Windows Server 2003 / 2003 R2
Kategoria: Porzucone systemy serwerowe- Windows Server

 

Windows Server 2003 jest bezpośrednim następcą Windows 2000 Server. W porównaniu do wersji 2000 wprowadzono lub poprawiono wiele funkcji sieciowych. Do najważniejszych należą między innymi IIS w wersji 6.0, poprawki w usłudze Active Directory, a także dodanie funkcji Kopii w tle. System nadal może współpracować z systemami plików FAT, FAT32 i NTFS. Wyposażono go w platformę .NET Framework w wersji 1.1. System wyposażono w specjalną edycję przeglądarki Internet Explorer. Program jest też skonfigurowany w ten sposób, że praktycznie niemożliwe jest uruchamianie lub ściągnięcie plików lub rozszerzeń, które mogą zaszkodzić systemowi.

 

Nowe funkcje systemu Windows Server 2003:

 

 • Większość wersji systemu Windows Server zawiera obsługę usług terminalowych (przy użyciu protokołu pulpitu zdalnego), umożliwiając wielokrotne jednoczesne logowanie zdalne. Ta funkcja została po raz pierwszy wprowadzona w specjalnej „Terminal Server Edition” systemu Windows NT Server 4.0, ale stała się ważniejsza, gdy stała się standardową częścią systemu Windows 2000.

 • Internetowe usługi informacyjne (IIS) w wersji 6.0 - ponownie, wersje IIS były dostępne w systemie Windows 2000 i wcześniejszych, ale IIS został znacznie ulepszony w systemie Windows Server 2003.

 • Active Directory - podobnie jak usługi terminalowe, znacznie ulepszony od Windows 2000

 • Zwiększone domyślne bezpieczeństwo w porównaniu z poprzednimi wersjami, ze względu na wbudowaną zaporę i większość usług jest domyślnie wyłączona.

 • Kolejkowanie wiadomości - znacznie ulepszone od Windows 2000

 • Zarządzaj serwerem - narzędzie administracyjne do zarządzania rolami, które pozwala administratorowi wybrać funkcje, które powinien zapewnić serwer.

 • Ulepszenia usługi Active Directory (takie jak możliwość dezaktywacji klas ze schematu lub uruchamiania wielu instancji serwera katalogów (ADAM))

 • Ulepszenia w obsłudze i zarządzaniu zasadami grupy

 • Ulepszone zarządzanie dyskami, w tym możliwość tworzenia kopii zapasowych.

 • Ulepszone narzędzia do tworzenia skryptów i wiersza poleceń, które są częścią inicjatywy Microsoft polegającej na wprowadzeniu kompletnej powłoki poleceń do następnej wersji systemu Windows.

 • Obsługa sprzętowego „zegara nadzorującego”, który może zrestartować serwer, jeśli system operacyjny nie zareaguje w określonym czasie.

 

System Windows Server 2003 został wydany w kilku edycjach: Small Business Server, Web Edition, Standard Edition, Enterprise Edition, Datacenter Edition, Compute Cluster Edition, Storage Server, External Connector

 

Dodatkowe informacje:
Typ produktu:

OS (System operacyjny)

Firma:

Microsoft

Data wydania:

24.04.2003r.

Data zakończenia wsparcia:

14.07.2015r.

Minimalne wymagania systemowe:

Wolne miejsce na dysku: 2 GB

CPU: 550-763 Mhz

RAM: od 128 MB do 256 MB

Typ interfejsu:

GUI (graficzny)


DZIAŁ POBIERANIA
⦁ Informacje o obrazach:
Kolorem szarym oznaczono wersje BETA (rozwojowe, niestabilne),
Kolorem niebieskim- oficjalne edycje systemu,
Kolorem zielonym zaś- modyfikacje i dodatki (o ile istnieją)

Jeżeli masz problem z wybraniem odpowiedniej wersji systemu do pobrania, zapoznaj się z poniższymi oznaczeniami:

⦁ OEM- wersja zgodna z zakupionymi wcześniej urządzeniami/ preinstalowany system na nowym komputerze, przypisany do płyty głównej PC. Po uszkodzeniu lub wymianie części komputera, licencja jest tracona

⦁ SP- Obraz systemu zawiera pakiet poprawek i aktualizacji. Im większa liczba, tym więcej poprawek i aktualizacji zawartych w systemie. Poprawki nazwane są "Service Pack-ami".

⦁ RTM- wersja systemu wydana w dniu premiery, prosto z linii produkcyjnej. Nie wnosi nic do działania licencji.

⦁ Retail- sprzedażowa wersja programu.

⦁ [Polski]- polska wersja językowa; [English]- angielska wersja językowa

⦁ x86 lub 32-bit - system zgodny z 32-bitową architekturą procesora. Nie obsługują 64-bitowej architektury. Potrafią użyć maksymalnie 4 GB pamięci RAM.

⦁ x64 lub 64-bit -system zgodny z 64-bitową architekturą procesora. Niektóre systemy (starsze niż Vista/7) nie obsługują 32-bitowych systemów

⦁ x86-64- Wieloarchitekturowa edycja programu. Możesz ją wybrać gdy nie wiesz jaką architekturę procesora posiada twój komputer.

⦁ VL/VolumeLicense- System preinstalowany na komputerach firmowych, licencja ta pozwala na instalowaniu tego samego systemu na wielu komputerach i używaniu go jednocześnie.

⦁ E- Wersja systemu pozbawiona przeglądarki internetowej Internet Explorer.

⦁ N- Wersja systemu pozbawiona programów do obsługi multimediów (Windows Media Center, Media Player)

⦁ Obrazy nazwane: "Home/Ultimate" to tak naprawdę obrazy, które zawierają wszystkie edycje: Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, Ultimate

⦁ Multi-SKU: obraz systemu zawierający wiele edycji do wyboru podczas instalacji. System multiplatformowy

⦁ (chk): obraz systemu sprawdzony pod kątem występujących błędów podczas kompilacji (debug)

⦁ (alt): alternatywny obraz systemu do pobrania, nie różni się niczym od oryginału, jest to kopia/reupload

⦁ DMF: obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla dyskietek

⦁ CD/DVD: obraz systemu zapisany w formacie przeznaczonym dla płyt kompaktowych i DVD.

⦁ ESD- plik pochodzący z dystrybucji cyfrowej lub komercyjnej. By go użyć, należy przekonwertować go na plik ISO.

⦁ Piktogramy:
                    Obraz dyskietki IMG- obraz dyskietki. Możesz go użyć w maszynie wirtualnej, lub skorzystać z specjalnego programu, by wypakować pliki.

             Obraz dysku ISO/MDF- gotowy do wypalenia na płycie, utworzenia nośnika bootowalnego lub użycia w maszynie wirtualnej. Można go także użyć w programie do emulowania wirtualnych napędów i płyt.

      Archiwa 7Z, ZIP, RAR- skompresowane archiwum. By uzyskać dostęp do pliku wykorzystaj program do kompresji plików, np: WinRAR, 7-ZIP.

By szybko znalezć obraz, naciśnij klawisze [Ctrl+F] na klawiaturze i wpisz w polu wyszukiwania słowo kluczowe. W ten sposób, zostaną podkreślone obrazy, które zawierają wpisane słowo kluczowe.

Uwaga!
Instalacja tych obrazów jest przeznaczona dla użytkowników zaawansowanych. Poniższe systemy zostały opublikowane w wersji BETA (testowej). Instalacja może być problematyczna, system może działać nieprawidłowo. Ponadto wersje BETA mogą być niestabilne z sterownikami, programami i działaniem. Mogą mieć niedokończone funkcje systemu. Zalecane jest testowanie wersji BETA na maszynie VM. Jeżeli masz problemy z instalacją zalecam zasięgnięcie rad na forum Beta Archive

Jeśli szukasz kluczy aktywacyjnych dla obrazów instalacyjnych Windows [Beta], kliknij tutaj, lub skorzystaj z tego poradnika

Informacja
Jeśli chcesz szybko przełączyć się pomiędzy kategoriami w bazie, skorzystaj z poniższych linków. W ten sposób szybko przejdziesz do innego systemu w bazie bez konieczności powracania do listy wyboru.