Otwórz Eksplorator plików [Klawisze: Windows+E] i zaznacz dysk który chcesz przyspieszyć (najczęściej systemowy). Kliknij na niego i z menu kontekstowego wybierz opcję: "Właściwości"
W oknie właściwości dysku, przejdź do zakładki "Narzędzia", następnie wybierz opcję "Optymalizuj" w sekcji: "Optymalizowanie i defragmentowanie dysku".
W oknie, które ci wyskoczy, kliknij na przycisk "Zmień ustawienia..." w sekcji "Zaplanowana optymalizacja". Następnie w kolejnym oknie odznacz opcję "Uruchom zgodnie z harmonogramem (zalecane)". Zatwierdź ustawienia przyciskiem: "OK".
Teraz przyszedł czas na ręczne zoptymalizowanie dysku. Kliknij przycisk "Optymalizuj" i zaczekaj do momentu aż program zdefragmentuje dysk talerzowy. To może potrać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od szybkości dysku oraz ilości danych znajdujących się na nim. Po zakończeniu pracy, zamknij program.
Przejdź teraz do konfiguracji usług systemowych: [Klawisze: Windows + R] w sekcji "Uruchamianie" wpisz: "services.msc". Po uruchomieniu konfiguratora usług, znajdź na liście usługę: "Windows Search". Kliknij dwukrotnie i zmień "Typ uruchomienia" usługi na: "Wyłączony". Następnie kliknij przycisk poniżej: "Zatrzymaj"
To samą operację wykonaj na drugiej usłudze, zwanej jako: "Wstępne ładowanie do pamięci". Zapisz zmiany i zamknij program.
Przejdźmy teraz do rejestru: [Klawisze: Windows + R] w sekcji "Uruchamianie" wpisz: "regedit". Po uruchomieniu edytora rejestru, rozwiń następujące klucze, by dostać się do:
"HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\Memory Management\PrefetchParameters". Znajdź po prawej stronie okna wartość klucza zwanej jako: "EnableSuperfetch". Kliknij dwukrotnie i zastąp obecną wartość wpisem: "0". Zapisz i zamknij program.
W następnym kroku przejdziemy do właściwości systemu w celu wyłączenia pamięci wirtualnej (tzw: swap file). Dyski HDD wraz z włączonym plikiem wymiany powodują większą liczbę operacji I/O gdy korzystasz z aplikacji większych niż obecnie twoja ilość pamięci RAM. Jeśli jednak nie korzystasz komputera do wymagających zadań, możesz spokojnie wyłączyć pamięć wirtualną (tylko na HDD), by móc ograniczyć ilość takich operacji. W tym celu w oknie "Uruchamianie" wpisz komendę: "sysdm.cpl". Przejdź do zakładki: "Zawansowane", z sekcji "Wydajność" wybierz przycisk: "Ustawienia". Następnie w kolejnym oknie w zakładce "Zawansowane" wybierz przycisk "Zmień...", który znajdziesz w sekcji: "Pamięć wirtualna". Na sam koniec tego zadania, odznacz opcję: "Automatycznie zarządzaj rozmiar pliku stronicowania..." i zaznacz opcję: "Bez pliku stronicowania". Kliknij przycisk: "Ustaw", potwierdź komunikat i zamknij okna. Co prawda wyłączenie pamięci wirtualnej odbije się na stabilności systemu, ale zwiększy jego wydajność.
Jeżeli korzystasz z systemu Windows 10, warto wyłączyć wszelkie wpisy z autostartu oraz aplikacje działające w tle. Zrobisz to za pomocą "Ustawienia systemu Windows" w kategorii "Prywatność". Przejdź do zakładki "Aplikacje w tle" i odznacz opcję: "Zezwalaj aplikacjom na działanie w tle".
Jeżeli korzystasz ze starszej wersji systemu Windows, wtedy warto wyłączyć wszelkie wpisy z autostartu za pomocą Menadżera zadań (Windows 8/8.1) lub programu CCleaner (Windows 7). Poradnik dotyczący wyłączania zbędnych wpisów z autostartu, znajdziesz tutaj.
Jeśli korzystasz z wolnego dysku twardego, rozważ też następujące czynności:
Usuń wszystkie pliki na pulpicie, usuń wszystkie skróty do programów. Odepnij skróty programów z paska zadań.
Usuń zasobożerny program antywirusowy- dla przykładu nie zaleca się instalacji programów tj: Bitdefender, GDATA, Bullguard, Sophos Home, Avira, Kaspersky oraz Avast (ze względu na instalację masy śmieciowych aplikacji oraz wykonywanie dużej ilości operacji na dysku twardym podczas skanowania w tle). Jest to lista programów antywirusowych, które zainstalowane na dysku talerzowym, spowalniają jego pracę. Warto tutaj skorzystać z lżejszych rozwiązań chmurowych, tj: COMODO, Panda, Eset, Norton lub pozostać przy systemowym- Windows Defenderze. Zostało to przeze mnie przetestowane na własnym komputerze i tylko te antywirusy nie spowalniało znacząco uruchamiania systemu na dysku talerzowym.
Usuń niepotrzebne pliki z dysku oraz nieużywane programy.
Wyłącz efekty wizualne, oraz zmień tapetę na jednolity kolor.
Gotowe, dysk powinien działać szybciej.