Udostępnianie plików i usług sieciowych w sieci Internet.

Jeśli chciałbyś szybko udostępnić komuś twoje własne pliki bezpośrednio, bez wgrywania ich na "chmurę" lub serwisy hostingowe, lub udotępnić swoje usługi sieciowe, na przykład: własną stronę internetową publicznie w sieci dla każdej zainteresowanej osoby, skorzystaj z opcji tunelowania protokołów, dzięki czemu będziesz mógł pobrać udostępnione przez ciebie pliki, przeglądać strony oraz zarządzać usługami sieciowymi z dowolnego miejsca na świecie. W tym poradniku pokażemy ci jak to zrobić.

Publikowanie folderu lub pliku.

Na początku przejdź do strony "ngrok". Następnie załóż konto (jeśli go nie masz). By to zrobić naciśnij przycisk: "Sign up for free". Konto jest darmowe i nie posiada opłat. W kolejnym kroku możesz wybrać czy chcesz zarejestrować się tradycyjnie za pomocą danych, wpisując odpowiednio nazwę użytkownika, podając adres e-mail skrzynki pocztowej oraz zdefiniować hasło do konta, lub założyć konto w kilka sekund za pomocą konta Github lub Google. Gdy rejestrujesz się tradycyjnie musisz zaznaczyć zapoznanie z regulaminem oraz wypełnić CaptCHA. Gdy konto zostało już utworzone, otworzy się nam panel nawigacyjny. Z górnego baneru naciskamy przycisk: "Download for Windows" by pobrać specjalny program. Jeśli posiadasz system 32-bitowy, kliknij w link po prawej stronie tego banera "(Windows 32-bit)". Program pobierzesz również z tego linku, lub tego linku jeśli masz system 32-bitowy. W międzyczasie utwórz na pulpice dwa foldery, o dowolnych nazwach, lecz pamiętaj by nazwać je tak by potem je od siebie odróżnić. My dla przykładu tworzymy folder o nazwie "Pliki" do którego wrzucimy nasze pliki do udostępnienia w sieci, oraz folder "Server" w którym znajdzie się nasza aplikacja tunelująca. Teraz do folderu "Server" przenosimy pobraną i wypakowaną z archiwum aplikację "ngrok". W folderze "Server" tworzymy nowy plik o dowolnej nazwie, następnie zmieniamy jego rozszerzenie na ".bat". Teraz naciskamy na ten plik prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję "Edytuj". Przechodzimy z powrotem do panelu nawigacyjnego strony "ngrok". Zaznaczamy i kopiujemy nasz kod autoryzujący połączenie. W oknie edytora tekstu, wpisujemy następujące polecenia:
cd %~dp0
ngrok config add-authtoken // Tutaj wpisz token który pobierzesz ze swojego konta ngrok
ngrok http "file:///C:\Users\User\Desktop\Pliki" // Tutaj zastąp ścieżkę do twojego folderu
By wpisać ścieżkę do naszego folderu, zaznaczamy go i klikamy prawym przyciskiem myszy wciskając jednocześnie klawisz "SHIFT", z menu kontekstowego wybieramy opcję: "Kopiuj jako ścieżkę". Finalnie plik powinien wyglądać mniej więcej tak: Zapisujemy plik i uruchamiamy go. Pojawi się nam okno konsoli w której pojawią się szczegóły tunelowanego połączenia. W sumie jesteśmy już gotowi udostępnić nasze pliki w sieci, wystarczy tylko z konsoli zaznaczyć adres HTTPS, i przesłać go osobie która chce uzyskać dostęp do naszych plików. Gdy druga osoba wpisze nasz skopiowany adres HTTPS, połaczy się z naszym komputerem i będzie mogła pobierać nasze pliki jak z normalnego serwera sieciowego. Gotowe.

Publikowanie strony internetowej.

Jeśli jednak chcielibyśmu utworzyć serwer plików FTP, serwer usług WWW lub serwer baz danych, musimy posiadać oprogramowanie tworzące usługi serwerowe na połączeniu lokalnym "localhost". Program który umożliwia nam stworzyć serwer HTTP, MySQL, lub FTP to XAMPP. Możesz go pobrać z naszej bazy oprogramowania lub z tego linku. Pobieramy plik instalacyjny z najnowszą wersją na system Windows (tylko 64-bit). Uruchamiamy instalator. W oknie dialogowym proszącym nas o wyłączenie programu antywirusowego ignorujemy ten fakt i naciskamy przycisk "Yes". W kolejnym oknie dialogowym informującym nas o ograniczeniach instalacji z powodu włączonego "UAC", ignorujemy ten fakt i naciskamy "OK". Teraz przystępujemy do instalacji, postępujemy zgodnie z instrukcjami na ekranie. Na początku naciskamy przycisk "Next". Potem wybieramy usługi sieciowe, które chcemy zainstalować, domyślnie zaznaczone są wszystkie i nic nie zamierzamy zmieniać, dlatego przeklikujemy dalej. Zostawiamy folder docelowy instalacji domyślnie ustawiony tak jak jest. Naciskamy "Next". Klikamy "Next" Odznaczamy opcję "Learn more about Bitnami". I czekamy aż program się zainstaluje. To potrwa kilka minut. Gdy instalacja dobiegnie końca zaznaczamy opcję "Do you want to start Control Panel now?". Klikamy przycisk "Finish". W oknie które nam się pojawi wyszukujemy pozycję "Apache" i klikamy przycisk "Start" by upewnić się czy program działa. Usługa działa jeśli pojawi się zielone pole oraz numery portów usług. Gdy wszystko działa jak należy, naciskamy na kolejny przycisk obok o nazwie "Config". Z listy wybieramy opcję: "Apache (httpd.conf)". W oknie edytora które się nam otworzy wyszukujemy wartość: "DocumentRoot" i zastępujemy domyślną wartość (C:\xampp\htdocs) zapisaną w cudzysłowach, naszą wcześniej skopiowaną ścieżką do folderu. Po zapisaniu zmian, zatrzymujemy usługę Apache i ponownie ją uruchamiamy przyciskiem zmiennym: "Stop" oraz "Start". Teraz wystarczy wrzucić do folderu pliki strony, ponownie uruchomić wcześniej utworzony skrypt "ngrok" i udostępnić nowy link do strony naszym znajomym.

Pamiętaj, że usługa jest ograniczona- każdy będzie mógł zobaczyć twoje pliki ale nie będzie mógł ich edytować. Co więcej każdy będzie mógł uzyskać dostęp do momentu aż zamkniesz konsolę skryptu "ngrok" lub wyczerpiesz limit połączeń użytkowników w wersji darmowej usługi "ngrok" (jest to 10 osób). Po ponownym uruchomieniu należy ponownie skopiować "nowy" link i udostępnić go znajomym ponownie, by mogli jeszcze raz uzyskać dostęp do twoich plików udostępnionych lokalnie w sieci Internet.