Podkręcanie procesora z poziomu systemu Windows

Jeśli chcesz zwiększyć wydajność twojego procesora, możesz go podkręcić by zyskać kilka procent dodatkowej mocy obliczeniowej twojego sprzętu.

Procesory firmy Intel

W przypadku procesorów Intela overclocking możliwy jest wyłącznie na procesora z odblokowanym mnożnikiem, czyli tych, które w nazwie mają literę K. Konieczna jest także płyta główna z chipsetem z serii Z. Jeśli dysponujesz takim sprzętem i jesteś pewny, że zasilacz i chłodzenie CPU nie będą stanowić problemu, to możesz zabrać się za podkręcanie. Można zrobić to z poziomu UEFI, ale równie dobrze można wykorzystać do tego program Intel Extreme Tuning Utility. Przyda się także aplikacja do monitorowania parametrów pracy procesora, np. HW Info, Real Temp lub CPU-Z. Pozwolą one sprawdzić z jaką częstotliwością pracują rdzenie procesora i jaka jest jego temperatura podczas obciążenia. Jeśli przekroczy ona 90 stopni lub bardzo zbliży się do tej wartości, to trzeba będzie zmniejszyć taktowanie rdzeni. Zanim zabierzemy się za podkręcanie, przydatne będzie ustalenie bazowej wydajności procesora. Można zrobić to za pomocą wbudowanego benchmarka w Intel XTU lub korzystając z takich programów jak darmowy Cinebench czy nawet popularny 3DMark. Jeśli wiemy jak sprawuje się nasz procesor przed przetaktowanie, możemy zabierać się za jego podkręcenie. Programy Cinebench i 3DMark pobierzesz z bazy oprogramowania. Żeby to zrobić należy w programie Intel XTU przejść do zakładki Advanced Tuning i zmienić w niej wartość parametrów Turbo Boost Power Max i Turbo Boost Short Power Max. Wystarczy przesunąć znajdujące się pod nimi suwak maksymalnie w prawą stronę. Pozwoli to dostarczyć do procesora więcej energii. Następnie w zakładce Basic Tuning możemy zacząć zwiększać wartość mnożnika o 1. Pozwoli to przetaktować procesor o 100 Mhz. Po zatwierdzeniu zmian konieczne będzie ponowne uruchomienie benchmarku w celu sprawdzenia stabilności CPU. Jeśli test zostanie zakończony z powodzeniem, to można powrócić do zakładki Basic Tuning i ponownie zwiększyć. Czynności te należy powtarzać dopóki Benchmark nie zakończy się błędem, niebieskim ekranem w Windows lub restartem komputera. W takim przypadku program powinien automatycznie przywrócić ustawienia fabryczne, a my będziemy mogli ustawić ostatnią bezpieczną wartość. Na koniec zostaną tylko testy obciążeniowe, żeby sprawdzić czy wybrane przez was parametry pracy procesora są naprawdę stabilne. Do tego polecamy uruchamianie wymagających gier, programów jak np. Lynx AVX, czy popularnych benchmarków: 3DMark, PCMark, Cinebench, Unigine Heaven lub Valley. Jeśli w takich testach komputer nie będzie działać stabilnie, to konieczne będzie obniżenie mnożnika. W czasie wszystkich testów monitoruj temperatury pracy procesora i sprawdzaj czy nie zbliżają się niebezpiecznie do 90 stopni. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat podkręcenia procesorów Intel, skorzystaj z tego poradnika.

Procesory firmy AMD

W przypadku procesorów Ryzen pierwszej i drugiej generacji postępować należy w identyczny sposób, ale do zmiany parametrów pracy procesora będziecie musieli skorzystać z programu AMD Ryzen Master Utility. Dobrą wiadomością dla posiadaczy tych procesorów jest to, że podkręcać je można na płytach głównych z chipsetami: B350, B450, X370 i X470. W programie AMD Ryzen Master przejdź do zakładki Creator Mode gdzie będziesz mógł ustalić częstotliwość taktowania rdzeni. Postępuj analogicznie do wcześniejszych wskazówek: podnoście zegary CPU o 100 Mhz i uruchamiajcie benchmark, żeby sprawdzić stabilność komputera i oszacować jego wydajność po wprowadzonych zmianach. Warto też podnieść napięcie pamięci RAM i jej taktowanie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym poradniku. Jeśli trafisz na błąd, to powróć do ostatnich stabilnych wartości. Powodzenia!