Microsoft Windows 1.x | [Beta]
Kategoria: Niewspierane systemy klienckie- Windows

Krótka historia rozwoju systemu:

 

Firma Microsoft rozpoczęła prace nad graficznym interfejsem użytkownika (GUI) w 1981 r. Rozwój systemu Windows rozpoczął się po tym, jak założyciel firmy Microsoft, Bill Gates, zobaczył na targach COMDEX 1982 demonstrację Visi On firmy VisiCorp, pakietu oprogramowania GUI dla komputerów kompatybilnych z IBM PC. W 1983 roku Microsoft dowiedział się, że własne oprogramowanie GUI firmy Apple jest znacznie bardziej zaawansowane; Microsoft zdecydował, że musi wyróżnić swoją własną ofertę. W sierpniu 1983 roku Gates zatrudnił Scotta McGregora, jednego z kluczowych programistów stojących za oryginalnym systemem okienkowym PARC, jako szefa zespołu programistów Windows 1.0. Microsoft po raz pierwszy zaprezentował Windows publicznie 10 listopada 1983 r. Wymagający dwóch napędów dyskietek i 192 KB pamięci RAM, Microsoft opisał oprogramowanie jako sterownik urządzenia dla MS-DOS 2.0. Obsługując wielozadaniowość kooperacyjną w oknach kafelkowych przy dobrze działających aplikacjach, które używały tylko wywołań systemowych DOS-u, i pozwalając aplikacjom, które nie działały dobrze, na działanie na pełnym ekranie, Windows różnił się od Visi On i Lisy firmy Apple Computer natychmiastowym oferowaniem wielu aplikacji. W przeciwieństwie do Visi On, programiści Windows nie musieli używać systemu Unix do tworzenia aplikacji dla IBM PC; Microsoft planował zachęcić inne firmy, w tym konkurencję, do tworzenia programów dla Windows, nie wymagając w swoich aplikacjach interfejsu użytkownika.

 

Od samego początku istnienia systemu Windows, Bill Gates postrzegał go jako przyszłość Microsoftu. Wielu producentów komputerów z MS-DOS, takich jak Compaq, Zenith i DEC, obiecało zapewnić wsparcie, podobnie jak firmy programistyczne, takie jak Ashton-Tate i Lotus. Dzięki temu, system miałby zyskać oprogramowanie pisane specjalnie pod ten system. W listopadzie 1983 roku Microsoft obiecał, że Windows zostanie wydany do kwietnia 1984 roku, ale później zaprzeczył, jakoby podał datę premiery, i przewidywał, że Windows zostanie wydany do czerwca 1985 roku. Podczas jego rozwoju i przed opracowaniem systemu okienkowego, był on krótko określany nazwą kodową "Interface Manager". Podkreślając wielozadaniowość, firma stwierdziła, że celem Windows, było "przekształcenie komputera w środowisko bogate w grafikę" przy jednoczesnym mniejszym zużyciu pamięci. Po tym, jak Microsoft przekonał IBM, że ten ostatni potrzebuje GUI, w kwietniu 1987 roku obie firmy ogłosiły wprowadzenie systemu OS/2 i jego graficznego OS/2 Presentation Manager, które miały ostatecznie zastąpić zarówno MS-DOS, jak i Windows.

 

Windows w wersji 1.01, wydany 20 listopada 1985 r., był pierwszym publicznym wydaniem systemu Windows. Pierwsze międzynarodowe wydanie, Windows w wersji 1.02, ukazało się w maju 1986 roku. Wersja 1.03 systemu Windows, wydana w sierpniu 1986 roku, zawierała ulepszenia, które były zgodne z wydaniem międzynarodowym, takie jak sterowniki dla klawiatur europejskich oraz dodatkowe sterowniki ekranu i drukarki. Wersja 1.04 systemu Windows, wydana w kwietniu 1987 r., dodawała obsługę nowych komputerów IBM PS/2, choć nie było w niej obsługi myszy PS/2 ani nowych trybów graficznych VGA. Jednak 27 maja 1987 r. firma IBM wydała wersję OEM, w której dodano obsługę VGA, obsługę myszy PS/2, obsługę MCGA oraz obsługę sterownika wyświetlacza 8514/A. IBM wydał tę wersję na trzech 3,5-calowych dyskietkach 720k i oferował ją jako część pakietów "Personal Publishing System" i "Collegiate Kit".

 

źródło: Wikipedia (link do artykułu)


DZIAŁ POBIERANIA
⦁ Informacje o obrazach:

By szybko znalezć obraz, naciśnij klawisze [Ctrl+F] na klawiaturze i wpisz w polu wyszukiwania słowo kluczowe. W ten sposób, zostaną podkreślone obrazy, które zawierają wpisane słowo kluczowe. Jeżeli masz problem z wybraniem odpowiedniej wersji systemu do pobrania, zapoznaj się z poniższymi oznaczeniami:

 • OEM- Wersja zgodna z zakupionymi wcześniej urządzeniami/ preinstalowany system na nowym komputerze, przypisany do płyty głównej PC. Po uszkodzeniu lub wymianie części komputera, licencja jest tracona

 • SP/Service Pack- Obraz systemu lub odzielny pakiet zawierający zestaw poprawek i aktualizacji zabezpieczeń i ulepszeń systemu. Zestaw takich poprawek zwane są "Service Pack-ami" W celu identyfikacji, przypisano im także numery tych pakietów. Im większa cyfra, tym nowszy pakiet i więcej zintegrowanych aktualizacji.

 • RTM- Wersja systemu wydana w dniu premiery, prosto z linii produkcyjnej i prekazana producentom sprzętu komputerowego. Nie wnosi nic do działania licencji.

 • Retail- Wersja programu/systemu, która została już wydana (Retail) i została udostępniona w sprzedaży detalicznej. Nie wnosi nic do działania licencji.

 • [Polski]- polska wersja językowa; [English]- angielska wersja językowa

 • x86- System zgodny z 32-bitową architekturą procesora. Nie obsługują 64-bitowej architektury. Potrafią użyć maksymalnie 4 GB pamięci RAM.

 • x64- System zgodny z 64-bitową architekturą procesora. Niektóre systemy (starsze niż Vista/7) nie obsługują 32-bitowych procesorów.

 • x86-64- Wieloarchitekturowa edycja programu. Możesz ją wybrać gdy nie wiesz jaką architekturę procesora posiada twój komputer.

 • ARM/ARM64- Specjalny obraz systemu przeznaczony na urządzenie z wbudowanym procesorem scalonym ARM.

 • (Intel-x64)- Specjalny obraz systemu specjalnie przygotowany pod procesory Intel z architekturą 64-bit. Nie zadziała na procesorach AMD z architekturą 64-bitową i nie obsługują 32-bitowej wersji.

 • VL/VolumeLicense- System preinstalowany na komputerach firmowych, licencja ta pozwala na instalowaniu tego samego systemu na wielu komputerach i używaniu go jednocześnie.

 • E- Wersja systemu pozbawiona przeglądarki internetowej Internet Explorer.

 • N- Wersja systemu pozbawiona programów do obsługi multimediów (Windows Media Center, Media Player)

 • Obrazy nazywane jako: "Home/Ultimate" to tak naprawdę obrazy, które zawierają wszystkie edycje: Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, Ultimate

 • Multi-SKU- Obraz systemu zawierający wiele edycji do wyboru podczas instalacji. System multiplatformowy

 • (chk)- Obraz systemu sprawdzony pod kątem występujących błędów podczas kompilacji (debug)

 • (alt)- Alternatywny obraz systemu do pobrania, nie różni się niczym od oryginału, jest to kopia/reupload

 • DMF- Obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla dyskietek

 • CD/DVD- Obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla płyt kompaktowych i DVD.

 • ESD- Plik pochodzący z dystrybucji cyfrowej lub komercyjnej. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO, np: za pomocą programu DISM++.

 • WIM- Skompresowany plik instalacyjny systemu Windows. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO, np: za pomocą programu PowerISO.

 • Multilangual/Wielojęzykowy- Wielojęzyczny obraz instalacyjny systemu lub programu. Zawiera polską i angielską wersję językową.


⦁ Piktogramy:

rodzaj pliku
Obraz dysku/dyskietki (IMG). Możesz go użyć w maszynie wirtualnej, lub skorzystać z specjalnego programu, by wypakować pliki.
Obraz dysku (ISO/MDF)- gotowy do wypalenia na płycie, utworzenia nośnika bootowalnego lub użycia w maszynie wirtualnej. Można go także użyć w programie do emulowania wirtualnych napędów i płyt, tj: DAEMON Tools Lite lub PowerISO.
Archiwa (7Z, ZIP, RAR)- skompresowane archiwa, zawierające inne pliki, takie jak pliki ISO, MDF, IMG czy inne. By uzyskać dostęp do plików, wykorzystaj program do dekompresji plików, tj: WinRAR, 7-ZIP lub WinZIP.
Pliki wykonywalne (EXE), aplikacja, która może zostać uruchomiona na dowolnym 32 lub 64-bitowym systemie operacyjnym Microsoft Windows.
Inny, nieokreślony rodzaj pliku, np: WIM, ESD lub DMG. Ikona symbolizuje także rodzaj architektury obrazu instalacyjnego, który nie został wymieniony na liście.
architekutra
Architektura 16-bit- ikona symbolizująca 16-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 32-bit- ikona symbolizująca 32-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 64-bit- ikona symbolizująca 64-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 32/64-bit- ikona symbolizująca mulit-architekturowe obrazy instalacyjne systemu
Architektura ARM64- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora ARM64
Architektura ARM- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora ARM
Architektura IA-64- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora IA-64
wersja językowa
Polska wersja językowa- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej polską wersję językową.
Angielska wersja językowa- Stany Zjednoczone (US)- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej angielską wersję językową z regionem Stanów Zjednoczonych.
Angielska wersja językowa- Wielka Brytania (UK)- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej angielską wersję językową z regionem Wielkiej Brytanii lub przystosowany do krajów europejskich.
Uwaga!
Instalacja tych obrazów jest przeznaczona dla użytkowników zaawansowanych. Poniższe systemy zostały opublikowane w wersji BETA (testowej). Instalacja może być problematyczna, system może działać nieprawidłowo. Ponadto wersje BETA mogą być niestabilne z sterownikami, programami i działaniem. Mogą mieć niedokończone funkcje systemu. Zalecane jest testowanie wersji BETA na maszynie VM. Jeżeli masz problemy z instalacją zalecam zasięgnięcie rad na forum Beta Archive

Jeśli szukasz kluczy aktywacyjnych dla obrazów instalacyjnych Windows [Beta], kliknij tutaj, lub skorzystaj z tego poradnika

Informacja
Jeśli chcesz szybko przełączyć się pomiędzy kategoriami w bazie, skorzystaj z poniższych linków. W ten sposób szybko przejdziesz do innego systemu w bazie bez konieczności powracania do listy wyboru.

Sekcja komentarzy