Dyski SSD mają inną budowę i układ rozmieszczania danych. Pliki są przechowywane w komórkach o określonej żywotności zapisu. Defragmentacja dysku SSD nie ma racji bytu i jest domyślnie wyłączona w systemach Windows 8 i nowszych. W przypadku Windows 7, funkcja defragmentacji może być włączona. Koniecznie ją wyłącz, z tego względu iż defragmentacja powoduje wiele operacji odczytu/zapisu. Powoduje to też utratę wielu możliwych operacji zapisu w komórkach, przez co żywotność oraz szybkość takowego dysku spada. Należy o tym pamiętać!
By zdefragmentować dysk twardy, należy przejść do Eksploratora plików (za pomocą klawiszy Windows+E wciśniętych jednocześnie na klawiaturze). Możesz użyć wyszukiwarki, ikonki "Mój komputer/Ten Komputer..." lub wpisać komendę "explorer" za pomocą kombinacji klawiszy [Windows]+[R]
Wyskoczy ci okienko eksploratora Windows. Zaznacz dowolny dysk i wybierz opcję "Właściwości" z menu kontekstowego.
W kolejnym oknie dialogowym, naciśnij zakładkę "Narzędzia" i wybierz opcję "Optymalizacja/Defragmentacja dysku"
Wybierz dysk talerzowy z listy, który chcesz zdefragmentować. By ułatwić wybór, wybierz dysk którego typ nośnika określony jest mianem "Dysk twardy". W systemie Windows 7 i nowszym dla przykładu, dysk SSD został określony dyskiem połprzewodnikowym. Opcja defragmentacji jest zablokowana. Program umożliwia zdefragmentowanie tylko dysku twardego. Zaznacz go i kliknij optymalizuj. Jeżeli okaże się, iż dysk wymaga defragmentacji, kliknij przycisk "Optymalizuj/Defragmentuj". Operacja może potrwać od kilku do kilkudziesięciu minut (w zależności od pojemności dysku, ilość zajętego miejsca oraz szybkości obrotu talerzy). W międzyczasie możesz wykonać defragmentację drugiego i każdego kolejnego dysku twardego, zaznaczając go i wykonując te same czynności.