Podkręcanie karty graficznej (GPU)

Jeśli chcesz zwiększyć wydajność twojej karty graficznej, możesz ją podkręcić by zyskać kilka procent dodatkowej mocy obliczeniowej twojego sprzętu, dzięki czemu zyskasz kilka dodatkowych FPS-ów. Pamiętaj, że wykonując ten poradnik, robisz to na własne ryzyko. Pobierz program MSI Afterburner z bazy programów diagnostycznych. Wypakuj instalator z archiwum i zainstaluj go zgodnie z instrukcjami instalatora wyświetlanymi na ekranie podczas instalacji. Jeśli instalator zaoferuje ci instalację składnika "Riva Tuner Statistics", zezwól na jego instalację. Uruchom program po zakończonej instalacji.

Podkręcanie

Po uruchomieniu programu pojawi ci się takie okno. W nim znajdziesz dwa zegary informacyjne i 5 suwaków konfiguracyjnych. Krótko przedstawię co one oznaczają: Na początek warto podnieś Power Limit (%) maksymalnie do końca, by mieć pewność, że nie braknie naszej karcie mocy pod obciążeniem po OC. Następnie warto podnieść na maksymalną wartość suwak- Core Voltage. MSI Afterburner ustala maksymalne bezpieczne wartości dla naszej GPU – także bez obaw można ten suwak podnieść do końca. Zacznij od znalezienia maksymalnych stabilnych wartości dla rdzenia graficznego, czyli jest on w tym programie pod nazwą: Core Clock (MHz). Na początek zwiększamy Core Clock np. o 50MHz, odpalamy benchmark Valley, FurMark lub wymagającą grę komputerową, po wcześniejszym ustawieniu rozdzielczości i jakości detali graficznych na najbardziej wymagające (w ten sposób obciążymy kartę maksymalnie i przetestujemy nowe ustawienia pod względem obciążenia). Gdy nie zawiesi nam się bechmark lub gra w którą graliśmy, a komputer nie zawiesi się (nie wyskoczy błąd o tym, że sterownik ekranu przestał działać, podczas testu nie będą wyskakiwać pojedyncze piksele w obrazie w postaci odbiegających od tła kropek, pasków itp.) czy też nie nastąpi restart komputera, to jest to bardzo dobry znak. Wobec tego możemy podkręcać dalej, ale teraz proponuje podnosić już taktowanie rdzenia o 10 – 20 Mhz i znów sprawdzamy w ten sam sposób stabilność karty po OC. Warto przetestować ustawienia w kilku innych grach. Jeśli nie wystąpią problemy, które zostały wcześniej wymienione, to możemy uznać, że te ustawienia są stabilne. Gdy znaleźliśmy już maksymalne stabilne wartości dla rdzenia graficznego karty, to możemy się zająć podkręcaniem pamięci – czyli w MSI Afterburner oznaczone są one jako Memory Clock (MHz). Proponuje podnieść taktowanie o 100 Mhz i znów w ten sam sposób przetestować stabilność jak w przypadku rdzenia. Pamiętaj też, że bezpieczne temperatury pracy karty graficznej pod obciążeniem wynoszą do 80 C. Powyżej tej temperatury w zależności od danego modelu GPU może wystąpić automatyczne zrzucenie zegarów rdzenia i pamięci, co wiąże się ze spadkiem wydajności karty, a to wszystko po to, by obniżyć zbyt wysoką temperaturę pracy GPU. Pamiętaj, by zapisać ustawienia za pomocą ikonki dyskietki w sekcji "Profiles". Można zapisać makysmalnie 5 ustawień. Warto też włączyć ikonkę loga Windows w sekcji "Autostart" by program automatycznie mógł ustawić nasze ustawienia zaraz po uruchomieniu systemu.

Wyświetlanie statystyk (FPS, temperatura, % użycia)

Jeśli chcesz szybko sprawdzić ilość generowanych klatek na sekundę w grze, temperature, użycie karty graficznej i procesora oraz taktowanie pamięci, możesz to zrobić za pomocą funkcji monitorowania. Gdy program Riva Tuner oraz MSI Afterburner jest włączony, możesz łatwo monitorować swoją wydajność podczas gry. By to zrobić wejdź w ustawienia (ikonka trybu) i wybierz sekcję "Monitoring". Następnie zaznacz jeden element z listy "Aktywne wykresy monitoringu sprzętu" po czym zjedź na dół i zaznacz opcję "Pokaż na OSD". Wybierz więcej interesujących ciebie elementów i powtórz tę czynność. Następnie przejdź do sekcji "On-Screen Display" i ustaw skróty klawiszowe dla opcji "Pokaż/ukryj OSD". Ustaw własne skróty (np: tak jak na poniższym zrzucie), klikając w okienko i przytrzymując kombinację klawiszy. Puść, gdy skrót będzie gotowy. Zapisz ustawienia i zamknij okno. Teraz możesz uruchomić grę. Efekt będzie mniej więcej taki. By ukryć te menu, zastosuj wcześniej predefiniowane klawisze w ustawieniach.