Tworzenie bootowalnego nośnika z systemem Windows
By móc zainstalować czysty system Windows na nowym, złożonym komputerze lub po prostu odświeżyć system z błędów lub śmieci, należy posiadać nośnik instalacyjny Windows, za pomocą którego sformatujesz komputer i przywrócisz system do stanu świeżości. Proces tworzenia obrazu boot-owalnego nie jest trudny. Wystarczy tylko wybór nośnika na którym chcielibyśmy zapisać instalator Windowsa oraz posiadanie odpowiedniego programu.

Pobierz obraz instalatora Windows z bazy obrazów. Wybierz system który chcesz zainstalować, pobierz go na dysk i w razie potrzeby wypakuj go z archiwum za pomocą programu WinRAR lub 7-ZIP.

 

Po pobraniu obrazu, óż czystą płytę do nagrywarki i kliknij na wypakowany wcześniej obraz ISO. Naciśnij lewym przyciskiem myszy i wybierz opcję "Nagraj obraz dysku" z menu.

 

 

 

 

 

Teraz wybierz opcję "Sprawdź dysk po nagraniu" po czym kliknij przycisk "Nagraj". System rozpocznie nagrywanie płyty wybranym plikiem ISO. W zależności od płyty, rozmiaru pliku i szybkości nagrywarki, proces może potrwać od kilkudziesięciu sekund do kilkudziesięciu minut.

 

 

 

 

 

By utworzyć bootowalnego pendrive z instalatorem systemu, należy pobrać program Rufus z bazy oprogramowania. Pobierz i uruchom program. Wybierz pobrany wcześniej obraz Windows i wprowadź nazwę nośnika. Jeżeli instalujesz system 64 bitowy, upewnij się, że tworzony nośnik zostanie sformatowany w systemie plików NTFS. Patrz poniżej (wybierz opcję NTFS). Domyślnie jest to FAT32. Pozostaw pozostałe ustawienia domyślnie. Kliknij przycisk "START" i zaczekaj cierpliwie. Pamiętaj, aby skopiować wszelkie dane przed rozpoczęciem operacji tworzenia nośnika bootowalnego. Stracisz w ten sposób wszystkie dane znajdujące się na dysku wymiennym. Zrób to przed naciśnięciem przycisku "START". Upewnij się też czy posiadasz odpowiednią ilość miejsca na przygotowywany nośnik. Wymagana płyta to co najmniej 4 GB wolnego miejsca, jednak zalecane jest użycie dysku USB o pojemności nie co większej niż 4 GB.

Po utworzeniu dysku instalacyjnego z systemem operacyjnym – możemy przejść do instalacji.