Montowanie plików MDF w maszynach wirtualnych

Jeżeli pobrałeś obraz instalacyjny inny niż ISO (po wypakowaniu go z archiwum) i ma rozszerzenie *.MDF to maszyny wirtualne nie będą mogły go uruchomić. Najczęstsze formaty obsługiwane przez maszyny to ISO, IMG, DMG, CUE, VISO, CDR czy RAW. Niestety często też spotykany MDF nie jest wspierany, a my chcemy go w jakiś sposób uruchomić, prawda ? Na szczęście istnieją proste sposoby, umożliwiające w łatwy sposób uruchomić maszynę z tym nośnikiem bez żadnych komplikacji.

 

 

I. Konwersja pliku MDF na ISO

W tym celu pobierz program MDF to ISO z bazy oprogramowania. Po pobraniu zainstaluj program  i uruchom go.

 

 

 

 

 

Kliknij przycisk "Browse" i zaznacz plik MDF z eksploratora:

 

 

 

 

 

 

Kliknij przycisk "Convert" by rozpocząć proces konwersji:

 

 

 

 

 

 

... i zaczekaj chwilę ....

 

 

 

 

 

 

Gotowe! Plik MDF został przekonwertowany na ISO:

 

 

 

II. Użyj programu do emulowania płyt

Programy takowe pozwalają na montowanie dowolnych plików będącymi właśnie cyfrowymi kopiami fizycznych mediów optycznych w wirtualnym (systemowym ale nie fizycznym) napędzie.  Czyli dla przykłady kopią płyty może być plik ISO lub MDF, kopią dyskietki - IMG, a kopią dysku lub innego nośnika wymiennego- VHD. Przykładów jest tutaj dużo. My skupiamy się w tym poradniku na plik MDF, który również jest obsługiwany przez te programy.

 

Zanim zaczniemy, pobierz i zainstaluj jeden z poniższych dwóch programów (programy ściągniesz z bazy oprogramowania)

 

  • PowerISO

  • DAEMON Tools Lite

 

Oczywiście są też inne programy, takie jak: UltraISO, OSFMount czy inne wynalazki, jednak ja skupię się na tych dwóch popularniejszych i w sumie używanych przeze mnie.

 

Program PowerISO:

Po zainstalowaniu aplikacji na domyślnych ustawieniach tworzony jest jeden wirtualny napęd optyczny. Uruchom więc program. Powinno wyskoczyć ci takowe okienko:

 

 

 

 

 

 

Kliknij przycisk "Kontynuuj niezarejestrowany". Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie masz żadnych napędów, przejdź do menu "Narzędzia" -> "Wirtualny dysk -> Ustaw liczbę napędów i wybierz interesującą ciebie liczbę. Zalecane jest utworzenie jednego, jeżeli jednak pracujesz na wielu obrazach możesz zamontować ich więcej (nawet 8).

 

 

 

 

 

 

Gdy posiadasz już napęd wybierz z tego samego menu opcję "Zamontuj obraz na dysku [x:] brak nośnika" po czym wyskoczy ci znowu okienko eksploratora Windows. Wybierz za pomocą niego plik MDF który chcesz zamontować (użyć)

 

 

 

 

 

 

Jak widzisz, obraz jest zamontowany w wirtualnym napędzie.

 

 

 

 

 

 

Teraz możesz go użyć w maszynie wirtualnej, wskazując przy tym napęd optyczny z literką, do której został przypisany i zamontowany obraz:

 

 

 

 

 

 

Gotowe!

 

A co jeśli chcemy usunąć obraz lub napęd, bo nie chcemy już z niego korzystać ?

Wykonasz to samo tak jak w poprzednim wypadku z tą różnicą, iż robimy to odwrotnie.

 

Kliknij na zasobnik systemowy i kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonkę programu. Wyskoczy ci menu kontekstowe:

 

 

 

 

 

 

Wybierz opcję "Odmontuj dysk [x:]" gdy chcesz usunąć obraz z napędu i posiadać dalej włączony napęd wirtualny. Potem zaznacz opcję "Ustaw liczbę napędów" na Wyłącz. Spowoduje to całkowite usunięcie wirtualnego nośnika z komputera. Oczywiście w programie tym możesz montować inne obrazy, nie tylko MDF. Możesz spokojnie zamontować obraz ISO lub IMG a nawet inne znane i obsługiwane przez program pliki.

 

 

 

 

 

 

Program DAEMON Tools Lite

Po zainstalowaniu aplikacji na domyślnych ustawieniach tworzony jest jeden wirtualny napęd optyczny. Uruchom więc program. Powinno wyskoczyć ci takowe okienko:

 

 

 

 

 

 

Tutaj proces montowania obrazu jest łatwiejszy, wystarczy kliknąć na napęd w zasobniku programu i wybrać opcję "zamontuj" wybierając przy tym plik obrazu. Program automatycznie zamontuje obraz w napędzie również poprzez kliknięcie na niego (pod warunkiem iż jest ustawiony jako program domyślny).

 

 

 

 

 

 

Aby usunąć obraz musisz wykonać kroki odwrotnie wybierając opcję "Odmontuj" lub bezpośrednio za pomocą eksploratora Windows- kliknąć prawym przyciskiem myszy na napęd wirtualny i wybrać pozycję "Wysuń". Za pomocą programu możesz usunąć napęd z systemu klikając przycisk X blisko ikonki napędu, lub wybierając pozycję "Usuń" z menu.