IBM OS/2 - Microsoft OS/2 | [Beta]
Kategoria: Porzucone systemy operacyjne IBM

Krótka historia rozwoju systemu:

 

Rozwój OS/2 rozpoczął się, gdy IBM i Microsoft podpisały "Joint Development Agreement" w sierpniu 1985 roku. System nosił nazwę kodową "CP/DOS", a dostarczenie pierwszego produktu zajęło dwa lata. OS/2 1.0 został zapowiedziany w kwietniu 1987 roku, a wydany w grudniu. Oryginalne wydanie jest tylko tekstowe, a graficzny interfejs użytkownika został wprowadzony w OS/2 1.1 około rok później. OS/2 1.1 był pierwszą wersją, w której zastosowano graficzny interfejs użytkownika Presentation Manager. Interfejs ten został zastąpiony w wersjach 1.2 i 1.3 wyglądem zbliżonym do Windows 3.0. Wersja 1.1 Extended Edition, sprzedawana wyłącznie poprzez kanały sprzedaży IBM, wprowadziła obsługę rozproszonych baz danych do systemów baz danych IBM oraz obsługę komunikacji SNA do sieci IBM. W 1989 r. w wersji 1.2 wprowadzono instalowalne systemy plików, a w szczególności system plików HPFS. HPFS zapewniał szereg ulepszeń w stosunku do starszego systemu plików FAT, w tym długie nazwy plików i formę alternatywnych strumieni danych zwanych atrybutami rozszerzonymi.

 

Współpraca między firmami IBM i Microsoft rozpadła się w 1990 roku, między wydaniem Windows 3.0 i OS/2 1.3. W tym czasie Windows 3.0 stał się ogromnym sukcesem, sprzedając się w milionach egzemplarzy w pierwszym roku. Sukces ten w dużej mierze wynikał z tego, że Windows 3.0 (wraz z MS-DOS) był dołączany do większości nowych komputerów. OS/2, z drugiej strony, był dostępny tylko jako dodatkowy, samodzielny pakiet oprogramowania. Ponadto OS/2 nie posiadał sterowników do wielu popularnych urządzeń, takich jak drukarki, zwłaszcza do sprzętu innego niż firmy IBM. Z kolei Windows obsługiwał znacznie większą liczbę urządzeń. Rosnąca popularność systemu Windows skłoniła firmę Microsoft do przeniesienia punktu ciężkości rozwoju ze współpracy z IBM nad systemem OS/2 na budowę własnej firmy opartej na systemie Windows. Obie firmy znacznie różniły się pod względem kultury i wizji. Microsoft preferował otwarte podejście do systemów sprzętowych, które przyczyniło się do jego sukcesu na rynku PC; IBM starał się wykorzystać OS/2 do napędzania sprzedaży własnego sprzętu, w tym systemów, które nie mogły obsługiwać funkcji pożądanych przez Microsoft. Programiści Microsoftu byli także sfrustrowani biurokracją IBM i stosowaniem przez tę firmę linii kodu do mierzenia produktywności programistów. Programiści IBM narzekali na zwięzłość i brak komentarzy w kodzie Microsoftu, podczas gdy programiści Microsoftu skarżyli się, że kod IBM jest rozdęty.  Układ rozwoju systemu OS/2 wspólnie przez obydwie firmu uległ zakończeniu, a Microsoft wraz ze swoją nową architekturą, wprowadziła na rynek Windows NT.

 

Wydana w 1994 roku wersja 3.0 systemu OS/2 została oznaczona jako OS/2 Warp, aby podkreślić nowe korzyści związane z wydajnością oraz ogólnie odświeżyć wizerunek produktu.  OS/2 Warp oferuje wiele korzyści w stosunku do OS/2 2.1, w szczególności szerszą obsługę sprzętu, większe możliwości multimedialne, obsługę sieci zgodną z Internetem oraz zawiera podstawowy pakiet aplikacji biurowych znany jako IBM Works. System został wydany w dwóch wersjach: tańszej "Red Spine" i droższej "Blue Spine" (nazwa pochodzi od koloru pudełek). "Red Spine" został zaprojektowany do obsługi aplikacji Microsoft Windows, wykorzystując każdą istniejącą instalację Windows na dysku twardym komputera. "Blue Spine" zawiera obsługę Windows w swojej własnej instalacji, dzięki czemu może obsługiwać aplikacje Windows bez konieczności instalacji Windows. Ponieważ większość komputerów była sprzedawana z preinstalowanym systemem Microsoft Windows, a cena była niższa, "Red Spine" był bardziej popularnym produktem. Ponadto powstała również edycja OS/2 Warp Connect - która miałaa wbudowaną pełną obsługę klienta LAN - pojawiła się w połowie 1995 roku. Warp Connect nosił przydomek "Grape". W 1996 roku Warp 4 dodał obsługę środowiska Java i oprogramowanie do rozpoznawania mowy. IBM wydał także serwerowe edycje, które dołączały produkt- IBM LAN Server. Dołączona była także osobista wersja Lotus Notes, z wieloma szablonowymi bazami danych do zarządzania kontaktami.

 

Sprzedaż systemu OS/2 koncentrowała się głównie na komputerach sieciowych używanych przez profesjonalistów w korporacjach, jednak na początku lat 90. został on wyprzedzony przez system Microsoft Windows NT. Chociaż OS/2 był prawdopodobnie technicznie lepszy od Microsoft Windows 95, nie udało mu się przebić do segmentu konsumenckiego i segmentu samodzielnych komputerów stacjonarnych. W 1994 r. Microsoft złożył ofertę, na mocy której IBM miał otrzymać takie same warunki licencji na system Windows 95, jak Compaq (największy wówczas producent komputerów osobistych), jeżeli IBM całkowicie zakończy prace nad systemem OS/2. IBM odmówił i zamiast tego przyjął strategię "IBM First" polegającą na promowaniu OS/2 Warp i dyskredytowaniu Windows, ponieważ IBM dążył do zwiększenia sprzedaży własnego oprogramowania oraz sprzętu. W 1995 roku negocjacje dotyczące Windows 95 pomiędzy IBM a Microsoftem, które już wcześniej były trudne, utknęły w martwym punkcie, gdy IBM zakupił Lotus SmartSuite (oprogramowanie konkurujące ówcześnie z Microsoft Office). W wyniku tego sporu IBM podpisał umowę licencyjną 15 minut przed premierą Windows 95 w firmie Microsoft, czyli później niż konkurenci, co bardzo zaszkodziło sprzedaży komputerów IBM PC. Pracownicy firmy IBM przyznali później, że OS/2 nie byłby opłacalnym systemem operacyjnym, który pozwoliłby im utrzymać się w branży komputerów osobistych. W późniejszych latach, IBM skupiło się ponownie na stworzeniu kolejnego systemu, który miał zastąpić system OS/2. Praca nad owym projektem zakończyła się w 1995 roku wydaniem systemu Workplace OS. Niestety z powodu dużych wydatków na rozwój systemu oraz prawie zerowy przychód, system odniósł szybką śmierć na rynku. OS/2 Warp był wspierany do końca 2006 roku. Po wygaśnięciu opcji sprzedaży tych systemów, IBM wycofał się z rynku zachęcając tym samym użytkowników na przejście do systemu Linux.

 

Po nieudanym zajęciu rynku oraz porzuceniu rozwoju owego systemu przez IBM, społeczność prosiła firmę o udostępnienie kodu OS/2 w wersji Open Source, jednak firma się na to nie zgodziła, z powodu prawnych. Przyczyną było to, iż ich system głównie opierał się na pracy włożonej przez programistów Microsoftu, więc wydanie go byłoby raczej niemożliwe. W 2015 roku firma Arca Noe odkupiła prawa licencyjne od IBM na odsprzedaż tego systemu i niedługo wkrótce pojawiła się własna wersja OS/2- pod nazwą: "Arca OS". Obecnie system OS/2 wciąż istnieje i jest rozwijany z nadzieją, iż zmieni przyszłość.

 

źródło: Wikipedia (link do artykułu)


DZIAŁ POBIERANIA
⦁ Informacje o obrazach:

By szybko znalezć obraz, naciśnij klawisze [Ctrl+F] na klawiaturze i wpisz w polu wyszukiwania słowo kluczowe. W ten sposób, zostaną podkreślone obrazy, które zawierają wpisane słowo kluczowe. Jeżeli masz problem z wybraniem odpowiedniej wersji systemu do pobrania, zapoznaj się z poniższymi oznaczeniami:

 • OEM- Wersja zgodna z zakupionymi wcześniej urządzeniami/ preinstalowany system na nowym komputerze, przypisany do płyty głównej PC. Po uszkodzeniu lub wymianie części komputera, licencja jest tracona

 • SP/Service Pack- Obraz systemu lub odzielny pakiet zawierający zestaw poprawek i aktualizacji zabezpieczeń i ulepszeń systemu. Zestaw takich poprawek zwane są "Service Pack-ami" W celu identyfikacji, przypisano im także numery tych pakietów. Im większa cyfra, tym nowszy pakiet i więcej zintegrowanych aktualizacji.

 • RTM- Wersja systemu wydana w dniu premiery, prosto z linii produkcyjnej i prekazana producentom sprzętu komputerowego. Nie wnosi nic do działania licencji.

 • Retail- Wersja programu/systemu, która została już wydana (Retail) i została udostępniona w sprzedaży detalicznej. Nie wnosi nic do działania licencji.

 • [Polski]- polska wersja językowa; [English]- angielska wersja językowa

 • x86- System zgodny z 32-bitową architekturą procesora. Nie obsługują 64-bitowej architektury. Potrafią użyć maksymalnie 4 GB pamięci RAM.

 • x64- System zgodny z 64-bitową architekturą procesora. Niektóre systemy (starsze niż Vista/7) nie obsługują 32-bitowych procesorów.

 • x86-64- Wieloarchitekturowa edycja programu. Możesz ją wybrać gdy nie wiesz jaką architekturę procesora posiada twój komputer.

 • ARM/ARM64- Specjalny obraz systemu przeznaczony na urządzenie z wbudowanym procesorem scalonym ARM.

 • (Intel-x64)- Specjalny obraz systemu specjalnie przygotowany pod procesory Intel z architekturą 64-bit. Nie zadziała na procesorach AMD z architekturą 64-bitową i nie obsługują 32-bitowej wersji.

 • VL/VolumeLicense- System preinstalowany na komputerach firmowych, licencja ta pozwala na instalowaniu tego samego systemu na wielu komputerach i używaniu go jednocześnie.

 • E- Wersja systemu pozbawiona przeglądarki internetowej Internet Explorer.

 • N- Wersja systemu pozbawiona programów do obsługi multimediów (Windows Media Center, Media Player)

 • Obrazy nazywane jako: "Home/Ultimate" to tak naprawdę obrazy, które zawierają wszystkie edycje: Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, Ultimate

 • Multi-SKU- Obraz systemu zawierający wiele edycji do wyboru podczas instalacji. System multiplatformowy

 • (chk)- Obraz systemu sprawdzony pod kątem występujących błędów podczas kompilacji (debug)

 • (alt)- Alternatywny obraz systemu do pobrania, nie różni się niczym od oryginału, jest to kopia/reupload

 • DMF- Obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla dyskietek

 • CD/DVD- Obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla płyt kompaktowych i DVD.

 • ESD- Plik pochodzący z dystrybucji cyfrowej lub komercyjnej. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO, np: za pomocą programu DISM++.

 • WIM- Skompresowany plik instalacyjny systemu Windows. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO, np: za pomocą programu PowerISO.

 • Multilangual/Wielojęzykowy- Wielojęzyczny obraz instalacyjny systemu lub programu. Zawiera polską i angielską wersję językową.


⦁ Piktogramy:

rodzaj pliku
Obraz dysku/dyskietki (IMG). Możesz go użyć w maszynie wirtualnej, lub skorzystać z specjalnego programu, by wypakować pliki.
Obraz dysku (ISO/MDF)- gotowy do wypalenia na płycie, utworzenia nośnika bootowalnego lub użycia w maszynie wirtualnej. Można go także użyć w programie do emulowania wirtualnych napędów i płyt, tj: DAEMON Tools Lite lub PowerISO.
Archiwa (7Z, ZIP, RAR)- skompresowane archiwa, zawierające inne pliki, takie jak pliki ISO, MDF, IMG czy inne. By uzyskać dostęp do plików, wykorzystaj program do dekompresji plików, tj: WinRAR, 7-ZIP lub WinZIP.
Pliki wykonywalne (EXE), aplikacja, która może zostać uruchomiona na dowolnym 32 lub 64-bitowym systemie operacyjnym Microsoft Windows.
Inny, nieokreślony rodzaj pliku, np: WIM, ESD lub DMG. Ikona symbolizuje także rodzaj architektury obrazu instalacyjnego, który nie został wymieniony na liście.
architekutra
Architektura 16-bit- ikona symbolizująca 16-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 32-bit- ikona symbolizująca 32-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 64-bit- ikona symbolizująca 64-bitowy obraz instalacyjny systemu
Architektura 32/64-bit- ikona symbolizująca mulit-architekturowe obrazy instalacyjne systemu
Architektura ARM64- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora ARM64
Architektura ARM- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora ARM
Architektura IA-64- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu dla procesora IA-64
wersja językowa
Polska wersja językowa- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej polską wersję językową.
Angielska wersja językowa- Stany Zjednoczone (US)- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej angielską wersję językową z regionem Stanów Zjednoczonych.
Angielska wersja językowa- Wielka Brytania (UK)- ikona symbolizująca obraz instalacyjny systemu, zawierającej angielską wersję językową z regionem Wielkiej Brytanii lub przystosowany do krajów europejskich.
Uwaga!
Instalacja tych obrazów jest przeznaczona dla użytkowników zaawansowanych. Poniższe systemy zostały opublikowane w wersji BETA (testowej). Instalacja może być problematyczna, system może działać nieprawidłowo. Ponadto wersje BETA mogą być niestabilne z sterownikami, programami i działaniem. Mogą mieć niedokończone funkcje systemu. Zalecane jest testowanie wersji BETA na maszynie VM. Jeżeli masz problemy z instalacją zalecam zasięgnięcie rad na forum Beta Archive

Jeśli szukasz kluczy aktywacyjnych dla obrazów instalacyjnych Windows [Beta], kliknij tutaj, lub skorzystaj z tego poradnika

Informacja
Jeśli chcesz szybko przełączyć się pomiędzy kategoriami w bazie, skorzystaj z poniższych linków. W ten sposób szybko przejdziesz do innego systemu w bazie bez konieczności powracania do listy wyboru.

Inne obrazy znajdujące się w tej kategorii:
Sekcja komentarzy