Usuwanie zablokowanych plików
Załóżmy, że posiadasz plik, który zajmuje dużo miejsca na dysku i chcesz się go pozbyć. No dobra, klikasz prawym przyciskiem myszy w menu kontekstowe i wybierasz opcję "Usuń". Nagle ku oczom pojawia się komunikat błędu, tłumaczący użytkownikowi, iż nie możemy go usunąć, bo jest używany przez inny proces systemu. Przykładami takich plików mogą być wszelkie śmieciowe instalatory lub pozostałości po aktualizacjach Windows, które można bezpiecznie usunąć. Zablokowany plik można usunąć na dwa sposoby:
Pierwsza metoda
W tym przypadku należy pobrać plik (instalator) programu IObit Unlocker lub Unlocker z bazy oprogramowania. Pobierz go na dysk, uruchom i zainstaluj według instrukcji wyświetlanych na ekranie. Po zainstalowaniu programu zostanie dodana nowa opcja do menu kontekstowego, która pozwoli ci na łatwe usunięcie zablokowanych plików. Wskaż plik (zaznaczając go) który chcesz usunąć i wybierz opcję "IObit Unlocker": Wyskoczy ci okienko programu. Kliknij interesująca ciebie opcję, ja w tym przypadku chcę usunąć zablokowany plik, więc wybieram opcję "Odblokuj i usuń". Zatwierdzamy kolejny komunikat, klikając przycisk "OK". W przypadku programu Unlocker, wystarczy uruchomić aplikację, wskazać plik lub folder, którego nie możemy usunąć. Po czym wybrać opcję "Skasuj" z rozwijanej listy i zatwierdzić przyciskiem "OK". Gotowe! Zablokowany plik został usunięty z systemu!Druga metoda
Zacznij od tego by pobrać nośnik dowolnego systemu Linux, np: Linux Ubuntu. System pobierzesz z bazy obrazów Linux. Po pobraniu obrazu systemu (plik ISO) wypal go na płycie za pomocą programu do nagrywania płyt (jeżeli posiadasz napęd optyczny), lub skorzystaj z nośnika boot-owalnego USB. W tym przypadku należy przygotować nośnik USB i wgrać na niego obraz ISO. Poradnik pokazujący jak to wykonać znajdziesz tutaj. Gdy nośnik jest już gotowy, możemy przejść do operacji usuwania pliku. Zamontuj nośnik w komputerze i podczas uruchamiania komputera wciśnij klawisze pozwalające wejść do BIOS/UEFI i zmienić nośnik rozruchowy. Najczęściej są to klawisze F2,F5,DEL,F10,F12,F11. Każdy komputer lub laptop mają własny klawisz umożliwiający przejście do ustawień układowych płyty głównej. Gdy już mamy to za sobą, przejdź do zakładki "BOOT"; "Booting"; lub "Booting devices". Teraz z menu listy wybierz nazwę swojego nośnika, który wcześniej przygotowałeś. W przypadku płyty, będzie to nazwa napędu optycznego (np: CD-DVD TS-Corp.), w przypadku nośnika USB- nazwa firmy pendrive lub dysku (np: WD USB, JMicron, KINGSTON, ADATA...itp.) Wybierz ten nośnik enterem i przenieś go na samą górę listy za pomocą klawiszy [strzałka w górę/w dół, lub innych klawiszy według instrukcji w BIOS/UEFI]. Nowsze płyty wyposażone w UEFI (od 2009 r.) mają opcję wybrania tymczasowego nośnika rozruchowego. Zazwyczaj UEFI informuje o tej opcji podczas uruchamiania komputera wiadomością typu "Click enter to interrput normal startup" lub "Choose temporary boot device". Najczęściej są to klawisze F11,F12 lub F5. Wtedy wyskoczy ci okienko z listą możliwych do wyboru opcji rozruchu. Wybierz nośnik i zatwierdź klawiszem "Enter". System Linux powinien zacząć się ładować. Po poprawnym załadowaniu kliknij opcję "Wypróbuj Ubuntu" lub "Try Ubuntu". Zaczekaj do momentu pojawienia się pulpitu. Teraz wybierz eksplorator plików po lewej stronie paska zadań. W zależności od rodzaju wersji systemu, umiejscowienie paska może się różnić. Wybierz ikonkę "szufladki" i zaczekaj na pojawienie się okna eksploratora. Kliknij zakładkę "Other locations"; "Inne lokalizacje" i wybierz dysk [dev/sda] który rożni się pojemnością od pozostałych. Zaznacz go. W ten sposób przechodzisz na dysk systemowy lub inny (partycję) stworzony w Windowsie. Wybierz ten dysk, na którym znajduje się usunięty plik. Przejdź do lokalizacji, w której znajduje się zablokowany plik, zaznacz i kliknij na niego prawym przyciskiem myszy wybierając opcję "Move to trash..."; "Przenieś do kosza". Na samym końcu przejdź do kosza "Recycle Bin" znajdującego się na pulpicie znów klikając na niego prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję "Empty..."; "Opróżnij..." Gotowe! Pliki usunięte.