Instalacja systemu Windows 10

Jeśli nie wiesz jak zainstalować system operacyjny Windows 10 na swoim komputerze, koniecznie przeczytaj ten poradnik.

 

Zanim zainstalujesz świeżą kopię systemu Windows 10, sprawdz kilka rzeczy na twoim komputerze:

 

  • 64- lub 32-bitowy procesor (CPU). Aby sprawdzić, jaki procesor znajduje się w komputerze, przejdź do pozycji Informacje o komputerze w ustawieniach komputera lub do pozycji System w Panelu sterowania i poszukaj pozycji Typ systemu. Użyj odpowiedniej wersji obrazu instalacyjnego do odpowiedniej architektury procesora.

 

  • Wymagania systemowe. Upewnij się, że komputer spełnia wymagania systemu Windows 10. Zalecane także jest odwiedzenie strony internetowej producenta komputera, aby uzyskać dodatkowe informacje na temat zaktualizowanych sterowników i zgodności sprzętu.

 

  • Wersja systemu Windows. Należy także wybrać tę samą wersję systemu Windows, jaką posiadłeś wcześniej. Aby sprawdzić, jaka wersja jest zainstalowana na komputerze, przejdź do pozycji Informacje o komputerze w ustawieniach komputera lub do pozycji System w Panelu sterowania i poszukaj pozycji Wersja systemu Windows.

 

Po utworzeniu nośnika bootowalnego, zresetuj komputer i uruchom go z poziomu bootowalnego nośnika instalacyjnego. By to zrobić, podczas uruchamiania komputera wciśnij klawisze pozwalające wejść do BIOS/UEFI i zmienić nośnik rozruchowy. Najczęściej są to klawisze F2,F5,DEL,F10,F12,F11. Każdy komputer lub laptop mają własny klawisz umożliwiający przejście do ustawień układowych płyty głównej.

 

Gdy już mamy to za sobą, przejdź do zakładki "BOOT"; "Booting"; lub "Booting devices". Teraz z menu listy wybierz nazwę swojego nośnika, który wcześniej przygotowałeś. W przypadku płyty, będzie to nazwa napędu optycznego (np: CD-DVD TS-Corp.), w przypadku nośnika USB- nazwa firmy pendrive lub dysku (np: WD USB, JMicron, KINGSTON, ADATA...itp.) Wybierz ten nośnik enterem i przenieś go na samą górę listy za pomocą klawiszy [strzałka w górę/w dół, lub innych klawiszy według instrukcji w BIOS/UEFI]. Nowsze płyty wyposażone w UEFI (od 2009 r.) mają opcję wybrania tymczasowego nośnika rozruchowego. Zazwyczaj UEFI informuje o tej opcji podczas uruchamiania komputera wiadomością typu "Click enter to interrput normal startup" lub "Choose temporary boot device". Najczęściej są to klawisze F11,F12 lub F5. Wtedy wyskoczy ci okienko z listą możliwych do wyboru opcji rozruchu. Wybierz nośnik i zatwierdź klawiszem "Enter".

 

Po prawidłowym załadowaniu nośnika, powinno pojawić się okno instalatora Windows.

 

 

 

 

 

Następnie kliknij na przycisk "Dalej", a następnie "Zainstaluj teraz". Instalator Windows poprosi o klucz, jaki otrzymałeś po zakupie Windows 10. Należy go teraz wprowadzić. Oczywiście nie musisz tego robić, jednak po zainstalowaniu będziesz musiał zrobić to ręcznie w ciągu 30 dni.

 

 

 

 

 

 

Kolejny etap to wskazanie dysku, na którym chcesz zainstalować system. Użytkownicy, którzy posiadają kilka dysków w komputerze, powinni się upewnić, czy na pewno wskazany jest ten właściwy. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z tego narzędzia, by podzielić sobie dysk na partycje, jeżeli mają taką potrzebę.

 

 

 

 

 

Instalator rozpocznie kopiowanie plików do komputera. Proces ten może potrwać od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od twojego komputera. Jak skończy, wykona automatyczny ponowny jego rozruch. Jeżeli po raz kolejny pojawi ci się ekran początkowy zaprezentowany w punkcie drugim tego poradnika, oznacza to, że komputer upiera się by ponownie rozpocząć rozruch od płyty DVD czy pendrive’a (to zależy od producenta naszego komputera). Jeżeli tak się stanie, wyłącz komputer, wyjmij nośnik z portu lub napędu i go uruchom ponownie.

 

 

 

 

 

 

Instalator będzie przetwarzał dane, po czym powita nas poniższym ekranem. Komputer poprosi o podanie hasła do Konta Microsoft lub, jeżeli takowego nie masz, stworzenie go. Zada też kilka pytań związanych z ochroną prywatności. Każda z funkcji w jakiś sposób ją narusza, by umożliwić działanie elementów, które muszą ją naruszyć by móc nam lepiej pomagać. Zdecyduj na własną rękę, co nam jest potrzebne, a co nie. 

 

 

 

 

 

 

Komputer mając już te wszystkie informacje zacznie procedurę kończenia instalacji, logowania się na Konto Microsoft i doczepiania do niego usług Microsoftu. Proces ten zajmie od kilku do kilkunastu minut.