Tworzenie kopii zapasowej
Awaria lub wirus mogą sprawić, że twardy dysk zostanie uszkodzony i stracisz swoje pliki. Dlatego dobrze wykonać kopię zapasową zarówno plików, jak i całego systemu operacyjnego. Prywatne pliki są często niezwykle cenne - dlatego ich utrata na skutek malware, wirusów czy awarii jest dotkliwym ciosem. Ważne jest, aby wykonywać ich regularny backup, co jest najlepszą metodą na uniknięcie straty.

Tworzenie kopii zapasowych jest bardzo ważne. Stare informatyczne porzekadło mówi, że: "ludzie dzielą się na tych, którzy robią backup i na tych którzy zaczną go robić". Jest to prawda, bo prędzej czy później będziemy zmuszeni do ich wykonywania. By zapobiec właśnie utracie plików lub uszkodzeniu systemu, należy wykonywać regularne kopie zapasowe. Jednak zanim zaczniemy, warto uświadomić sobie jakie istnieją rodzaje kopii zapasowych.


 

  • Kopia zapasowa plików osobistych (np: filmy, zdjęcia, muzyka, dokumenty i inne pliki)

  • Kopia zapasowa systemu (tzw: obraz systemu)

 

Kopia zapasowa plików może obejmować zarówno kilka plików, jak i całe ich grupy. Mogą być to materiały do pracy, prywatne zdjęcia, skany, klipy wideo czy pliki z muzyką. Kopia zapasowa systemu to nieco bardziej skomplikowana sprawa, ponieważ wykonywana jest kopia całego systemu operacyjnego używanego na danej maszynie - włącznie z zainstalowanymi programami, plikami oraz ustawieniami. Kopii można używać do przywrócenia systemu w sytuacji, gdy nie działa on w prawidłowy sposób lub został zainfekowany, bądź całkowicie odmawia posłuszeństwa.

 

Po za rodzajami backupu istnieje też kilka typów ich wykonywania, czyli:

 

  • Standardowa – polega na skopiowaniu każdego wybranego pliku i wyczyszczeniu archiwa. Dzięki czemu przy tworzeniu kolejnej kopi zapiszą się pliki w których zmieniło się archiwum. Tworzenie tego typu kopi trwa najdłużej. Zazwyczaj jest wykonywane przy tworzeniu pierwszej kopi. Przykład: Tworzę plik 1. Program tworzy jego kopię. Następnym razem tworzę plik 2 i modyfikuje plik 1. Program tworzy kopie plików 1 i 2. Kolejnym razem tworzę plik 3 i modyfikuję plik 2. Program tworzy kopię plików 1, 2 i 3.

  • Przyrostowa – wybór tego typu kopi zapasowej powoduje archiwizacje plików które zostały utworzone lub zmodyfikowane od momentu wykonania ostatniej kopi przyrostowej lub kopi normalnej. Proces odtwarzania danych polega na przywróceniu normalnej kopi zapasowej oraz kopi przyrostowych w kolejności tworzenia. Takie rozwiązanie zajmuje najmniej miejsca, realizowany proces trwa najkrócej. Kopia przyrostowa wymaga jednak najwięcej czasu na jej przywrócenie. Użytkownik do przywrócenia kopii przyrostowej, będzie potrzebował pełnej kopii zapasowej oraz wszystkich kopii przyrostowych, które zostały wykonane podczas działania harmonogramu. W przypadku wielu zmian na plikach, odtworzenie najbardziej dogodnej kopii zapasowej będzie bardzo pracochłonne. Przykład: Tworzę plik 1. Program tworzy jego kopię. Następnym razem modyfikuję plik 4 i tworzę plik 2. Program tworzy kopie plików 4 i 2. Kolejnym razem tworzę plik 3 i modyfikuję plik 2. Program tworzy kopię plików 3 i 2.

  • Różnicowa – kopiuje tyle te pliki które zmieniły się od czasu wykonania ostatniej kopii normalnej lub przyrostowej. Kopia różnicowa nie zmienia atrybuty archiwizacji plików. Aby przywrócić dane wystarczy kopia normalna i ostatnia kopia różnicowa. Ten rodzaj kopii nie zajmuje dużo miejsca i wykonywany jest stosunkowo krótko (w zależności od ilości nowych lub zmienionych zasobów). Jest prosty w odtworzeniu, wymaga dwóch nośników” w postaci pełnej kopii bazowej oraz ostatniej kopii różnicowej. Pozostałe kopie wykonywane, np. we wcześniejszych dniach, nie są wymagane do przywrócenia danych. Przykład: (różnicowa kopia zapasowa działa kumulacyjne, łącząc zasoby): Tworzę plik 1 i 2. Program tworzy kopię plików 1 i 2. Następnym razem tworzę plik 4 i modyfikuje plik 1. Program tworzy kopie plików 1 i 4. Kolejnym razem tworzę plik 5 i modyfikuję plik 2. Program tworzy kopię plików 1, 2, 4 i 5.

  • Kopia (backup) – polega na skopiowaniu zaznaczonych plików bez czyszczenia atrybutów archiwizacji. Opcja ta przydaje się dla osób które wykonują kopie raz na jakiś czas i nie potrzebują regularnej archiwizacji lub chcą mieć dodatkowa kopię pomiędzy cyklem archiwizacji.

 

Teraz pokażę jak wykonać takie kopie:

 

I Metoda:

W menu start wpisz "Panel sterowania" i uruchom go. Jeśli nie możesz tego zrobić, za pomocą klawiszy [Windows]+[R] wciśniętych na klawiaturze, wpisz polecenie (control.exe).

 

 

 

 

 

 

Wybierz pozycję "Kopia zapasowa" w sekcji "System i zabezpieczenia".

 

 

 

 

 

 

Następnie wybierz opcję "Utwórz kopię zapasową"

 

 

 

 

 

 

Teraz wybierz dysk, na którym ma zostać zapisana kopia zapasowa. Ze względów bezpieczeństwa, najlepiej zapisać ją na oddzielnym dysku (innym niż systemowy) i nie na partycji systemowej. Pozwoli ci to uniknąć problemów z późniejszym odzyskiwaniem w przypadku awarii. Wybierz dysk i kliknij "Dalej"

 

 

 

 

 

 

Teraz by utworzyć kopię zapasową wybierz opcję "Pozwól mi wybrać". W ten sposób określisz jakie pliki mają zostać zaarchiwizowane w kopii zapasowej. Jeżeli nie chcesz niczego zmieniać i zostać przy ustawieniach domyślnych (w których tworzona jest kopia plików osobistych użytkownika i obraz systemu). Jeśli posiadasz więcej plików w innych folderach, warto wybrać opcję 2.

 

 

 

 

 

 

Możesz utworzyć kopię zapasową własnych dokumentów, ale także możesz utworzyć obraz całego systemu na wypadek jego awarii. Jeżeli tak ja, wolisz utworzyć kopię całego systemu, wystarczy, że na liście elementów w opcjach backupu, zaznaczysz "Dokumenty", dysk systemowy oraz partycje odzyskiwania. Jeżeli wybierzesz już pliki/dyski które chcesz zapisać w kopii, kliknij "Dalej", a system rozpocznie tworzenie kopii zapasowej zgodnie z harmonogramem.

 

 

 

 

 

 

Harmonogram tworzenia kopii zapasowej zmienisz po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej w ustawieniach kopii zapasowej.

 

 

  

 

 

Pamiętaj, że gdybyś chciał odzyskać dane za pomocą kopii utworzonej przez to narzędzie musisz:

 

  • użyć nośnika odzyskiwania (możesz go utworzyć  w panelu sterowania w tej samej sekcji za pomocą nagrywarki i czystej płyty CD/DVDJeżeli masz z tym problemy, zajrzyj do innych tematów tego podręcznika.

  • użyć trybu awaryjnego w Windows PE (najczęściej podczas awarii i BSOD, system automatycznie uruchamia ten moduł)

 

 

II Metoda:Najczęściej używanymi programami do takich celów jest Acronis. Niestety jest on płatny, więc jeśli chcesz wykonać kopię za darmo, użyj darmowych programów EaseUS Todo Backup lub AOMEI Backupper Standard. W tym przypadku na potrzeby poradnika, wykorzystam program firmy EaseUS.

Program pobierzesz z bazy oprogramowania. Po zainstalowaniu programu możesz przejść od razu do tworzenia kopii zapasowej. Możesz wybrać opcję tworzenia kopii zapasowej całego systemu albo kopii zapasowej określonego dysku. Dla osób niezaznajomionych polecam opcję kopii zapasowej całego systemu. Wybierz opcję i wskaż system. Następnie wskaż lokalizację do folderu na którym to zostanie zapisana kopia zapasowa. Można także ustawić tutaj harmonogram aby program sam tworzył kopie w określonym czasie. Po zakończeniu tworzenia kopii ważne jest utworzenie dysku awaryjnego WindowsPE (w opcjach programu) na dysku USB lub płycie CD, tak aby można było w przyszłości skorzystać z tego narzędzia.
Bardziej szczegółowy poradnik tekstowy znajdziesz pod tym linkiem.

W przypadku gdybyśmy chcieli wykonać kopię różnicową, pełną lub przyrostową w określonym czasie, program umożliwia wykonanie takich kopii.

Jeżeli dalej nie wiesz jak skorzystać z tego programu, koniecznie zobacz powyższy poradnik tekstowy i obejrzyj poniższy film:

Ciekawostką może być fakt, iż Windows 10 ma wbudowany program OneDrive, który umożliwia tworzenie kopii plików na bieżąco i synchronizować go z serwerem. W ten sposób na wypadek uszkodzenia lub zgubienia twoich kopii na dysku, zawsze możesz je odzyskać z poziomu aplikacji lub przeglądarki internetowej. Wystarczy zalogować się i pobrać swoje zsynchronizowane dane.
Poradnik dotyczący wymiany plików w chmurze OneDrive znajdziesz tutaj

Oczywiście nie namawiam do korzystania z tylko jednego rozwiązania. Zawsze możesz użyć programów do synchronizacji plików od innych firm, tj: Mega.nz, Google Drive, Apple Cloud, czy nawet Dropbox.

System Windows 8 i 10 zawierają w sobie moduł historii plików. Pozwala on na tworzenie kopii plików oraz zapisywanie ich w historii. Pozwala to np: na odzyskanie starszej wersji plików z kopii gdy ten którego pożądamy został przypadkowo naruszony i chcielibyśmy go odzyskać. W przypadku konfiguracji tego modułu, zachęcam zapoznać się z tym wpisem

Myślę, że to już wszystko co powinniście wiedzieć, by móc samemu tworzyć kopie zapasowe.