• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ach... ten Linux...
#1
Witajcie, mamy dla was szybkie info. Mianowicie postanowiliśmy przebudować bazę obrazów, w której znajdują się linki do pobrania systemów Linux, takich jak: Ubuntu, Fedora, Mint czy poczciwy Debian. Dlaczego? Cóż, postawmy sobie sprawę jasno. Systemy oparte na linuksie nie są czymś tak zamkniętym jak znany nam wszystkim system Windows, po prostu jest to system otwarty na społeczność i rozwijanie kodu, przez co jest on także częściej aktualizowany o nowe pakiety, programy i aktualizacje. Wiąże się to z tym, iż pobieranie plików z oficjalnych serwerów jest w pewnym stopniu wymuszane, gdyż mamy wtedy pewność uzyskania jak najnowszej wersji obrazu instalacyjnego systemu. Nasza baza również posiada linki do pobrania owych systemów, ale nie mamy zbyt wiele czasu na ich ciągłe aktualizowanie, gdyż jak wiecie aktualizacje po stronie serwerów są dokonywane codziennie, a próba integracji linków do pobrania z oficjalnych źródeł z naszą bazą jest po prostu czasochłonnym zadaniem. Działają one zaledwie przez kilka tygodni, po czym przestają... Jest to niestety smutna rzeczywistość, która zmusiła nas do podjęcia pewnych kroków, na przykład do zamiany linków na osadzone łącza w serwerze FTP, by móc pobrać obrazy systemu Debian. To nie wystarczyło, bo większość osób, nie bardzo orientuje się w takich sprawach jak pobieranie odpowiedniej wersji systemu z serwera hostingowego. Jest tam przecież wiele katalogów, wiele łączy, i nie każde jest dobrze opisane w miarę przejrzysty sposób. Postanowiliśmy więc iść o krok dalej i stopniowo aktualizować bazę obrazów w której znajdują się linki do pobrania systemów Linux. Na początku zaczęliśmy od Ubuntu i potem stopniowo będziemy dodawać w pełni działające linki do pobrania wszystkich wersji systemów Linux. Jak zwykle, zajmie to trochę czasu, ale przez zastosowanie takowych działań, będziemy w pełni uniezależnieni od błędów i martwych linków przekierowujących do strony 404... I za to właśnie kochamy Linuxa, za to, że ich repozytoria wiecznie się aktualizują...

Chcemy też dodać przy okazji kilka odpowiedzi na pytania niektórych użytkowników, którzy wysyłają do nas prywatne wiadomości od jakiegoś czasu. Pierwsze pytanie dotyczyło pobierania plików z serwera: cyt:"(...) czy możecie dodać dostęp do innego źródła pobierania, takiego jak Mega czy Google Drive ??? Aktualnie prędkość pobierania jest na tyle wolna, że nie idzie mi pobierać...." i odpowiadamy, że niestety kiedyś już to robiliśmy. Gdy korzystaliśmy z serwerów OneDrive od Microsoftu uległa awarii cała baza naszych plików i cała praca poszła na marne, dysk Google zaoferował nam ciągłe alerty DMCA i starał się usuwać nasze pliki. Co więcej były one również blokowane, a pobieranie przez zainteresowanych użytkowników serwisu stało się praktycznie niemożliwe. Zostaliśmy przy dwóch opcjach- Archive.org oraz Mega.nz. Nie zamierzamy na chwilę obecną przenosić bazy która waży ponad 6 TB na inne serwery, gdyż po pierwsze jest to po prostu wielka strata czasu jak wcześniej, która nie wnosi praktycznie nic, po drugie nasza strona przestałaby funkcjonować do momentu, aż baza zostanie naprawiona, a sytuacja takowa zdarzyła się ponad roku temu, po trzecie, prędkość przenoszenia plików byłaby uzależniona od działania sieci i dostępu do Internetu, a więc im większa baza, tym dłuższa naprawa pozbawiona sensu. Planujemy rozważenie dodania linków znajdujących się na Terabox/Dubox oraz Degoo, ale nasze testy utwierdziły nas w przekonaniu, iż nie jest dobrym pomysłem migrować plików z naszej bazy na te serwery. Jeżeli chodzi natomiast o drugą część pytania, w której pytanie dotyczyło prędkości pobierania, wyjaśnienie i rozwiązanie tego problemu znajdziecie w dziale pytań FAQ.

Często również padały pytania o prośby dodania obrazów do bazy. Jak wiecie nie możemy dodać wszystkiego, z kilku powodów- gdyż albo jest to plik niezgodny z naszymi kategoriami w bazie, albo po prostu jest plik z językiem innym niż polski lub angielski. Związku z tym, postanowiliśmy uruchomić niedawno funkcję "Bazy użytkowników", która jest dostępna dla zainteresowanych, po zalogowaniu się do naszego serwisu. Tam możecie się dzielić linkami do pobrania, czegokolwiek chcecie. Nawet gry czy oprogramowania w innym języku. Na chwilę obecną jest pusta, ale mamy nadzieję, że wkrótce się zapełni, dzięki waszej pomocy. Dla wszystkich osób pytających o dostęp do bazy, zamieszczamy link tutaj: https://windowsbase.pl/panel.php. Dostęp do niej uzyskacie z poziomu ikonki na stronie głównej.

Ostatnie pytanie, które również często się pojawiało dotyczyło dodania kluczy licencyjnych, mianowicie: cyt: "(...) Przydałoby się dodać na waszą stronę klucze cd-key do aktywacji Windowsa, szczególnie Windows XP lub Windows 8, bo tam trzeba podać klucz zanim się rozpocznie instalacje (...) to by bardzo ułatwiło sprawę, bo widziałem że coś takiego jest na innych stronach, na przykład: winworldpc.com albo basewin.pl (...)". Na te pytanie odpowiemy krótką odpowiedzią. Ostatnio dodaliśmy listę kluczy KMS dla systemu Windows Server, oraz klucze CD-Key dla systemów w wersji Beta. W pozostałych kategoriach nie zamierzamy dodawać kluczy do aktywacji systemów, które są chronione prawem i nie upublicznione przez firmę Microsoft. Jeżeli szukacie aktywatorów lub kluczy (chociaż tego nie zalecamy), zalecamy przeszukać Internet, lub odkupić od kogoś starszą wersję oprogramowania w serwisach aukcyjnych.

No cóż, to tyle wieści od naszej strony. Gorąco zachęcamy do udzielania się na forum, zachęcamy również do dołączenia na nasz serwer Discord. I oczywiście widzimy się już wkrótce z kolejną porcją wiadomości za jakiś czas.... Pozdrawiamy i życzymy miłego dnia wszystkim czytającym Wink
Prawdziwy informatyk wiesza się z komputerem...
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości