Instalacja aktualizacji Windows

By system działał stabilnie i bezpiecznie, należy regularnie aktualizować system Windows. Aktualizacje to drobne pakiety poprawek błędów i luk w zabezpieczeniach. Ich instalacja pomaga zabezpieczyć system przed atakami sieciowymi i wirusami. Domyślnie system automatycznie aktualizuje system, jednak możesz ręcznie sprawdzić ich dostępność lub wymusić ich instalację.

Sprawdzanie dostępności aktualizacji

W systemie Windows 11, przejdź do ustawień komputera (klikając ikonkę "Ustawienia" w menu start) i wybierz opcję "Windows Update". Następnie kliknij przycisk "Sprawdź aktualizacje" i zaczekaj chwilę. Jeżeli system znajdzie dostępne, nowe aktualizacje dla twojego sprzętu, zostaną one wyświetlone, a system zacznie je pobierać i instalować. Czasami może się zdarzyć, że system pokaże dostępność aktualizacji opcjonalnych, które nie są wymagane do poprawnego działania systemu. Wtedy możesz zdecydować, czy chcesz je zainstalować, czy też nie, klikająć na przycisk "Pobierz i zainstaluj" (tak jak na poniższym zrzucie ekranu) W systemie Windows 10, kliknij na ikonkę "Centrum akcji" i wybierz zakładkę "Wszystkie ustawienia" W kolejnym oknie wybierz opcję "Aktualizacja i zabezpieczenia" Kliknij przycisk "Sprawdź aktualizacje". System rozpocznie wyszukiwanie aktualizacji poprawek zabezpieczeń oraz sterowników. Jeśli się rozmyślisz, możesz wstrzymać na określony czas aktualizację (domyślnie 7 dni). W przypadku dostępnych aktualizacji system rozpocznie aktualizację (tak jak poniżej) W przypadku systemu Windows Vista/7/8/8.1, wejdź do panelu sterowania [Naciśnij kombinację klawiszy: Windows+R- następnie wpisz komendę control.exe] Następnie przejdź do zakładki "System i zabezpieczenia". Przejdź do opcji "Windows Update" Pojawi się takie okienko. Kliknij przycisk "Sprawdź aktualizacje" by system mógł sprawdzić czy dostępne są aktualizacje dla systemu. Jeśli tak, to pojawi ci się monit o znalezionej aktualizacji, którą należy zainstalować za pomocą przycisku "Zainstaluj aktualizacje"

Automatyczne (manualne) instalowanie aktualizacji

Pobierz archiwum aktualizacji Windows z bazy aktualizacji Windows. Po pobraniu archiwum wypakuj plik ISO. Jeśli używasz maszyny wirtualnej, wystarczy ten obraz zamontować. W przypadku retro-komputera, wypal plik ISO na płytę CD/DVD i użyj napędu optycznego w tym komputerze. System powinien automatycznie wykryć nośnik i zaproponować ci automatyczne uruchomienie programu do automatycznej aktualizacji systemu (tak jak poniżej). Jest to program zwany "UpdateInstaller.exe" lub "Run WSUS Offline Update" . Kliknij opcję "Uruchom". Teraz zaznacz interesujące ciebie pakiety, które chcesz zaaktualizować. Proponuję zaznaczyć tylko takie jak na poniższym zrzucie, czyli:
  • biblioteki redystrybucyjne C++
  • biblioteki DirectX
  • Certyfikaty "Root"
  • biblioteki Net. Framework
  • KONIECZNIE ZAZNACZ OPCJĘ "VERYFIY INSTALATION PACKAGES" Naciśnij przycisk "Start" i zaczekaj aż program wykona wszystkie operacje dotyczące aktualizacji systemu Windows. To może zająć trochę czasu... Gdy program samoczynnie zainstaluje aktualizacje, poprosi o ponowny restart systemu, tak jak na poniższym zrzucie ekranu: Gotowe! System zaaktualizowany. Miej na uwadze to, iż system może pobrać kilka poprawek po instalacji z witryny usługi Windows Update. Czas instalacji poprawek zabezpieczeń może trwać tak długo w zależoności od rodzaju kompilacji (im starsza wersja systemu bez SP, tym więcej aktualizacji system będzie wymagał i odwrotnie, im nowsza wersja systemu z SP, tym mniej aktualizacji systemu będzie zainstalowanych)

    Ręczne (manualne) instalowanie aktualizacji

    Pobierz archiwum aktualizacji Windows z bazy aktualizacji Windows. Wypakuj je i przenieś do systemu. Jeśli używasz maszyny wirtualnej, skorzystaj z opcji tworzenia pliku ISO, po czym je zamontuj. Możesz też zainstalować sterowniki maszyny wirtualnej i aktywować opcję przenoszenia plików pomiędzy systemem a maszyną wirtualną. Skopiuj folder z aktualizacjami. Jeśli korzystasz z retro-komputera (wypal plik ISO/pliki archiwum) na płytę lub przenieś je za pomocą nośnika danych (np: pendrive). Efektem pracy, będzie coś na podobę poniższego zrzutu ekranu: Starsze systemy tj: Windows 95, Windows 98, Windows 2000 lub XP będą wymagać ręcznych aktualizacji (tzn: uruchomienie jednorazowo każdego pakietu aktualizacji, zaczekanie na zakończenie instalacji i ponowne uruchomienie systemu- o ile okaże się konieczne). Proces należy powtórzyć do czasu zainstalowania wszystkich aktualizacji (tak jak na poniższym zrzucie ekranu). Jest to monotonna praca, jednak nie ma możliwości instalacji aktualizacji systemu w inny sposób. Serwery aktualizacji nie są już dostępne a programy aktualizujące system, przestały być wspierane.