3.1 i 3.11, z czego wersja 3.11 działała wyłącznie w trybie rozszerzonym procesorów 386, wymagała więc procesora nie słabszego od jednostki 80386 SX. Microsoft wydał również multimedialną edycję systemu, zawierająca programy i dodatki do obsługi multimediów. Microsoft zdobył ogromną liczbę sprzedanych licencji i szybko przejął rynek systemów operacyjnych i graficznych interfejsów użytkownika dla komputerów standardu PC, a zastosowane środowiska deweloperskie w Windows stały się standardem przy projektowaniu aplikacji konsumenckich.

Systemy z linii Windows 3.x to trzecie duże wydania systemów Microsoft Windows, wprowadzone na rynek po 1990 roku. Podobnie jak jego poprzednicy, nie są to systemy operacyjne, ale raczej graficzne środowiska operacyjne, które działają pod środowiskiem DOS. Charakteryzują się nowym graficznym interfejsem użytkownika (GUI), w którym aplikacje są reprezentowane jako klikalne ikony, w przeciwieństwie do listy nazw plików widocznej u poprzedników. Późniejsze aktualizacje rozszerzały możliwości oprogramowania, a jedna z nich dodawała obsługę multimediów do nagrywania i odtwarzania dźwięku, a także obsługę płyt CD-ROM.

Windows 3.0 to pierwsza wersja systemu Windows, która osiągnęła dobre wyniki zarówno pod względem krytycznym, jak i komercyjnym. Krytycy i użytkownicy uznali jego graficzny interfejs użytkownika za konkurencję dla systemów Apple Macintosh i Unix. Inne chwalone cechy to ulepszona wielozadaniowość, możliwość dostosowania do potrzeb użytkownika, a zwłaszcza utylitarne zarządzanie pamięcią komputera, które sprawiało kłopoty użytkownikom poprzedników Windows 3.0. Microsoft był krytykowany przez zewnętrznych deweloperów za dołączanie do środowiska operacyjnego swojego odrębnego oprogramowania, co było przez nich postrzegane jako praktyka antykonkurencyjna. Windows 3.0 sprzedał się w liczbie 10 milionów egzemplarzy, zanim w 1992 roku został zastąpiony przez Windows 3.1. Jako odpowiedź na nadchodzące wydanie przez IBM systemu operacyjnego OS/2 2.0, Microsoft udostępnił środowisko Windows 3.1, które cechowało się kilkoma usprawnieniami w stosunku do wersji 3.0, takimi, jak możliwość wyświetlania skalowalnych czcionek TrueType (opracowanych wspólnie z Apple). Zmiany w nowej wersji głównie obejmowały poprawki wcześniejszych błędów i dodanie obsługi multimediów. Jedną z usuniętych cech nakładki była praca w trybie rzeczywistym, co oznaczało, że najsłabszym procesorem zdolnym uruchomić nowe Okna był układ 80286. Dla polskiego użytkownika znaczący był fakt, że wersja 3.1 jako pierwsza została oficjalnie wydana w polskiej wersji językowej z obsługą specyficznych dla języka polskiego znaków. W roku 1992 Microsoft wydał również wersję Windows 3.11, która zawierała wszystkie poprawki i uaktualnienia wprowadzone od pojawienia się wersji 3.1. Mniej więcej w tym samym czasie zadebiutowało środowisko Windows for Workgroups, które dostępne było zarówno jako dodatek do zainstalowanego już środowiska w wersji 3.1, jak też samodzielny produkt, zawierający nakładkę Windows wraz z rozszerzeniami do pracy sieciowej. W Windows for Workgroups zastosowano usprawnione sterowniki sieciowe i stosy protokołów oraz umożliwiono pracę w ówczesnych sieciach lokalnych peer-to-peer. Jednym z opcjonalnych składników WfW był stos protokołu TCP/IP "Wolverine", pozwalający na prosty dostęp do sieci Internet poprzez sieć firmową. Istniały dwie wersje Windows for Workgroups – 3.1 i 3.11, z czego wersja 3.11 działała wyłącznie w trybie rozszerzonym procesorów 386, wymagała więc procesora nie słabszego od jednostki 80386 SX. Microsoft wydał również multimedialną edycję systemu, zawierająca programy i dodatki do obsługi multimediów. Microsoft zdobył ogromną liczbę sprzedanych licencji i szybko przejął rynek systemów operacyjnych i graficznych interfejsów użytkownika dla komputerów standardu PC, a zastosowane środowiska deweloperskie w Windows stały się standardem przy projektowaniu aplikacji konsumenckich.

Źródło: WikipediaKatalog dostępnych obrazów

X

Dziękujemy za pobranie pliku z naszego serwisu.


Cieszymy się, że znalazłeś to czego szukałeś. Nasza baza wciąż się rozwija i jest ciągle uzupełniana o nowe pozycje do pobrania. Mamy nadzieję, że liczba obrazów dostępnych w naszej bazie Ciebie zadowala, i bezproblemowo udaje Ci się pobrać poszukiwane przez Ciebie pozycje. Jeśli jednak szukasz innego pliku do pobrania, możesz wykorzystać naszą wyszukiwarkę linków, dzięki której łatwiej odnajdziesz szukany przez Ciebie plik i upewnisz się, czy jest on dostępny w naszej bazie.

Potrzebujesz pomocy? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w bazie wiedzy, lub w dziale FAQ. Pobieranie nie działa, link jest uszkodzony? Zgłoś ten problem administratorom strony w wiadomości prywatnej.

Jeśli nasz serwis okazał się pomocny, możesz pomóc w jego dalszym rozwoju. Wsparcie możesz okazać w dowolny sposób, na przykład poprzez udostępnienie linku do naszej strony, wysłanie drobnej kwoty pieniężnej, bądź udostępnienie unikalnego obrazu do pobrania, którego nie ma tutaj w bazie. Z góry gorąco dziękujemy za każdą okazaną nam pomoc.

  Wesprzyj

Dostępne edycje systemu:

Windows 3.11

Windows 3.1

Windows 3.0


Pokaż wszystko

Filtruj wyniki


(2) pasujących linków w bazie użytkowników

 X  

 Filtrowanie listy

 Edycje konsumenckie
 Edycje biznesowe
 Wersje 32-bitowe
 Wersje 64-bitowe
 Język Polski
 Język Angielski (US/UK)
Microsoft Windows 3.X [Wersja 3.11]
 Link do pobrania
 Nazwa pliku
 Rozmiar pliku
Microsoft Windows 3.X [Wersja 3.1]
 Link do pobrania
 Nazwa pliku
 Rozmiar pliku
Microsoft Windows 3.X [Wersja 3.0]
 Link do pobrania
 Nazwa pliku
 Rozmiar pliku
Microsoft Windows 3.X [Wszystkie dostępne]
 Link do pobrania
 Nazwa pliku
 Rozmiar pliku
 • Minimalne wymagania systemowe
 •    Procesor: taktowany zegarem 25 MHz lub szybszym
 •    Pamięć RAM: około 1 MB (Windows 3.0), około 2 MB (Windows 3.1)
 •    Miejsce na dysku: od 6 do 10 MB
 •    Karta graficzna: obsługująca 256-bitową paletę kolorów, kompatybilna z EGA, VGA, IBM 8514, CGA lub Hercules Graphics Card
 •    Wyświetlacz: o rozdzielczości 640x480 pikseli
 • Zalecane wymagania systemowe:
 • By móc korzystać z systemu Windows 3.x należy wcześniej posiadać zainstalowany system MS-DOS (co najmniej w wersji 3.1 lub wyższej). Systemy z rodziny Windows 3.x będą działać responsywnie przy 4 MB pamięci RAM, 20 MB wolnej pamięci dyskowej, procesorze o mocy 33 MHz. Monitor jaki jest zalecany powinien wyświetlać obraz w rodzielczości VGA (640x480). Zalecane jest posiadanie napędu dyskietek oraz CD-ROM.

 • Informacje o systemie:
 • Typ produktu:
  OS (System Operacyjny)
 • Firma:
  Microsoft Corporation
 • Licencja:
  Zamknięte oprogramowanie. Wymaga klucza licencyjnego do korzystnia z produktu.
 • Data pierszego wydania:
  22 maja 1990r. (Windows 3.0),  6 kwietnia 1992r. (Windows 3.1),  31 grudnia 1993r. (Windows 3.11)
 • Data zakończenia wsparcia:
  31 grudnia 2001r.
 • Typ interfejsu:
  GUI (graficzny)

Więcej informacji (strona w jęz. ang.)

Potrzebujesz pomocy z pobraniem pliku?

Powiązane kategorie: