Kopia zapasowa plików osobistych (np: filmy, zdjęcia, muzyka, dokumenty i inne pliki)
Kopia zapasowa systemu (tzw: obraz systemu)
Kopia zapasowa plików może obejmować zarówno kilka plików, jak i całe ich grupy. Mogą być to materiały do pracy, prywatne zdjęcia, skany, klipy wideo czy pliki z muzyką. Kopia zapasowa systemu to nieco bardziej skomplikowana sprawa, ponieważ wykonywana jest kopia całego systemu operacyjnego używanego na danej maszynie - włącznie z zainstalowanymi programami, plikami oraz ustawieniami. Kopii można używać do przywrócenia systemu w sytuacji, gdy nie działa on w prawidłowy sposób lub został zainfekowany, bądź całkowicie odmawia posłuszeństwa.
Po za rodzajami backupu istnieje też kilka typów ich wykonywania, czyli:
Standardowa – polega na skopiowaniu każdego wybranego pliku i wyczyszczeniu archiwa. Dzięki czemu przy tworzeniu kolejnej kopi zapiszą się pliki w których zmieniło się archiwum. Tworzenie tego typu kopi trwa najdłużej. Zazwyczaj jest wykonywane przy tworzeniu pierwszej kopi. Przykład: Tworzę plik 1. Program tworzy jego kopię. Następnym razem tworzę plik 2 i modyfikuje plik 1. Program tworzy kopie plików 1 i 2. Kolejnym razem tworzę plik 3 i modyfikuję plik 2. Program tworzy kopię plików 1, 2 i 3.
Przyrostowa – wybór tego typu kopi zapasowej powoduje archiwizacje plików które zostały utworzone lub zmodyfikowane od momentu wykonania ostatniej kopi przyrostowej lub kopi normalnej. Proces odtwarzania danych polega na przywróceniu normalnej kopi zapasowej oraz kopi przyrostowych w kolejności tworzenia. Takie rozwiązanie zajmuje najmniej miejsca, realizowany proces trwa najkrócej. Kopia przyrostowa wymaga jednak najwięcej czasu na jej przywrócenie. Użytkownik do przywrócenia kopii przyrostowej, będzie potrzebował pełnej kopii zapasowej oraz wszystkich kopii przyrostowych, które zostały wykonane podczas działania harmonogramu. W przypadku wielu zmian na plikach, odtworzenie najbardziej dogodnej kopii zapasowej będzie bardzo pracochłonne. Przykład: Tworzę plik 1. Program tworzy jego kopię. Następnym razem modyfikuję plik 4 i tworzę plik 2. Program tworzy kopie plików 4 i 2. Kolejnym razem tworzę plik 3 i modyfikuję plik 2. Program tworzy kopię plików 3 i 2.
Różnicowa – kopiuje tyle te pliki które zmieniły się od czasu wykonania ostatniej kopii normalnej lub przyrostowej. Kopia różnicowa nie zmienia atrybuty archiwizacji plików. Aby przywrócić dane wystarczy kopia normalna i ostatnia kopia różnicowa. Ten rodzaj kopii nie zajmuje dużo miejsca i wykonywany jest stosunkowo krótko (w zależności od ilości nowych lub zmienionych zasobów). Jest prosty w odtworzeniu, wymaga “dwóch nośników” w postaci pełnej kopii bazowej oraz ostatniej kopii różnicowej. Pozostałe kopie wykonywane, np. we wcześniejszych dniach, nie są wymagane do przywrócenia danych. Przykład: (różnicowa kopia zapasowa działa kumulacyjne, łącząc zasoby): Tworzę plik 1 i 2. Program tworzy kopię plików 1 i 2. Następnym razem tworzę plik 4 i modyfikuje plik 1. Program tworzy kopie plików 1 i 4. Kolejnym razem tworzę plik 5 i modyfikuję plik 2. Program tworzy kopię plików 1, 2, 4 i 5.
Kopia (backup) – polega na skopiowaniu zaznaczonych plików bez czyszczenia atrybutów archiwizacji. Opcja ta przydaje się dla osób które wykonują kopie raz na jakiś czas i nie potrzebują regularnej archiwizacji lub chcą mieć dodatkowa kopię pomiędzy cyklem archiwizacji.
Teraz pokażę jak wykonać takie kopie:
W menu start wpisz "Panel sterowania" i uruchom go. Jeśli nie możesz tego zrobić, za pomocą klawiszy [Windows]+[R] wciśniętych na klawiaturze, wpisz polecenie (control.exe).
Wybierz pozycję "Kopia zapasowa" w sekcji "System i zabezpieczenia".
Następnie wybierz opcję "Utwórz kopię zapasową"
Teraz wybierz dysk, na którym ma zostać zapisana kopia zapasowa. Ze względów bezpieczeństwa, najlepiej zapisać ją na oddzielnym dysku (innym niż systemowy) i nie na partycji systemowej. Pozwoli ci to uniknąć problemów z późniejszym odzyskiwaniem w przypadku awarii. Wybierz dysk i kliknij "Dalej"
Teraz by utworzyć kopię zapasową wybierz opcję "Pozwól mi wybrać". W ten sposób określisz jakie pliki mają zostać zaarchiwizowane w kopii zapasowej. Jeżeli nie chcesz niczego zmieniać i zostać przy ustawieniach domyślnych (w których tworzona jest kopia plików osobistych użytkownika i obraz systemu). Jeśli posiadasz więcej plików w innych folderach, warto wybrać opcję 2.
Możesz utworzyć kopię zapasową własnych dokumentów, ale także możesz utworzyć obraz całego systemu na wypadek jego awarii. Jeżeli tak ja, wolisz utworzyć kopię całego systemu, wystarczy, że na liście elementów w opcjach backupu, zaznaczysz "Dokumenty", dysk systemowy oraz partycje odzyskiwania. Jeżeli wybierzesz już pliki/dyski które chcesz zapisać w kopii, kliknij "Dalej", a system rozpocznie tworzenie kopii zapasowej zgodnie z harmonogramem.
Harmonogram tworzenia kopii zapasowej zmienisz po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej w ustawieniach kopii zapasowej.
Pamiętaj, że gdybyś chciał odzyskać dane za pomocą kopii utworzonej przez to narzędzie musisz:
użyć nośnika odzyskiwania (możesz go utworzyć w panelu sterowania w tej samej sekcji za pomocą nagrywarki i czystej płyty CD/DVD. Jeżeli masz z tym problemy, zajrzyj do innych tematów tego podręcznika.
użyć trybu awaryjnego w Windows PE (najczęściej podczas awarii i BSOD, system automatycznie uruchamia ten moduł)