Przyspieszanie dysku SSD

Windows 7 natywnie wspiera obsługę dysku SSD, jednak jego ustawienia domyślnie są skonfigurowane pod dysk talerzowy (HDD). Nowsze wersje systemu Windows całkowicie wspierają dysk SSD, lecz niektóre ustawienia mogą go spowolnić. By móc przyspieszyć dysk SSD, zobacz ten poradnik.

Wyłącz indeksowanie plików (usługa Windows Search)

Opcja, która przyśpieszać wyszukiwanie plików w systemie Windows w przypadku posiadaczy dysków SSD jest całkowicie zbędna. Aby ją wyłączyć wchodzimy w “Mój komputer” (ikona znajduję się na pulpicie), ewentualnie klikamy na pasku zadań START i wybieramy pole opisane “Komputer”. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na dysk (partycje) z rozwijanego menu wybieramy “Właściwości” w następnym okienku klikamy na zakładkę “Ogólne” i odznaczamy zaznaczone pole ptaszkiem przy “Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami”. Finalnie klikamy “Zastosuj”. Następnie potwierdz ustawienie dla wszystkich plików i zezwól na podniesienie praw administratora (jeśli konieczne)

Wyłącz defragmentację (tylko Windows 7)

Nadal pozostajemy w zakładce “Właściwości”, przechodzimy do zakładki “Narzędzia” i klikamy w przycisk “Defragmentuj”. Następnie wybieramy dysk z listy i klikamy “Konfiguruj Harmonogram”, w tym miejscu odznaczamy opcję “Uruchom zgodnie z harmonogramem”.

Wyłącz pamięć podręczną CACHE

W dyskach SSD pamięć podręczna CACHE nie odgrywa znaczącej roli. Aby wyłączyć buforowanie klikamy Komputer prawym klawiszem myszy, wybieramy Właściwości, a następnie "Menadżer urządzeń". Tutaj odszukujemy Stacje dysków i z listy klikamy dwukrotnie dysk SSD. Klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy z menu kontekstowego opcję "Właściwości". Przechodzimy do zakładki Zasady i zaznaczamy „Wyłącz opróżnianie bufora zapisu na tym urządzeniu”. Przechodzimy do zakładki Zasady i zaznaczamy „Wyłącz opróżnianie bufora zapisu na tym urządzeniu”.

Wyłącz usługę "wstępne ładowanie do pamięci" (sysmain)

Superfetch (Wstępne ładowanie do pamięci) stara się przewidzieć, z jakich programów mamy zamiar korzystać i ładuje informacje o nich do pamięci jeszcze zanim je wywołamy. Usługa ta jest przydatna, gdy w komputerze mamy zamontowany zwykły, klasyczny dysk HDD. Wtedy programy ładują się szybciej, gdyż ich dane są już załadowane wstępnie do pamięci i odczyt z dysku w momencie wywołania programu jest mniejszy. Mimo wszystko, usługa ta ma jednak pewne minusy. Może ona w niespodziewanych momentach powodować 100% użycie dysku twardego, gdy usługa ładuje wstępnie te wszystkie informacje o programach, aby były gotowe, gdy będziemy ich potrzebować. Co więcej, jeśli system mamy zainstalowany na dysku SSD lub M.2, a nie na powolnym dysku HDD, to korzyści płynące z tej usługi są znacznie mniejsze, gdyż programy i tak uruchamiają się szybko z takich dysków. W takiej sytuacji usługa wstępnego ładowania do pamięci może powodować tylko niepotrzebne obciążenie dysku twardego w nieoczekiwanych momentach i warto rozważyć jej wyłączenie. By to zrobić wciśnij kombinację klawiszy [Windows + R] na klawiaturze, aby wywołać okno uruchamiania. W oknie uruchamiania wpisz poniższe polecenie, aby wywołać ekran usług systemowych: "services.msc" Po potwierdzeniu komendy pojawi się nowe okno z listą wszystkich usług zainstalowanych w systemie. Jeśli masz starszą wersję Windows 10, w której nie instalowałeś aktualizacji, to wyszukaj usługi o nazwie „Wstępne ładowanie do pamięci”. Jeśli jednak na bieżąco aktualizujesz system, to usługa ta występuje tu pod nową nazwą „SysMain”. Po znalezieniu usługi kliknij w nią dwukrotnie, aby wejść w jej szczegóły. Usługa będzie uruchomiona, więc najpierw trzeba ją całkowicie zatrzymać. W tym celu wciśnij przycisk „Zatrzymaj”. Po zatrzymaniu usługi należy jeszcze zmienić jej sposób uruchamiania, tak, aby nie została ponownie włączona po restarcie systemu. Rozwiń pole „Typ uruchamiania” i wybierz w tym miejscu opcję „Wyłączone”. Gdy to zrobisz, zamknij okno przyciskiem OK. Usługa zostanie trwale wyłączona i nie będzie się już ponownie uruchamiać po ponownym uruchomieniu komputera. Teraz przejdź do rejestru systemu Windows. Za pomocą kombinacji klawiszy [Windows+R] w oknie "Uruchamianie" wpisz komendę "regedit". W oknie rejestru znajdz następujący klucz: "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters". Następnie kliknij na klucz "EnablePrefetcher" dwukrotnie. W kolejnym okienku wpisz wartość "0", po czym kliknij przycisk "OK" i zamknij rejestr. W przypadku systemu Windows 7, zmień także wartości kluczy "EnableBootTrace" i "EnableSuperfetch" na wartość "0"

Włącz funkcję TRIM

By to zrobić, użyj wiersza poleceń jako administrator. Wpisz w menu Start słowo "cmd" i kliknij na wynik wyszukiwania prawym przyciskiem myszy, wybierając z menu kontekstowego opcję "Uruchom jako administrator". Po pojawieniu się okienka wpisujemy:
C:\Windows\System32> fsutil.exe behavior query DisableDeleteNotify
Jeśli wartość tego wpisu równa jest „0” (zero), to znaczy że TRIM działa. Funkcja ta jest standardowo uruchomiona w systemie Windows, więc w większości przypadków powinniśmy otrzymać taki właśnie rezultat. Jeśli nie, wpisz komendę:
C:\Windows\System32> fsutil.exe behavior set DisableDeleteNotify 0