Konwersja dysku MBR na GPT

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek napotkać błąd podczas instalacji systemu Windows, dotyczącym błędnej lub niekompatybilnej tablicy partycji? W tym poradniku pokażę Ci co należy zrobić, by ominąć ten błąd.

UWAGA! Zmiana stylu partycjonowania MBR na GPT i odwrotnie, będzie skutkowało trwałym usunięciem danych zapisanych na partycji. Przed przystąpieniem do tego procesu, upewnij się czy wykonałeś kopię zapasową twoich danych zapisanych na partycji którą chesz przekonwertować. Pamiętaj również, że błąd pojawia się przy wyborze niezgodnej instalacji z trybem rozruchu: BIOS lub UEFI, jeśli próbujesz zainstalować starszy system nie obsługujący UEFI na maszynie UEFI, pojawi ci się taki błąd. By go ominąć bez potrzeby konwersji, po prostu wybierz zgodny system oraz zgodny z nim tryb bootwania instalacji systemu: Legacy (BIOS) (Windows 7 i starszy) lub EFI (UEFI) (Windows 8 lub nowszy).

Po uruchomieniu komputera w trybie instalacji systemu Windows z nośnika (np.: pendrive/płyta), wykorzystaj kombinację klawiszy Shift+F10. Uruchomi ci się konsola (wiersz poleceń). Następnie wpisz następujące komendy: W poniższym przykładzie dostępny jest tylko jeden dysk, ty możesz mieć ich więcej, by ułatwić wybór, program posiada wskaźnić pojemności dysku, więc sugeruj się pojemnością dysku. W kolejnym etapie wpisz polecenia: Gotowe, dysk posiada teraz tablicę plików GPT. A co jeśli chcielibyśmy powrócić do tablicy MBR? To proste. Należy wykonać ponownie te same kroki z tą różnicą, że zamiast komendy: "convert gpt" należy użyć: "convert mbr"