Microsoft Windows XP
Kategoria: Niewspierane systemy klienckie- Windows

 

W roku 2001 na rynku pojawił się system operacyjny Windows XP (nazwa kodowa Whistler), który połączył dotychczasowo rozwijane odrębnie linie systemów operacyjnych dla użytkowników domowych (Windows 3.1, 95, 98, Me) i profesjonalistów (Windows NT, 2000). Microsoft zastosował w swoim nowym produkcie jądro systemu Windows NT 5.1, które zostało przeniesione do produktów dla użytkowników domowych, zastępując wysłużone 16-bitowe rozwiązania. Windows XP to najdłużej oferowana wersja systemów operacyjnych Microsoftu – na rynku obecna była od roku 2001 do 2007, kiedy to zastąpiono ją na rynku konsumenckim przez Windows Vista. Wraz z SP3 Windows XP był wspierany do 8 kwietnia 2014 roku przez Microsoft

 

W systemie XP po raz pierwszy pojawiła się aktywacja systemu Windows, mająca zapobiec piractwu. Szybko jednak została ona złamana przez piratów komputerowych. Windows XP był też pierwszym systemem, który obsługiwał architekturę procesora 64-bitowego. Był też pierwszym w pełni multimedialnym- obsługującym karty TV i tunery. System Windows XP miał być z założenia przyjaznym użytkownikowi, co świadczy o tym, że już na start posiadał wiele, użytecznych, multimedialnych aplikacji oraz ciekawych rozwiązań, których brakowało w Windows 98 albo zostały zle zaprojektowane, np: w Windows ME. Zawierały głównie one integrację zadań multimedialnych lub organizacyjnych z eksploratorem, możliwość przełączania użytkowników, obsługa monitorów LCD i TrueType. W systemie Windows XP wprowadzono nowy interfejs Luna, animacje, cienie (np. kursora, ikon), oraz w pełni 32 bitowe ikony. System zdobył ogromny sukces na rynku i przez wielu uznany jako najlepszy w historii.

 

Rozwój systemu operacyjnego Windows XP rozpoczął się w roku 1999 pod nazwą Windows Neptune. Jednak już na początku 2000 roku zatrzymano prace nad Neptunem i rozpoczęto przygotowania projektu Whistler. Prace nad systemem trwały 18 miesięcy – od grudnia 1999 do sierpnia 2001. System operacyjny na rynku pojawił się 25 października 2001.

 

Windows XP został wydany w siedmiu edycjach:

 

  • Home- wersja przeznaczona dla użytkowników domowych

  • Professional- wersja przeznaczona dla użytkowników zaawansowanych i małych firm

  • Media Center Edition- multimedialna edycja systemu, zawierająca program do obsługi multimediów i kart telewizyjnych

  • Tablet PC Edition- przeznaczona konkretnie pod urządzenia dotykowe.

  • 64-bit Edition- specjalna edycja systemu skierowana pod procesory z architekturą 64-bitową

  • Fundamentals for Legacy PCs- okrojona wersja systemu przeznaczona na wolne, starsze komputery

  • Starter- przeznaczona na rynek rozwijający się, mocno ograniczony, przeznaczony dla początkujących użytkowników

 

Dodatkowe informacje:
Typ produktu:

OS (System operacyjny)

Firma:

Microsoft

Data wydania:

25.10.2001r.

Data zakończenia wsparcia:

08.04.2014r.

Minimalne wymagania systemowe:

Wolne miejsce na dysku: 2 GB

CPU: 233-300 Mhz

RAM: od 64 do 128 MB

Typ interfejsu:

GUI (graficzny)


DZIAŁ POBIERANIA
⦁ Informacje o obrazach:
Kolorem szarym oznaczono wersje BETA (rozwojowe, niestabilne),
Kolorem niebieskim- oficjalne edycje systemu,
Kolorem zielonym zaś- modyfikacje i dodatki (o ile istnieją)

Jeżeli masz problem z wybraniem odpowiedniej wersji systemu do pobrania, zapoznaj się z poniższymi oznaczeniami:

⦁ OEM- wersja zgodna z zakupionymi wcześniej urządzeniami/ preinstalowany system na nowym komputerze, przypisany do płyty głównej PC. Po uszkodzeniu lub wymianie części komputera, licencja jest tracona

⦁ SP- Obraz systemu zawiera pakiet poprawek i aktualizacji. Im większa liczba, tym więcej poprawek i aktualizacji zawartych w systemie. Poprawki nazwane są "Service Pack-ami".

⦁ RTM- wersja systemu wydana w dniu premiery, prosto z linii produkcyjnej. Nie wnosi nic do działania licencji.

⦁ Retail- sprzedażowa wersja programu.

⦁ [Polski]- polska wersja językowa; [English]- angielska wersja językowa

⦁ x86 lub 32-bit - system zgodny z 32-bitową architekturą procesora. Nie obsługują 64-bitowej architektury. Potrafią użyć maksymalnie 4 GB pamięci RAM.

⦁ x64 lub 64-bit -system zgodny z 64-bitową architekturą procesora. Niektóre systemy (starsze niż Vista/7) nie obsługują 32-bitowych systemów

⦁ x86-64- Wieloarchitekturowa edycja programu. Możesz ją wybrać gdy nie wiesz jaką architekturę procesora posiada twój komputer.

⦁ VL/VolumeLicense- System preinstalowany na komputerach firmowych, licencja ta pozwala na instalowaniu tego samego systemu na wielu komputerach i używaniu go jednocześnie.

⦁ E- Wersja systemu pozbawiona przeglądarki internetowej Internet Explorer.

⦁ N- Wersja systemu pozbawiona programów do obsługi multimediów (Windows Media Center, Media Player)

⦁ Obrazy nazwane: "Home/Ultimate" to tak naprawdę obrazy, które zawierają wszystkie edycje: Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, Ultimate

⦁ Multi-SKU: obraz systemu zawierający wiele edycji do wyboru podczas instalacji. System multiplatformowy

⦁ (chk): obraz systemu sprawdzony pod kątem występujących błędów podczas kompilacji (debug)

⦁ (alt): alternatywny obraz systemu do pobrania, nie różni się niczym od oryginału, jest to kopia/reupload

⦁ DMF: obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla dyskietek

⦁ CD/DVD: obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla płyt kompaktowych i DVD.

⦁ ESD- plik pochodzący z dystrybucji cyfrowej lub komercyjnej. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO.

⦁ Piktogramy:
                    Obraz dyskietki IMG- obraz dyskietki. Możesz go użyć w maszynie wirtualnej, lub skorzystać z specjalnego programu, by wypakować pliki.

             Obraz dysku ISO/MDF- gotowy do wypalenia na płycie, utworzenia nośnika bootowalnego lub użycia w maszynie wirtualnej. Można go także użyć w programie do emulowania wirtualnych napędów i płyt.

      Archiwa 7Z, ZIP, RAR- skompresowane archiwum. By uzyskać dostęp do pliku wykorzystaj program do kompresji plików, np: WinRAR, 7-ZIP.

By szybko znalezć obraz, naciśnij klawisze [Ctrl+F] na klawiaturze i wpisz w polu wyszukiwania słowo kluczowe. W ten sposób, zostaną podkreślone obrazy, które zawierają wpisane słowo kluczowe.

Uwaga!
Instalacja tych obrazów jest przeznaczona dla użytkowników zaawansowanych. Poniższe systemy zostały opublikowane w wersji BETA (testowej). Instalacja może być problematyczna, system może działać nieprawidłowo. Ponadto wersje BETA mogą być niestabilne z sterownikami, programami i działaniem. Mogą mieć niedokończone funkcje systemu. Zalecane jest testowanie wersji BETA na maszynie VM. Jeżeli masz problemy z instalacją zalecam zasięgnięcie rad na forum Beta Archive

Jeśli szukasz kluczy aktywacyjnych dla obrazów instalacyjnych Windows [Beta], kliknij tutaj, lub skorzystaj z tego poradnika

Uwaga!
Obrazy zmodyfikowane przez społeczność pochdozą z serwisu WinClub.pl, w której zrzeszają się zaawansowani użytkownicy i moderzy (twórcy modyfikacji systemów). Stworzone przez nich modyfikacje mogą być lżejsze, wycięte z niektórych elementów systemu, oczyszczone z zbędnych usług i zoptymalizowane pod kątem działania na wolniejszych komputerach. Niektóre obrazy zmodyfikowane przez społeczność mogą być chronione hasłem: winclub.pl w celu ochrony przed niewłaściwym użyciem. Należy go użyć by rozpakować niektóre archiwa.

Informacja
Jeśli chcesz szybko przełączyć się pomiędzy kategoriami w bazie, skorzystaj z poniższych linków. W ten sposób szybko przejdziesz do innego systemu w bazie bez konieczności powracania do listy wyboru.