Microsoft Windows NT 3.x | "Razzle/Daytona" [Beta]
Kategoria: Niewspierane systemy klienckie- Windows

Krótka historia rozwoju systemu:

 

Podczas gdy Microsoft miał znaczącą pozycję na rynku komputerów osobistych dzięki wykorzystaniu MS-DOS jako faktycznego systemu operacyjnego w komputerach kompatybilnych z IBM PC, Nathan Myhrvold (który dołączył do Microsoftu po przejęciu Dynamical Systems Research) zidentyfikował dwa główne zagrożenia dla monopolu Microsoftu - architekturę RISC, która okazała się bardziej wydajna niż odpowiedniki procesorów Intela, na których działał MS-DOS, oraz Unix, rodzinę wieloplatformowych wielozadaniowych systemów operacyjnych z obsługą wieloprocesorowości i sieci. Chociaż powszechne stosowanie Uniksa było utrudnione przez konieczność dostosowywania programów do poszczególnych wariantów, Bill Gates uważał, że połączenie systemu operacyjnego podobnego do Uniksa z procesorami RISC może stanowić zagrożenie dla rynku, co spowodowało konieczność opracowania przez Microsoft "zabójcy Uniksa", który mógłby działać na wielu architekturach.

 

Microsoft w tym okresie współpracował z firmą IBM, dlatego postanowił opracować wspólny system, który miał być konkurentem dla Unixa. Wersja 1.0 tego systemu została wydana w 1987 roku. Pomimo, że oferowała tylko interfejs tekstowy (graficzny dodano nieco później, w wersji 1.1 w 1988 roku), to zawierała bogate API służące do wielu rzeczy, jak np.: kontrola grafiki czy obsługa myszy. W roku 1990 współpraca pomiędzy korporacjami się rozluźniła, rosnąca popularność Windowsa skłoniła Microsoft do skupienia się na nim. Ostatecznie zdecydowano się o podziale prac. IBM miał samodzielnie opracować wersję 2.0 OS/2, a Microsoft miał się zająć wersją 3.0, która miała się nazywać NT OS/2.  W sierpniu 1990 roku, w odpowiedzi na popularność Windows 3.0, zespół programistów Microsoftu postanowił przerobić system operacyjny tak, aby korzystał z rozszerzonego 32-bitowego środowiska uruchomieniowego, znanego jako Win32. Pozwoliło to programistom na łatwe dostosowanie oprogramowania do nowej platformy przy jednoczesnym zachowaniu poziomu zgodności z istniejącym oprogramowaniem dla Windows. Z tego też powodu na targach COMDEX w 1990 roku nie pojawił się nowy system OS/2. IBM wiedziało o planach Microsoftu, które zakładały przekształcenie swój dotychczasowego kodu systemu NT OS/2 w Windows NT. Fakt ten oraz rosnąca popularnosć Windowsa 3.0 doprowadziła do osłabienia partnerstwa z IBM, który chciał, aby Microsoft skoncentrował się wyłącznie na rozwijaniu OS/2 jako swojej podstawowej platformy, a nie budowaniu przyszłej działalności wokół Windows. Ostatecznie pomiędzy korporacjami nastąpił rozłam, a powodem były m.in. odmienne zdania w kwestii wspólnego systemu – IBM chciał użyć OS/2 wraz ze swoim sprzętem, by zwiększyć jego sprzedaż (włączając platformy, na których nie mogły pracować funkcje, których chciała korporacja Bill'a Gates'a), podczas gdy Microsoft wolał podejście wolności sprzętowej. Programiści obu firm także nie mogli się porozumieć w kwestii pisania kodu. Współpraca pomiędzy firmami została rozwiązana i każdy poszedł we własnym kierunku. IBM dokończył wersję 2.0 OS/2 i sam się wziął za jego dalszy rozwój, a Microsoft wersję 3.0 opracował od początku i wydał jako Windows NT 3.1 z identycznym interfejsem, jaki miał Windows 3.x. Publiczna wersja rozwojowa tego systemu została zaprezentowana w 1992 roku, zaś system został wydany dopiero rok później.

 

źródło: Wikipedia (link do artykułu); Forum Dobrerprogramy.pl (link do artykułu)

 


DZIAŁ POBIERANIA
⦁ Informacje o obrazach:

By szybko znalezć obraz, naciśnij klawisze [Ctrl+F] na klawiaturze i wpisz w polu wyszukiwania słowo kluczowe. W ten sposób, zostaną podkreślone obrazy, które zawierają wpisane słowo kluczowe. Jeżeli masz problem z wybraniem odpowiedniej wersji systemu do pobrania, zapoznaj się z poniższymi oznaczeniami:

 • OEM- Wersja zgodna z zakupionymi wcześniej urządzeniami/ preinstalowany system na nowym komputerze, przypisany do płyty głównej PC. Po uszkodzeniu lub wymianie części komputera, licencja jest tracona

 • SP/Service Pack- Obraz systemu lub odzielny pakiet zawierający zestaw poprawek i aktualizacji zabezpieczeń i ulepszeń systemu. Zestaw takich poprawek zwane są "Service Pack-ami" W celu identyfikacji, przypisano im także numery tych pakietów. Im większa cyfra, tym nowszy pakiet i więcej zintegrowanych aktualizacji.

 • RTM- Wersja systemu wydana w dniu premiery, prosto z linii produkcyjnej i prekazana producentom sprzętu komputerowego. Nie wnosi nic do działania licencji.

 • Retail- Wersja programu/systemu, która została już wydana (Retail) i została udostępniona w sprzedaży detalicznej. Nie wnosi nic do działania licencji.

 • [Polski]- polska wersja językowa; [English]- angielska wersja językowa

 • x86- System zgodny z 32-bitową architekturą procesora. Nie obsługują 64-bitowej architektury. Potrafią użyć maksymalnie 4 GB pamięci RAM.

 • x64- System zgodny z 64-bitową architekturą procesora. Niektóre systemy (starsze niż Vista/7) nie obsługują 32-bitowych procesorów.

 • x86-64- Wieloarchitekturowa edycja programu. Możesz ją wybrać gdy nie wiesz jaką architekturę procesora posiada twój komputer.

 • ARM/ARM64- Specjalny obraz systemu przeznaczony na urządzenie z wbudowanym procesorem scalonym ARM.

 • (Intel-x64)- Specjalny obraz systemu specjalnie przygotowany pod procesory Intel z architekturą 64-bit. Nie zadziała na procesorach AMD z architekturą 64-bitową i nie obsługują 32-bitowej wersji.

 • VL/VolumeLicense- System preinstalowany na komputerach firmowych, licencja ta pozwala na instalowaniu tego samego systemu na wielu komputerach i używaniu go jednocześnie.

 • E- Wersja systemu pozbawiona przeglądarki internetowej Internet Explorer.

 • N- Wersja systemu pozbawiona programów do obsługi multimediów (Windows Media Center, Media Player)

 • Obrazy nazywane jako: "Home/Ultimate" to tak naprawdę obrazy, które zawierają wszystkie edycje: Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, Ultimate

 • Multi-SKU- Obraz systemu zawierający wiele edycji do wyboru podczas instalacji. System multiplatformowy

 • (chk)- Obraz systemu sprawdzony pod kątem występujących błędów podczas kompilacji (debug)

 • (alt)- Alternatywny obraz systemu do pobrania, nie różni się niczym od oryginału, jest to kopia/reupload

 • DMF- Obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla dyskietek

 • CD/DVD- Obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla płyt kompaktowych i DVD.

 • ESD- Plik pochodzący z dystrybucji cyfrowej lub komercyjnej. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO, np: za pomocą programu DISM++.

 • WIM- Skompresowany plik instalacyjny systemu Windows. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO, np: za pomocą programu PowerISO.

 • Multilangual/Wielojęzykowy- Wielojęzyczny obraz instalacyjny systemu lub programu. Zawiera polską i angielską wersję językową.


⦁ Piktogramy:

rodzaj pliku
Obraz dysku/dyskietki (IMG). Możesz go użyć w maszynie wirtualnej, lub skorzystać z specjalnego programu, by wypakować pliki.
Obraz dysku (ISO/MDF)- gotowy do wypalenia na płycie, utworzenia nośnika bootowalnego lub użycia w maszynie wirtualnej. Można go także użyć w programie do emulowania wirtualnych napędów i płyt, tj: DAEMON Tools Lite lub PowerISO.
Archiwa (7Z, ZIP, RAR)- skompresowane archiwa, zawierające inne pliki, takie jak pliki ISO, MDF, IMG czy inne. By uzyskać dostęp do plików, wykorzystaj program do dekompresji plików, tj: WinRAR, 7-ZIP lub WinZIP.
Pliki wykonywalne (EXE), aplikacja, która może zostać uruchomiona na dowolnym 32 lub 64-bitowym systemie operacyjnym Microsoft Windows.
Inny, nieokreślony rodzaj pliku, np: WIM, ESD lub DMG. Ikona symbolizuje także rodzaj architektury obrazu instalacyjnego, który nie został wymieniony na liście.
architekutra
Architektura 16-bit- ikona symbolizująca 16-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 32-bit- ikona symbolizująca 32-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 64-bit- ikona symbolizująca 64-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 32/64-bit- ikona symbolizująca mulit-architekturowe obrazy instalacyjne systemu
Architektura ARM64- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora ARM64
Architektura ARM- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora ARM
Architektura IA-64- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora IA-64
wersja językowa
Polska wersja językowa- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej polską wersję językową.
Angielska wersja językowa- Stany Zjednoczone (US)- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej angielską wersję językową z regionem Stanów Zjednoczonych.
Angielska wersja językowa- Wielka Brytania (UK)- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej angielską wersję językową z regionem Wielkiej Brytanii lub przystosowany do krajów europejskich.
Uwaga!
Instalacja tych obrazów jest przeznaczona dla użytkowników zaawansowanych. Poniższe systemy zostały opublikowane w wersji BETA (testowej). Instalacja może być problematyczna, system może działać nieprawidłowo. Ponadto wersje BETA mogą być niestabilne z sterownikami, programami i działaniem. Mogą mieć niedokończone funkcje systemu. Zalecane jest testowanie wersji BETA na maszynie VM. Jeżeli masz problemy z instalacją zalecam zasięgnięcie rad na forum Beta Archive

Jeśli szukasz kluczy aktywacyjnych dla obrazów instalacyjnych Windows [Beta], kliknij tutaj, lub skorzystaj z tego poradnika

Informacja
Jeśli chcesz szybko przełączyć się pomiędzy kategoriami w bazie, skorzystaj z poniższych linków. W ten sposób szybko przejdziesz do innego systemu w bazie bez konieczności powracania do listy wyboru.

Sekcja komentarzy