Microsoft Windows 95 | "Chicago" [Beta]
Kategoria: Niewspierane systemy klienckie- Windows

Krótka historia rozwoju systemu:

 

Początki projektowania i planowania systemu Windows 95 sięgają około marca 1992 roku, tuż przed premierą Windows 3.1. W tym czasie systemy Windows for Workgroups 3.11 i Windows NT 3.1 były jeszcze w fazie rozwoju, a plany na przyszłość firmy Microsoft koncentrowały się na systemie Cairo. Cairo miał być systemem operacyjnym następnej generacji Microsoftu opartym na Windows NT, wyposażonym w nowy interfejs użytkownika i obiektowy system plików, ale nie planowano jego wprowadzenia na rynek przed 1994 rokiem. Cairo został częściowo wydany pod koniec lipca 1996 roku w postaci Windows NT 4.0, ale bez obiektowego systemu plików, który później przekształcił się w WinFS. Równocześnie z wydaniem Windows 3.1 firma IBM rozpoczęła sprzedaż OS/2 2.0. Microsoft zdał sobie sprawę, że potrzebuje uaktualnionej wersji Windows, która mogłaby obsługiwać 32-bitowe aplikacje i być wielozadaniowa, ale nadal mogłaby działać na sprzęcie klasy low-end (Windows NT nie mógł). Tak więc rozpoczęto prace nad Windows "Chicago", a ponieważ planowano jego wydanie pod koniec 1993 roku, stał się znany jako Windows 93, który był również znany jako Windows 4.0. Początkowo postanowiono nie wprowadzać nowego interfejsu użytkownika, gdyż ten planowany był dla Cairo, a jedynie skupić się na ułatwieniu instalacji, konfiguracji i pracy w sieci. Windows 93 miał być dostarczany razem z MS-DOS 7.0, oferując użytkownikowi łatwość i kompletność instalacji systemu, czyniąc go systemem nie potrzebującym dodatkowego DOSa do uruchomienia. MS-DOS 7.0 był w tym czasie w fazie rozwoju pod nazwą kodową "Jaguar" i mógł opcjonalnie działać na wierzchu 32-bitowego jądra trybu chronionego opartego na Windows 3.1 o nazwie kodowej "Cougar". Pierwsza wersja specyfikacji funkcji Chicago została ukończona 30 września 1992 roku. Cougar miał się stać jądrem Chicago. Przed oficjalną premierą Windows 95 użytkownicy w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii mieli możliwość wzięcia udziału w programie Windows 95 Preview Program. Za 19,95 USD/ 19,95 GBP użytkownicy otrzymywali kilka dyskietek 3,5-calowych, na których można było zainstalować Windows 95 jako uaktualnienie z Windows 3.1x lub jako nową instalację. Uczestnicy otrzymali również darmowy przedpremierowy dostęp do The Microsoft Network (MSN), usługi internetowej, którą Microsoft uruchomił wraz z Windows 95. W okresie przedpremierowym Microsoft utworzył różne elektroniczne punkty dystrybucji dokumentacji promocyjnej i technicznej dotyczącej Chicago, w tym szczegółowy dokument dla recenzentów mediów opisujący najważniejsze cechy nowego systemu. Wersje przedpremierowe wygasły w listopadzie 1995 roku, po czym użytkownik musiałby zakupić własną kopię ostatecznej wersji Windows 95.

 

źródło: Wikipedia (link do artykułu)

 


DZIAŁ POBIERANIA
⦁ Informacje o obrazach:

By szybko znalezć obraz, naciśnij klawisze [Ctrl+F] na klawiaturze i wpisz w polu wyszukiwania słowo kluczowe. W ten sposób, zostaną podkreślone obrazy, które zawierają wpisane słowo kluczowe. Jeżeli masz problem z wybraniem odpowiedniej wersji systemu do pobrania, zapoznaj się z poniższymi oznaczeniami:

 • OEM- Wersja zgodna z zakupionymi wcześniej urządzeniami/ preinstalowany system na nowym komputerze, przypisany do płyty głównej PC. Po uszkodzeniu lub wymianie części komputera, licencja jest tracona

 • SP/Service Pack- Obraz systemu lub odzielny pakiet zawierający zestaw poprawek i aktualizacji zabezpieczeń i ulepszeń systemu. Zestaw takich poprawek zwane są "Service Pack-ami" W celu identyfikacji, przypisano im także numery tych pakietów. Im większa cyfra, tym nowszy pakiet i więcej zintegrowanych aktualizacji.

 • RTM- Wersja systemu wydana w dniu premiery, prosto z linii produkcyjnej i prekazana producentom sprzętu komputerowego. Nie wnosi nic do działania licencji.

 • Retail- Wersja programu/systemu, która została już wydana (Retail) i została udostępniona w sprzedaży detalicznej. Nie wnosi nic do działania licencji.

 • [Polski]- polska wersja językowa; [English]- angielska wersja językowa

 • x86- System zgodny z 32-bitową architekturą procesora. Nie obsługują 64-bitowej architektury. Potrafią użyć maksymalnie 4 GB pamięci RAM.

 • x64- System zgodny z 64-bitową architekturą procesora. Niektóre systemy (starsze niż Vista/7) nie obsługują 32-bitowych procesorów.

 • x86-64- Wieloarchitekturowa edycja programu. Możesz ją wybrać gdy nie wiesz jaką architekturę procesora posiada twój komputer.

 • ARM/ARM64- Specjalny obraz systemu przeznaczony na urządzenie z wbudowanym procesorem scalonym ARM.

 • (Intel-x64)- Specjalny obraz systemu specjalnie przygotowany pod procesory Intel z architekturą 64-bit. Nie zadziała na procesorach AMD z architekturą 64-bitową i nie obsługują 32-bitowej wersji.

 • VL/VolumeLicense- System preinstalowany na komputerach firmowych, licencja ta pozwala na instalowaniu tego samego systemu na wielu komputerach i używaniu go jednocześnie.

 • E- Wersja systemu pozbawiona przeglądarki internetowej Internet Explorer.

 • N- Wersja systemu pozbawiona programów do obsługi multimediów (Windows Media Center, Media Player)

 • Obrazy nazywane jako: "Home/Ultimate" to tak naprawdę obrazy, które zawierają wszystkie edycje: Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, Ultimate

 • Multi-SKU- Obraz systemu zawierający wiele edycji do wyboru podczas instalacji. System multiplatformowy

 • (chk)- Obraz systemu sprawdzony pod kątem występujących błędów podczas kompilacji (debug)

 • (alt)- Alternatywny obraz systemu do pobrania, nie różni się niczym od oryginału, jest to kopia/reupload

 • DMF- Obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla dyskietek

 • CD/DVD- Obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla płyt kompaktowych i DVD.

 • ESD- Plik pochodzący z dystrybucji cyfrowej lub komercyjnej. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO, np: za pomocą programu DISM++.

 • WIM- Skompresowany plik instalacyjny systemu Windows. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO, np: za pomocą programu PowerISO.

 • Multilangual/Wielojęzykowy- Wielojęzyczny obraz instalacyjny systemu lub programu. Zawiera polską i angielską wersję językową.


⦁ Piktogramy:

rodzaj pliku
Obraz dysku/dyskietki (IMG). Możesz go użyć w maszynie wirtualnej, lub skorzystać z specjalnego programu, by wypakować pliki.
Obraz dysku (ISO/MDF)- gotowy do wypalenia na płycie, utworzenia nośnika bootowalnego lub użycia w maszynie wirtualnej. Można go także użyć w programie do emulowania wirtualnych napędów i płyt, tj: DAEMON Tools Lite lub PowerISO.
Archiwa (7Z, ZIP, RAR)- skompresowane archiwa, zawierające inne pliki, takie jak pliki ISO, MDF, IMG czy inne. By uzyskać dostęp do plików, wykorzystaj program do dekompresji plików, tj: WinRAR, 7-ZIP lub WinZIP.
Pliki wykonywalne (EXE), aplikacja, która może zostać uruchomiona na dowolnym 32 lub 64-bitowym systemie operacyjnym Microsoft Windows.
Inny, nieokreślony rodzaj pliku, np: WIM, ESD lub DMG. Ikona symbolizuje także rodzaj architektury obrazu instalacyjnego, który nie został wymieniony na liście.
architekutra
Architektura 16-bit- ikona symbolizująca 16-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 32-bit- ikona symbolizująca 32-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 64-bit- ikona symbolizująca 64-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 32/64-bit- ikona symbolizująca mulit-architekturowe obrazy instalacyjne systemu
Architektura ARM64- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora ARM64
Architektura ARM- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora ARM
Architektura IA-64- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora IA-64
wersja językowa
Polska wersja językowa- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej polską wersję językową.
Angielska wersja językowa- Stany Zjednoczone (US)- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej angielską wersję językową z regionem Stanów Zjednoczonych.
Angielska wersja językowa- Wielka Brytania (UK)- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej angielską wersję językową z regionem Wielkiej Brytanii lub przystosowany do krajów europejskich.
Uwaga!
Instalacja tych obrazów jest przeznaczona dla użytkowników zaawansowanych. Poniższe systemy zostały opublikowane w wersji BETA (testowej). Instalacja może być problematyczna, system może działać nieprawidłowo. Ponadto wersje BETA mogą być niestabilne z sterownikami, programami i działaniem. Mogą mieć niedokończone funkcje systemu. Zalecane jest testowanie wersji BETA na maszynie VM. Jeżeli masz problemy z instalacją zalecam zasięgnięcie rad na forum Beta Archive

Jeśli szukasz kluczy aktywacyjnych dla obrazów instalacyjnych Windows [Beta], kliknij tutaj, lub skorzystaj z tego poradnika

Informacja
Jeśli chcesz szybko przełączyć się pomiędzy kategoriami w bazie, skorzystaj z poniższych linków. W ten sposób szybko przejdziesz do innego systemu w bazie bez konieczności powracania do listy wyboru.

Sekcja komentarzy