Instalacja aktualizacji Windows
By system działał stabilnie i bezpiecznie, należy regularnie aktualizować system Windows. Aktualizacje to drobne pakiety poprawek błędów i luk w zabezpieczeniach. Ich instalacja pomaga zabezpieczyć system przed atakami sieciowymi i wirusami.Sprawdzanie dostępności aktualizacji
W systemie Windows 10, kliknij na ikonkę "Centrum akcji" i wybierz zakładkę "Wszystkie ustawienia"W kolejnym oknie wybierz opcję "Aktualizacja i zabezpieczenia"
Kliknij przycisk "Sprawdź aktualizacje". System rozpocznie wyszukiwanie aktualizacji poprawek zabezpieczeń oraz sterowników. Jeśli się rozmyślisz, możesz wstrzymać na określony czas aktualizację (domyślnie 7 dni). W przypadku dostępnych aktualizacji system rozpocznie aktualizację (tak jak poniżej)
W przypadku systemu Windows Vista/7/8/8.1, wejdź do panelu sterowania [Naciśnij kombinację klawiszy: Windows+R- następnie wpisz komendę control.exe] Następnie przejdź do zakładki "System i zabezpieczenia". Przejdź do opcji "Windows Update"
Pojawi się takie okienko. Kliknij przycisk "Sprawdź aktualizacje" by system mógł sprawdzić czy dostępne są aktualizacje dla systemu. Jeśli tak, to pojawi ci się monit o znalezionej aktualizacji, którą należy zainstalować za pomocą przycisku "Zainstaluj aktualizacje"
![]()
Automatyczne (manualne) instalowanie aktualizacji
Pobierz archiwum aktualizacji Windows z bazy aktualizacji Windows. Po pobraniu archiwum wypakuj plik ISO. Jeśli używasz maszyny wirtualnej, wystarczy ten obraz zamontować. W przypadku retro-komputera, wypal plik ISO na płytę CD/DVD i użyj napędu optycznego w tym komputerze. System powinien automatycznie wykryć nośnik i zaproponować ci automatyczne uruchomienie programu do automatycznej aktualizacji systemu (tak jak poniżej). Jest to program zwany "UpdateInstaller.exe" lub "Run WSUS Offline Update" . Kliknij opcję "Uruchom".![]()
Teraz zaznacz interesujące ciebie pakiety, które chcesz zaaktualizować. Proponuję zaznaczyć tylko takie jak na poniższym zrzucie, czyli:
Ręczne (manualne) instalowanie aktualizacji
Pobierz archiwum aktualizacji Windows z bazy aktualizacji Windows. Wypakuj je i przenieś do systemu. Jeśli używasz maszyny wirtualnej, skorzystaj z opcji tworzenia pliku ISO, po czym je zamontuj. Możesz też zainstalować sterowniki maszyny wirtualnej i aktywować opcję przenoszenia plików pomiędzy systemem a maszyną wirtualną. Skopiuj folder z aktualizacjami. Jeśli korzystasz z retro-komputera (wypal plik ISO/pliki archiwum) na płytę lub przenieś je za pomocą nośnika danych (np: pendrive). Efektem pracy, będzie coś na podobę poniższego zrzutu ekranu: