Przywracanie systemu z punktu kontrolnego

Instalacja nowego oprogramowania, najnowszych sterowników czy też przeglądanie stron internetowych naszpikowanych różnego typu wirusami wiąże się z ryzykiem uszkodzenia systemu operacyjnego. Możemy się przed tym zabezpieczyć tworząc punkt przywracania systemu. Dzięki ochronie systemu poprzez utworzony wcześniej punkt, można cofnąć niechciane zmiany dokonane w systemie, przywracając komputer do stanu jego najlepszej kondycji.

Funkcja przywracania systemu nie usuwa plików użytkownika, ani ich nie przywraca w przypadku usunięcia. Przywraca tylko ustawienia systemowe, klucze rejestru, ustawienia usług, konfigurację urządzeń i sterowniki. Mówiąć w skrócie jeżeli próbujesz odzyskać plik, który przypadkowo usunąłeś nie odzyskasz go za pomocą tego narzędzia. Pozwoli ci ono tylko na naprawę nie działającego systemu, przywracając jego stan do punktu w czasie (przed awarią)

Tworzenie punktu przywracania systemu

Wyszukaj tekst Utwórz punkt przywracania na pasku zadań, a następnie wybierz go z listy wyszukiwania wyników. Aby utworzyć punkt przywracania, w pierwszej kolejności należy włączyć ochronę systemowego dysku klikając przycisk Konfiguruj. Zaznaczamy pole "Włącz ochronę systemu" (jeśli jest wyłączona) i potwierdzamy dokonane zmiany klikając w przycisk OK. Powyżej wykonana czynność odblokuje możliwość tworzenia punktów przywracania systemu. Przechodzimy do następnego kroku klikając przycisk Utwórz. Wpisujemy opis, który pomoże w identyfikacji punktu przywracania. Warto pamiętać o tym, że do opisu automatycznie zostanie dodana bieżąca data i godzina co niewątpliwie pomoże w identyfikacji punktów. Wpisujemy opis, który pomoże w identyfikacji punktu przywracania. Warto pamiętać o tym, że do opisu automatycznie zostanie dodana bieżąca data i godzina co niewątpliwie pomoże w identyfikacji punktów. Natychmiast po kliknięciu w przycisku utwórz, proces tworzenia nowego punktu przywracania zostanie rozpoczęty.

Przywracanie systemu z punktu przywracania

Zasadniczym zadaniem opcji przywracania systemu jest pomoc w usunięciu problemów, które powodują kiepskie działanie komputera. Przywracanie nie wpływa na dokumenty oraz zdjęcia, czy też inne dane osobiste zawarte w systemie. Warto jednak pamiętać o tym, że programy oraz sterowniki zainstalowane po utworzony punkcie mogą zostać odinstalowane. By uruchomić program do przywracania stanu systemu do stanu utworzonego wcześniej punktu, należy wpisać komendę: rstrui w oknie "Uruchom..." Wciśnij oba klawisze jednocześnie na klawiatuze: [Windows]+[R] Proces przywracania plików i ustawień systemowych rozpoczynamy od kliknięcia w przycisk Dalej. Następnie wybierz interesujący ciebie punkt przywracania, z którego chciałbyś przywrócić stan systemu. Zaznacz go i kliknij "Dalej". W ostatnim etapie potwierdź, czy na pewno chcesz przywrócić komputer z wybranego przez ciebie punktu. Po uruchomieniu narzędzia Przywracanie systemu nie będzie można przerwać jego działania. Nasz wybór potwierdzamy klikając TAK. Proces przywracania plików i ustawień systemu Windows został rozpoczęty i potrwa kilkanaście minut. Po zakończeniu pracy, system będzie działał tak jak w momencie utworzenia punktu przywracania. Proces ten podobny jest także w pozostałych systemach (Windows 7,8, 8.1)